Z jaką datą wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego?

Joanna Stolarska
rozwiń więcej
Z jaką datą wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego?/Fot. Fotolia
Obowiązek zgłoszenia wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby ubezpieczonej ciąży na płatniku składek. Z jaką datą wyrejestrować członka rodziny z ZUS?

Problem

Nasz pracownik zgłosił w dziale kadr, że jego 24-letni syn 27 czerwca 2016 r. złożył egzamin magisterski i zakończył studia. Z jaką datą powinniśmy wyrejestrować tego członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego? Czy powinna to być data zakończenia studiów czy data utraty prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej przez absolwenta?

Autopromocja

Rada

W sytuacji gdy syn Państwa pracownika ukończył naukę, a tym samym przestał spełniać warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, mają Państwo obowiązek wyrejestrować taką osobę z ubezpieczenia zdrowotnego. Wyrejestrowania należy dokonać z datą 28 czerwca 2016 r., za pomocą formularza ZUS ZCNA, w terminie do 5 lipca 2016 r.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Uzasadnienie

Za członka rodziny, który może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez osobę podlegającą temu ubezpieczeniu, uznaje się m.in.:

● dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione,

● wnuka,

● dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę,

● dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,

do ukończenia 18. roku życia. Jeżeli jednak dziecko uczy się dalej (w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie), wówczas status członka rodziny przysługuje mu do ukończenia 26 lat. Natomiast jeśli uczące się dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub inne traktowane na równi), status członka rodziny przysługuje mu bez ograniczenia wieku.

Jeżeli członek rodziny osoby ubezpieczonej traci status uprawniający go do ubezpieczenia zdrowotnego, pracownik ma obowiązek w 7-dniowym terminie (licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności) poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę. Ma to miejsce m.in. w sytuacji, gdy dziecko osoby ubezpieczonej:

● kończy 18 lat (i nie kontynuuje nauki),

● kończy 26 lat (dotyczy osób kontynuujących naukę)

● będące w wieku do 26 lat kończy kształcenie.

Na podstawie informacji uzyskanej od pracownika pracodawca dokonuje wyrejestrowania członka rodziny. Obowiązku tego musi dokonać w 7-dniowym terminie, liczonym od dnia ustania uprawnień do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny.

PRZYKŁAD

Student V roku prawa jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez swojego ojca (zatrudnionego na podstawie umowy o pracę). 27 czerwca 2016 r. syn pracownika złożył egzamin magisterski i zakończył studia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami status studenta przysługiwał mu do dnia egzaminu (włącznie). Pierwszym dniem, w którym osoba ta nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, jest 28 czerwca 2016 r. i właśnie z tą datą pracodawca ma obowiązek wyrejestrować syna pracownika z tego ubezpieczenia. Wyrejestrowujący formularz ZUS ZCNA powinien zostać wysłany do ZUS w 7-dniowym terminie, a więc nie później niż 5 lipca 2016 r.

Osoba ubezpieczona, która nie poinformuje płatnika składek (np. swojego pracodawcy lub zleceniodawcy) o okolicznościach powodujących konieczność wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego, naraża się na karę grzywny (art. 193 pkt 6 ustawy zdrowotnej).

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów (art. 67 ust. 5 pkt 2 ustawy zdrowotnej). Po tym okresie absolwent powinien nabyć nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. w związku z zatrudnieniem, rejestracją w PUP jako osoba bezrobotna, uzyskaniem statusu członka rodziny i zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego przez małżonka). Jeżeli absolwent nie uzyska tytułu ubezpieczenia, stanie się osobą nieubezpieczoną, bez prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Jednak 4-miesięczny okres zapewnionego dostępu do publicznej opieki zdrowotnej nie ma związku z obowiązkami płatnika związanymi z wyrejestrowaniem członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawa prawna:

● art. 5 pkt 3 lit. a, art. 66 ust. 1 pkt 1 i pkt 20, ust. 2, art. 67 ust. 3, ust. 5 pkt 2, art. 193 pkt 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 581; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 652

● § 1 ust. 1 pkt 2, załączniki nr 2 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 222

Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...