Jak prawidłowo wypełnić wniosek o urlop wychowawczy?

Wniosek o urlop wychowawczy.
Urlop wychowawczy jest przysługującym pracownicy urlopem bezpłatnym, którego okres powinien być wykorzystany na opiekę nad urodzonym dzieckiem. Maksymalnie może on trwać trzy lata, do czasu ukończenia przez dziecko czterech lat. Aby z niego skorzystać należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek.

Pierwszym podstawowym warunkiem takiego wniosku jest to, że musi on być skierowany do pracodawcy na piśmie. Ustne poinformowanie pracodawcy o tym, że planujemy urlop wychowawczy nie będzie skuteczne. Ponadto, taki wniosek musimy złożyć na dwa tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu wychowawczego.

Autopromocja

Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zostanie złożony bez zachowania terminu, o którym mowa w § 1, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.

Jak powinien wyglądać wniosek

We wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik wskazuje:
1) datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego;
2) okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko.
Warto bowiem pamiętać, że urlopu wychowawczego nie musimy wykorzystywać w nieprzerwany sposób. Możemy wykorzystać rok, wrócić na jakiś czas do pracy, a następnie znowu przejść na urlop. Jedynym warunkiem jest to, że dziecko nie może skończyć czterech lat.

Przeczytaj również: Powrót do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego

Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

Oświadczenie współmałżonka lub drugiego opiekuna nie jest wymagane w przypadku:
1) ograniczenia lub pozbawienia drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej;
2) ograniczenia lub zwolnienia z opieki drugiego z opiekunów dziecka;
3) gdy zachodzą niedające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia.

Pożycie małżeńskie Anny i Jakuba nie układało się najlepiej. Pomimo, iż mieli oni małe dziecko, Jakub wyprowadził się z domu, nie zostawiając Annie żadnych swoich nowych danych adresowych, zmienił też numer kierunkowy. Anna chciałaby pójść na urlop wychowawczy, nie ma jednak możliwości dostarczenia pracodawcy oświadczenia swojego męża, gdyż nie wie gdzie on przebywa, nie został też pozbawiony praw rodzicielskich. W takim przypadku Anna będzie zwolniona z przedstawiania tego rodzaju oświadczenia. Sama będzie tylko musiała złożyć i podpisać oświadczenie, że nie wie gdzie przebywa jej mąż.

Po złożeniu takiego wniosku pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku. Nie ma w tym zakresie możliwości decydowania.

Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.

Polecamy serwis: Zatrudnienie


Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...