Zaległy urlop – jak poinformować pracownika o obowiązku jego wykorzystania

inEwi
inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.
rozwiń więcej
Zaległy urlop – jak poinformować pracownika o obowiązku jego wykorzystania/ fot. Fotolia
Mogłoby się wydawać, że spośród wszystkich próśb oraz zadań, jakie przedsiębiorca kieruje do swoich pracowników, obowiązek wykorzystania dni urlopowych jest najłatwiejszy do wyegzekwowania. Nic bardziej mylnego. Wielu pracowników trudno namówić na wzięcie wolnego, co w przypadku niewykorzystania zaległego urlopu grozi pracodawcy poważnymi konsekwencjami prawnymi. Urlop zaległy - dowiedz się, jak poinformować pracownika o obowiązku jego wykorzystania.

Zaległy urlop - do kiedy należy go wykorzystać?

Wymiar urlopu w Polsce dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wynosi odpowiednio:

Autopromocja

20 dni dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat

26 dni dla pracownika zatrudnionego ponad 10 lat

Do okresu pracy wymiar czasu urlopu liczmy wraz z:

nie więcej niż 3 lata szkoły zasadniczej lub zawodowej

nie więcej jednak niż 5 lat średniej szkoły zawodowej

5 lat średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych

4 lata średniej szkoły ogólnokształcącej

- 6 lat szkoły policealnej

- 8 lat szkoły wyższej.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym, w którym zatrudniony uzyskał prawo do określonego wymiaru dni wypoczynku. Na jego wniosek urlop może zostać podzielony, jednak co najmniej jedna z części wypoczynku powinna trwać nie krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych, czyli np. 10 dni urlopowych, jeśli pracownik wykonuje obowiązki w dni robocze od poniedziałku do piątku. Pracownik może jednak nie korzystać z dostępnego urlopu, wtedy zachodzi zjawisko kumulowania dni urlopowych, które jest problemem dla przedsiębiorcy. Dlatego urlopy powinny być ustalane według planu urlopowego ustalonego przez pracodawcę przy uwzględnieniu wniosków urlopowych w taki sposób, by zapewnić ciągłość normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale też by pracownicy nie kumulowali dni wolnych.

Urlop przedawniony należy wykorzystać do końca trzeciego kwartały następnego roku, czyli do 30 września.

Jak poinformować pracownika o obowiązku wykorzystania zaległego urlopu?

Plany urlopowe podaje się do wiadomości pracowników według sposobu ustalonego przez pracodawcę i obowiązującego w danej organizacji. Zazwyczaj są to rozmowy wewnętrzne, wysłanie grafiku pracy, na którym pracownicy zaznaczają planowane dni wolne zwłaszcza w okresie wakacyjnym lub po prostu zgłaszają okres urlopowy przełożonemu, który ustala możliwy grafik pracy w dziale, za który jest odpowiedzialny. Plany urlopowe i wniosek o urlop można zgłosić również w dedykowanym panelu do ewidencji czasu pracy, jeśli firma korzysta z elektronicznych systemów do mierzenia czasu pracy. Zazwyczaj w takiej sytuacji, zależnie od struktury organizacji, to kierownik zatwierdza zgłoszone zapotrzebowanie na urlop.

Pracodawca może też ustnie poinformować pracownika o obowiązku skorzystania z urlopu. Trzeba wiedzieć, że pracodawca ma prawo zmusić pracownika do wzięcia urlopu i wyznaczyć mu datę oraz długość trwania urlopu wypoczynkowego. Nawet w sytuacji, gdy pracownik nie chce wykorzystać urlopu.

Zaległe urlopy muszą być realnie wykorzystane

Zaległe urlopy muszą być wykorzystanie do 30 września następnego roku kalendarzowego. Kodeks pracy określa dokładnie, jakie konsekwencje czekają na pracodawcę, który nie wyegzekwuje zaległych urlopów swoich pracowników - na pewno może liczyć się z karą grzywny. W przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i stwierdzenia nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy zatrudnionych, kara może sięgać maksymalnie 30 tysięcy złotych.

Czy pracownik może wykorzystać zaległy urlop bez zgody pracodawcy?

Spójrzmy na przykład. Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu w danym roku kalendarzowym. Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop 2019? Powiedzmy, że w 2019 roku wykorzystał tylko 6 dni urlopu. Wraz z 2020 rokiem nabywa kolejne 26 dni urlopu. Łącznie zaległe urlopy wynoszą 20 dni. Musi wykorzystać je do końca września przyszłego roku. Nie może jednak tego uczynić bez zgody pracodawcy. By pracownik mógł skorzystać z zaległego urlopu powinien złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, a pracodawca decyduje, czy zatwierdzić wniosek i wysłać pracownika na urlop w danym terminie. Podsumowując, nawet jeśli pracownik posiada zaległe dni urlopowe, nie może z nich skorzystać bez zgody pracodawcy.

Sankcje dla pracodawcy za przekroczenie terminu udzielenia zaległego urlopu

W rozdziale pierwszym Kodeksu pracy dotyczącym urlopów wypoczynkowych znajdziemy artykuł 168, mówiący do kiedy należy wykorzystać urlop:

“Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego [...]”.

Jeśli pracodawca nie dostosuje się do wypełnienia prawa pracownika do urlopu wypoczynkowego, a PIP wykaże nieprawidłowości w tym zakresie, sąd może nałożyć na właściciela firmy karę grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł.

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...