Urlop ojcowski

Adam Janus
rozwiń więcej
Warunki skorzystania z urlopu ojcowskiego.
Od 1 stycznia 2010 r. mężczyźni będą mogli korzystać z urlopu ojcowskiego. W chwili obecnej urlop ojcowski wynosi tydzień. Urlopu ojcowskiego, zwany jest potocznie urlopem tacierzyńskim. Można z niego skorzystać do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Przysługuje on w równym stopniu rodzicom biologicznym i adopcyjnym. Od 2012 r. długość urlopu ojcowskiego wzrośnie do dwóch tygodni.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Autopromocja

Aby móc skorzystać z urlopu ojcowskiego pracownik musi złożyć wniosek do pracodawcy o przyznanie urlopu ojcowskiego. W przypadku osoby nie będącej pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, a podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu, wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ten wniosek powinien być skierowany najpóźniej siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie mogą odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego. Nie mogą też zakwestionować terminu urlopu wskazanego we wniosku.

Zobacz: Urlop ojcowski w praktyce

Kto jest uprawnionym do skorzystania z urlopu ojcowskiego?

Uprawnionym do skorzystania z urlopu ojcowskiego jest pracownik posiadający pełną władzę rodzicielską oraz sprawujący realną opiekę nad dzieckiem. Urlop ojcowski jest zarezerwowany dla pracowników zatrudnionych na podstawie:

  • umowy o pracę
  • powołania
  • mianowania
  • wyboru
  • spółdzielczej umowy o pracę

Z dobrodziejstwa urlopu ojcowskiego skorzystać mogą także zatrudnieni na innej podstawie, pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski można wykorzystać w dowolnym momencie przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. W przeciwieństwie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie ma obowiązku rozpoczęcia urlopu ojcowskiego bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu. Urlop ojcowski nie jest uzależniony od urlopu macierzyńskiego matki. Oba urlopy mogą odbywać się równocześnie. Ojciec dziecka może go wykorzystać w trakcie korzystania przez matkę urlopu macierzyńskiego.

Czym się różni urlop ojcowski od urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński jest przywilejem, który przysługuje pracującej kobiecie w związku z możliwością sprawowania opieki nad dzieckiem, tuż po jego narodzinach. Kobieta może zrzec się go na rzecz swojego męża. Natomiast urlop ojcowski jest przeznaczony tylko dla ojców. Nie można zrzec się go na rzecz matki. Urlop ojcowski jest niezależny względem urlopu macierzyńskiego. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Decyzja, czy pracownik skorzysta z obu form przerwy w pracy jest uzależniona tylko od jego woli. Podczas przebywania na obu urlopach pracownikowi wypłaca się zasiłek macierzyński w pełnej wysokości.

Czy można stracić na urlopach?

Pracownik po zakończeniu urlopu macierzyńskiego oraz ojcowskiego powinien wrócić na dotychczasowe stanowisko pracy. Dopuszczalne jest przeniesienie go na równorzędne stanowisko pracy. Wynagrodzenie za wykonywaną pracę nie powinno być mniejsze, niż przed odejściem na urlop.

Zobacz serwis: Urlopy

Podstawa prawna:

Art. 182³ Kodeksu pracy

Art. 1,5,14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r.
„O świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa”.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...