Urlop macierzyński a praca na umowę o dzieło i zlecenie

Łukasz Dudzik
rozwiń więcej
Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
rozwiń więcej
Umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego.
Czy umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego są dozwolone? Nad pojęciem podejmowania dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego zastanawia się coraz więcej osób. Czy jednak takie działania są zgodne z polskim prawem? Kwestię tę rozstrzyga Łukasz Dudzik, starszy specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców.

Prawo pracy a urlop macierzyński

Zacznijmy od tego, co mówią przepisy prawa pracy. Żaden przepis kodeksu pracy nie zabrania osobie korzystającej z urlopu macierzyńskiego, podjęcia pracy na podstawie umowy o dzieło, bądź umowy zlecenie, czyli umów prawa cywilnego.

Autopromocja

Przyjrzyjmy się dwóm możliwym scenariuszom:

  1. Podjęcie pracy na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia u pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego.

Jest możliwe podjęcie pracy u dotychczasowego pracodawcy na podstawie umowy prawa cywilnego podczas wykorzystywania urlopu macierzyńskiego. Ważne jednak, aby zlecone czynności na podstawie umowy prawa cywilnego były inne niż treść łączącego strony stosunku pracy. Chodzi o uniknięcie zarzutu, iż umowa zlecenie czy o dzieło jest de facto umową o pracę, na podstawie której udzielono urlopu macierzyńskiego.

  1. Podjęcie pracy na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia w innym podmiocie.

Jest możliwe podjęcie takiego zatrudnienia i nie ma tu żadnych ograniczeń w zakresie wykonywania pracy.

Umowy cywilne muszą różnić się od tej o pracę

W jednym i drugim przypadku pamiętać jednak należy, aby treść umowy prawa cywilnego nie spełniała przesłanek umowy o pracę wymienionych w artykule 22 paragraf 1 kodeksu pracy. Natomiast przy zawieraniu umowy o dzieło, należy kierować się zasadą, aby była ona umową rezultatu, czyli aby przedmiotem umowy były czynności dające konkretny, namacalny rezultat - materialny lub niematerialny. Jest to ważne szczególnie w świetle zmian wchodzących w życie od 1 stycznia 2021 r. – gdzie każdy przedsiębiorca będzie musiał obowiązkowo zgłaszać do ZUS zawarcie takiej umowy.

Dodatkowa praca nie oznacza utraty zasiłku macierzyńskiego

Podejmując dodatkową pracę podczas urlopu macierzyńskiego nie należy obawiać się utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego – ponieważ w tym wypadku nie stosuje się przepisów pozbawiających prawa do zasiłku..

Pracując podczas urlopu macierzyńskiego pracownik będzie podlegał pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe – z tytułu pobieranego zasiłku macierzyńskiego. Natomiast z tytułu zawartej umowy zlecenia – ubezpieczenie emerytalno-rentowe będzie dobrowolne (tj. na wniosek), a w wypadku przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego – będzie podlegał pod obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe. Ubezpieczenie zdrowotne w takiej sytuacji będzie obowiązkowe.

Natomiast pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego i dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o dzieło nie będzie podlegał pod ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tej umowy o dzieło – nawet dobrowolnie. Bez znaczenia pozostaje wówczas czy umowę o dzieło zawarła z własnym pracodawcą czy z innym podmiotem.

Resort pracy a praca podczas urlopu macierzyńskiego

W sprawie możliwości wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło podczas urlopu macierzyńskiego zabrał głos również resort pracy. W odpowiedzi zamieszczonej na stronie rodzicielski.gov.pl czytamy: „…jeżeli chodzi o podjęcie pracy w trakcie wymienionych urlopów (od autora: np. macierzyński) na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia, o dzieło lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej - zarówno u pracodawcy, który urlopów udzielił, jak i na rzecz innego podmiotu. Umowy cywilnoprawne przewidują bowiem większą swobodę wykonującego pracę co do czasu, sposobu i miejsca jej świadczenia”. 

Zatem odpowiedź, czy można podejmować pracę podczas urlopu macierzyńskiego na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jest twierdząca. Podejmując decyzję o dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego, należy jednak pamiętać o celu samego urlopu w szczególności okresu tzw. połogu, czyli pierwszych 8 tygodni po porodzie. Tutaj w pierwszej kolejności chodzi o regenerację sił kobiety po trudach porodu i ciąży.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2020 r.

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...