Rehabilitacja nóg i rąk po wypadkach na koszt ZUS-u od 2025 roku. Kto może dostać skierowanie?

rehabilitacja lecznicza, fizjoterapia, fizykoterapiarehabilitacja lecznicza, fizjoterapia, fizykoterapia
rehabilitacja lecznicza, fizjoterapia, fizykoterapia / Darmowa rehabilitacja narządów ruchu po wypadku finansowana przez ZUS w 2025 roku / Shutterstock

W 2025 roku ZUS uruchomił nowe profile rehabilitacji. Jednym z nich jest rehabilitacja narządów ruchu po wypadku w systemie stacjonarnym (tzw. wczesna rehabilitacja powypadkowa) - zarówno w systemie stacjonarnym jak i ambulatoryjnym. Kto może liczyć na skierowanie na taką rehabilitację? Na czym polega ta rehabilitacja?

rozwiń >

NRW czyli narząd ruchu po wypadku. Gdzie są ośrodki?

- Program rehabilitacji narządów ruchu po wypadku ZUS realizuje już od 2016 roku, ale po raz pierwszy w trybie stacjonarnym będzie prowadzony w ośrodku na Opolszczyźnie. Od lutego leczeniem takim będzie się zajmowało Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i będzie to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, z którym ZUS podpisał umowę na rehabilitację osób, które podczas wypadku, zwłaszcza wypadku przy pracy doznały urazu narządu ruchu – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS nie dysponuje własnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi. Podpisuje natomiast umowy z konkretnymi placówkami, które specjalizują się w takiej działalności.

W 2024 r. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie (ul. Wyzwolenia 11) złożyło ofertę w ogłoszonym przez ZUS konkursie na realizację usług wczesnej rehabilitacji po wypadkach. ZUS podpisał z placówką w Korfantowie umowę na turnusy w latach 2025 – 2027. Umowa jest realizowana od 1 lutego 2025 r.

Drugim ośrodkiem, z którym ZUS podpisał umowę na realizację usług wczesnej rehabilitacji po wypadkach jest VRATISLAVIA MEDICA Sp. z o.o. Ta umowa będzie realizowana od 1 marca 2025 r. w Szpitalu Vratislavia Medica, ul. Lekarska 1, we Wrocławiu.

Autopromocja

Cel rehabilitacji narządów ruchu po wypadku

Głównym założeniem rehabilitacji jest przywrócenie zdolności do pracy i uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Wczesna i intensywna rehabilitacja ma zapobiec powikłaniom i nieodwracalnym zmianom pourazowym w narządzie ruchu oraz skrócić okres leczenia.

Ta forma rehabilitacja ma indywidualny i kompleksowy program (rodzaj i zakres zabiegów) dostosowany do każdej osoby skierowanej. Obejmuje on rehabilitację medyczną oraz elementy rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Kto może dostać skierowanie na rehabilitację

Na leczenie do ww. ośrodków w Korfantowie i Wrocławiu będą kierowane osoby:
- po świeżych urazach układu kostno-szkieletowego i mięśniowego,
- po naprawczym leczeniu operacyjnym wczesnych zmian pourazowych,
- po zakończeniu leczenia w oddziale urazowo-ortopedycznym,
- wymagające indywidualnego i intensywnego leczenia usprawniającego.

- Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby zgłoszone przez pracodawców do ubezpieczeń społecznych w ZUS, którym grozi całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy, pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Nie będą natomiast mogły z niej skorzystać osoby, którym ZUS przyznał na stałe rentę z tytułu niezdolności do pracy – dodaje Sebastian Szczurek z ZUS.

Można skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS, jeśli dana osoba spełnia jeden z poniższych warunków:
1) jest osobą ubezpieczoną w ZUS (pracuje zawodowo) i grozi jej całkowita lub częściowa niezdolność do pracy;
2) pobiera zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne;
3) pobiera rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Aby uzyskać skierowanie na rehabilitację narządów ruchu po wypadku nie trzeba być osobą samodzielną – informuje ZUS. Można poruszać się na wózku inwalidzkim lub potrzebować pomocy przy takich czynnościach jak chodzenie czy utrzymanie higieny.

Przeciwwskazaniami są w przypadku tej formy rehabilitacji:
- stan po złamaniach i zwichnięciach patologicznych, jeśli choroba narządu ruchu przebiega z demineralizacją tkanki kostnej;
- stan po złamaniach i zwichnięciach, jeśli pacjent choruje na nowotwór kości i ma przerzuty nowotworowe do kości;
- aktywny stan zapalny (jeśli pacjent ma gorączkę i niegojące się sączące się rany, z dodatnimi posiewami z krwi i rany);
- odleżyny;
- rozległe krwiaki;
- podejrzenie choroby nowotworowej.

Jak uzyskać skierowanie?

