Odwołanie z urlopu – zwrot kosztów

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Odwołanie z urlopu - zwrot kosztów. /fot. Fotolia
Okres urlopowy nasuwa wiele wątpliwości dotyczących udzielania dni wolnych od pracy, wynagradzania za ten czas oraz odwołania z urlopu. Otóż pracodawca posiada możliwość odwołania pracownika z urlopu. Czy na każdą prośbę pracodawcy należy przerwać urlop i stawić się do pracy? Czy pracodawca pokryje koszty związane z przerwaniem wypoczynku?

Odwołanie z urlopu

Kodeks pracy w art. 167 przewiduje możliwość odwołania pracownika z urlopu. Chroni w ten sposób pracodawcę na wypadek nastania okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu i wymagających obecności pracownika w zakładzie pracy. Mimo prawa do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, pracodawca ma więc legitymację do przerwania urlopu, ale musi pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Autopromocja

Mimo iż art. 152 Kodeksu pracy traktuje o „nieprzerwanym urlopie wypoczynkowym”, już w art. 167 przewiduje możliwość przerwania urlopu pracownikowi. Urlop, chociaż mocno chroniony przepisami prawa pracy ze względu na swój cel, jakim jest regeneracja fizyczna i psychiczna pracownika, może zostać przerwany, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jest to tym bardziej wyjątkowa sytuacja, że pracownik podczas urlopu nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Zobacz: Urlopy

Szczególne przypadki

Pracodawca nie ma legitymacji do nieograniczonego odwoływania pracowników z urlopów. Może to uczynić jedynie w szczególnych przypadkach:

  • gdy obecność pracownika w zakładzie pracy jest konieczna i niezbędna,
  • gdy nastąpiła okoliczność powodująca konieczność przybycia pracownika na miejsce i ta okoliczność nie była znana i nie można było jej przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu pracownika.

Oceny konieczności przerwania urlopu dokonuje pracodawca, co może rodzić wątpliwość, czy ocena ta będzie przeprowadzana w sposób obiektywny. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy pracodawca nie miał wystarczających powodów do odwołania pracownika z urlopu, a jednak to uczynił. Wówczas pracownik musi przerwać wypoczynek i wrócić do pracy, nawet jeśli się z decyzją pracodawcy nie zgadza.

Obowiązek stawienia się w pracy

Kolejna kontrowersja dotyczy argumentowania odwołania pracownika z urlopu. Otóż pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyn podjętych decyzji. Tymczasem zatrudniony musi wykonać polecenie pracodawcy, czyli wraca do zakłady pracy i podejmuje wykonywanie czynności pracowniczych. Nie ma przy tym znaczenia zasadność odwołania z urlopu. Karą za nieposłuszeństwo może być rozwiązanie umowy o pracę.

Polecamy: Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

W przypadku rozwiązania umowy z tego powodu pracownik będzie mógł dochodzić swoich praw przed sądem pracy. Tylko wówczas może próbować udowodnić, że jego obecność w zakładzie pracy podczas urlopu nie była konieczna lub okoliczności powodujące konieczność stawienia się do pracy można było przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu. To jedyna droga do stawienia się przeciwko decyzji pracodawcy dotyczącej konieczności przerwania urlopu. Sąd po zebraniu wszystkich informacji na temat przedmiotowego wydarzenia ocenia zasadność odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Zwrot kosztów

Odwołanie pracownika z urlopu rodzi obowiązek pokrycia przez pracodawcę wszelkich kosztów, które pracownik poniósł w bezpośrednim związku z przerwaniem urlopu. Dlatego często pracodawcy zanim odwołają pracownika z urlopu dokonują analizy, czy rzeczywiście będzie im się to opłacało. Takim kosztem jest na przykład opłata za niewykorzystany pobyt w hotelu czy koszt przejazdu z miejsca wypoczynku do miejsca pracy. Aby pracownik otrzymał zwrot kosztów, musi pamiętać o dokumentach potwierdzających poniesione wydatki. Przedstawia je w tym celu w zakładzie pracy.

Pracodawca nie zwraca pracownikowi kosztów ewentualnych korzyści (korzyści, które pracownik otrzymałby, gdyby urlop nie został przerwany - np. wynagrodzenie za pracę podjętą podczas urlopu).

Odwiedź: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...