Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej?

Ewa Zawiślak-Szatańska
rozwiń więcej
Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące z nimi podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Istnieją przypadki, w których przedsiębiorca pobierający świadczenie emerytalne lub rentowe, bądź osoba niepełnosprawna będzie zwolniona z uiszczania składki zdrowotnej.

Prowadząc działalność pozarolniczą mamy obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi dla nas zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Autopromocja

Jeżeli prowadzimy kilka rodzajów działalności, składkę zdrowotną musimy opłacać odrębnie od każdego rodzaju działalności. A więc będąc wspólnikiem spółki cywilnej, przy jednoczesnym prowadzeniu działalności na podstawie wpisu do ewidencji, musimy opłacić dwie składki zdrowotne.

Jest jednak kilka czynników, których kombinacja może spowodować, że będziemy zwolnieni z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Są to:

  • ustalone prawo do renty lub emerytury,
  • niskie przychody,
  • ustalony stopień niepełnosprawności.

Zobacz: Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia?

W zależności od naszej sytuacji szczególne powiązanie tych czynników może uprawniać do nieopłacania składki zdrowotnej, przy jednoczesnym podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu i zachowaniu prawa do świadczeń zdrowotnych.

Zwolnionych z opłacania składki zdrowotnej można podzielić na dwie grupy:

  • Osób uprawnionych do emerytury lub renty w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia,
  • 2Osób zaliczonych do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

I tak osoby z pierwszej lub drugiej grupy muszą spełnić jeden z dodatkowych warunków, aby nie mieć obowiązku opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności:

  • muszą uzyskiwać dodatkowe przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 % kwoty najniższej emerytury lub
  • opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Oznacza to, że w konsekwencji nie mają obowiązku uiszczania składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności następujące osoby:

  • emeryt bądź rencista, którego emerytura lub renta nie przekracza miesięcznie wysokości minimalnego wynagrodzenia, który opłaca podatek dochodowy z prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej,
  • osoba legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, która opłaca podatek dochodowy z prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej,
  • emeryt bądź rencista, którego emerytura lub renta nie przekracza miesięcznie wysokości minimalnego wynagrodzenia, a z działalności uzyskuje miesięcznie przychody w wysokości nieprzekraczającej 50 % kwoty najniższej emerytury,
  • osoba legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, która z działalności uzyskuje miesięcznie przychody w wysokości nieprzekraczającej 50 % kwoty najniższej emerytury.

Dodatkowo, jeżeli dana osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, uzyskująca przychód jedynie z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej (z tytułu której obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu), to opłaca składkę zdrowotną w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Do powyższych ulg w opłacaniu składki zdrowotnej mają prawo zarówno osoby prowadzące pozarolniczą działalność, jak i osoby współpracujące z nimi przy prowadzeniu tej działalności.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210 poz. 2135 z późn. zm.).

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...