Skierowanie na rehabilitację będzie możliwe, gdy lekarz orzecznik ZUS stwierdzi taką potrzebą w ramach kontroli zwolnienia lekarskiego lub gdy wnioskujesz o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. W twoim imieniu wniosek (Wniosek - PR-4) do ZUS-u może też wysłać lekarz prowadzący (specjalista) lub lekarz pierwszego kontaktu. Oprócz wniosku potrzebna jest dokumentacja, potwierdzająca dolegliwości (np. konsultacje lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, badania obrazowe i laboratoryjne) oraz opinia czy rekonwalescencja przyczyni się do odzyskania zdolności do pracy przez ubezpieczonego.

Jeśli ZUS wyda orzeczenie, to ubezpieczony otrzyma „Zawiadomienie o skierowaniu” z informacją o terminie i miejscu rehabilitacji.

Ważne

Koszty pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym w całości pokrywa ZUS. Chodzi o opłaty związane z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz kosztami transportu najtańszym środkiem transportu.

Rehabilitacja narządu ruchu po wypadku – program, zabiegi

Rehabilitacja trwa zwykle 24 dni, a okres ten może być wydłużony jeśli lekarz lub ordynator ośrodka uzna, że pacjent wymaga dłuższego leczenia. Po zakończonej kuracji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu oraz informację o stanie zdrowia.

Jak informuje ZUS, program rehabilitacji narządu ruchu po wypadku obejmuje:
- nadzór lekarzy i fizjoterapeutów nad przebiegiem rehabilitacji,
- całodobową opiekę pielęgniarską i lekarską,
- indywidualny program rehabilitacji realizowany przez 6 dni w tygodniu,
- minimalnie 6 zabiegów leczniczych dziennie od poniedziałku do piątku, w tym 3 sesje indywidualnych ćwiczeń ruchowych,
- 4 zabiegi w soboty, w tym 2 sesje ćwiczeń ruchowych,
- zabiegi fizykoterapeutyczne: ciepłolecznictwo, krioterapię, hydroterapię, elektroterapię,
laseroterapię, ultradźwięki, zabiegi polem elektromagnetycznym i magnetycznym oraz masaż leczniczy,
- wsparcie psychologiczne,
- edukację zdrowotną.

Rehabilitacja na koszt ZUS, to nie sanatorium z NFZ

Rehabilitacja lecznicza jest finansowana przez ZUS i nie jest tym samym co lecznictwo uzdrowiskowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ośrodki rehabilitacyjne, które na podstawie umowy z ZUS-em prowadzą rehabilitację leczniczą nie muszą być sanatoriami.

To, że ośrodek rehabilitacyjny jest położony w miejscowości uzdrowiskowej nie musi oznaczać, że będzie w nim prowadzony program rehabilitacji leczniczej ZUS.

Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Kadry
Wczasy pod gruszą 2025 w czasie majówki. Ile wynosi grusza?
04 kwi 2025

Wczasy pod gruszą w 2025 r. można wykorzystać w czasie majówki np. już od 26 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi grusza? Czym grusza różni się od świadczenia urlopowego? Kiedy pracodawca powinien wypłacić dofinansowanie do urlopu pracownika?

Najniższa krajowa 2025 netto. 30,50 zł brutto na godzinę - ile to netto?
04 kwi 2025

Najniższa krajowa stawka godzinowa w 2025 roku wynosi 30,50 zł brutto. Ile można zarobić na umowie zlecenie na godzinę netto? Jak rosła najniższa krajowa na zleceniu? Oblicz wysokość wynagrodzenia za pomocą kalkulatora umów zleceń.

Kto może liczyć na najwyższy wzrost wynagrodzenia w lipcu 2025 r.? Ta grupa pracowników ze znacznym wzrostem pensji [WZROST NAWET DO 11 TYS ZŁ]
04 kwi 2025

1 lipca 2025 r. zwiększy się najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ich wynagrodzenie powiązane jest z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej, które wzrosło w zeszłym roku.

PIT-0: Ulga dla osób w wieku emerytalnym. Zamiast przejść na emeryturę opłaca się pracować
04 kwi 2025

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej i nie dostają emerytury z ZUS - mogą korzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0. Dlatego nie zawsze opłaca się przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Niepełnosprawni: 31 marca 2025 r. tysiące kart parkingowych utraciło ważność. Trzeba złożyć nowy wniosek
04 kwi 2025

W stosunku do niektórych osób z niepełnosprawnościami z orzeczonym stopniem znacznym i umiarkowanym upłynął termin ważności kart parkingowych w dniu 31 marca 2025 r., o ile takowe posiadali. Termin ważności tych kart i tak był wydłużony z 30 września 2024 r. właśnie do końca marca 2025 r. Sprawdź czy sytuacja Cię dotyczy i jakie są zasady wydawania kart na 2025 r.

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy a znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności
04 kwi 2025

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy - czy zawsze jest gwarantowane dla osoby z niepełnosprawnością? Odpowiedź może zaskoczyć, bo jak to mawiają prawnicy: "to zależy". Wszystko zależy od momentu budowy czy przebudowy terenu przed zakładem. To uprawnienie dla osób z niepełnosprawnościami, z orzeczonym znaczny czy umiarkowanym stopnie, nie jest więc zawsze gwarantowane.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?
03 kwi 2025

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?
03 kwi 2025

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?
03 kwi 2025

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]
03 kwi 2025

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

pokaż więcej