Czym jest urlop bezpłatny

Tylko pracownik może wystąpić z wnioskiem o urlop bezpłatny. / inforCMS
Pracownik ma prawo wystąpić o udzielenie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę. Pracodawca może udzielić urlop pracownikowi tylko na jego wniosek. Nie ma możliwości zmuszenia pracownika, aby wystąpił z takim wnioskiem.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny jest przerwą w wykonywaniu pracy, udzieloną pracownikowi na jego pisemny wniosek.

Autopromocja

W czasie urlopu bezpłatnego ulegają zawieszeniu prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy:

  • okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu czasu pracy,
  • za okres zwolnienia nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Złożenie wniosku

Inicjatywę w złożeniu wniosku o urlop bezpłatny posiada pracownik. Tylko on może wystąpić z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu. Pracodawca nie może zaproponować pracownikowi, aby skorzystał z urlopu, aby podreperować sytuację finansową firmy.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego musi być złożony w formie pisemnej.

Pracownik składając wniosek o urlop nie musi podawać przyczyny swojej decyzji.

Pracodawca, jeśli przychyla się do wniosku pracownika udziela mu urlopu bezpłatnego.

Forum Kadry

Pracodawca nie musi uwzględnić wniosku pracownika. Nie jest także zobowiązany do uzasadnia odmowy swojej decyzji.

Czas trwania urlopu

Czas na jaki może być udzielony pracownikowi urlop bezpłatny nie jest limitowany. Przepisy nie wskazują żadnej górnej granicy, do jakiej pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego. Może więc trwać kilka dni, miesięcy, rok a nawet dłużej.

W przypadku urlopów bezpłatnych, które trwają dłużej niż 3 miesiące, pracodawca i pracownik mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego odwołania z urlopu. Odwołanie może nastąpić tylko z ważnych powodów.

Zobacz: Jak mam udzielić urlopu pracownikowi ochrony?

Szczególny urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny na czas wykonywanie pracy u innego pracodawcy jest szczególnym rodzajem urlopu bezpłatnego.

Pracodawca może za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, udzielić urlopu bezpłatnego, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Pracodawcy zawierają porozumienie, w którym określają czas na jaki pracownik uzyskuje wolne na pracę u innego pracodawcy.

Okres urlopu bezpłatnego udzielanego, na pracę u innego pracodawcy wlicza się do okresu pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Powrót po urlopie

Pracownik, który skorzystał z urlopu bezpłatnego po jego wykorzystaniu ma prawo do powrotu do pracy.

Pracodawca nie może odmówić przyjęcia do pracy pracownika, który po wykorzystaniu udzielonego mu urlopu wypoczynkowego zgłosił się do pracy. 

Pracownik, który nie zgłosił się do pracy, a wykorzystał w pełni urlop może zostać przez pracodawcę zwolniony bez wypowiedzenia. Z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy

Urlop bezpłatny ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego.

Za rok kalendarzowy, który w całości objęty jest urlopem bezpłatnym pracownikowi nie przysługuje urlop wypoczynkowy.

W sytuacji, gdy pracownik przed pójściem na urlop wypoczynkowy wykorzystał urlop wypoczynkowy pracodawca nie może od niego żądać odpracowania urlopu.

Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe

Z wnioskiem o zgłoszenie urlopu bezpłatnego może wystąpić tylko pracownik. Pracodawca nie może wysłać żadnego ze swoich pracowników na urlop bezpłatny, nawet gdyby jego sytuacja finansowa była bardzo zła.

Urlop bezpłatny jak sama nazwa wskazuje jest nieodpłatny. Oznacz to, że za okres pozostawania na urlopie pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie takie jak za prace, czy urlop wypoczynkowy.

Czas pozostawiania pracownika na urlopie bezpłatnym nie wlicza się do stażu pracy.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...