Kontrola zwolnienia lekarskiego - upoważnienie i protokół kontroli

Anna Mrugas
ekspert z zakresu prawa pracy
rozwiń więcej
Kontrola zwolnienia lekarskiego - upoważnienie i protokół kontroli. / Fot. Fotolia
Kontrola zwolnienia lekarskiego to uprawnienie przysługujące płatnikowi składek na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W celu przeprowadzenia kontroli niezbędne jest upoważnienie, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości należy sporządzić protokół kontroli. Protokół stanowi podstawę do wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego.

Uprawnienie płatnika do kontroli zwolnień lekarskich

Uprawnienie dla płatnika składek do kontroli ubezpieczonych korzystających ze zwolnień lekarskich od pracy wynika z art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.). Przepisy dotyczące kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy stosuje się odpowiednio do zasiłków chorobowych, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłków opiekuńczych.

Autopromocja

Szczegółowe zasady i tryb prowadzenia tych kontroli określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. Nr 65, poz. 743).

Kontrola formalna

Kontrola formalna zaświadczeń lekarskich polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:

  • nie zostało sfałszowane,
  • zostało wydane zgodnie z obowiązującymi ww. przepisami rozporządzenia.

Rekomendowany produkt: Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Jeżeli w wyniku dokonanej kontroli zachodzi podejrzenie, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane, płatnik składek występuje do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy. W przypadku zaś podejrzenia, że zaświadczenie lekarskie wydane zostało niezgodnie z przepisami dotyczącymi zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, płatnik składek występuje o wyjaśnienie do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Istota kontroli

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:

  • nie wykonuje pracy zarobkowej,
  • nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.

Zadaj pytanie: FORUM

W przypadku zwolnienia z powodu konieczności sprawowania opieki kontrola polega ponadto na ustaleniu, czy poza ubezpieczonym (pracownikiem) nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę – nie dotyczy to sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Osoby kontrolujące

Do prowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy powinny być wyznaczane osoby nienaruszające dyscypliny pracy, niekarane za nadużywanie zwolnień lekarskich oraz cieszące się dobrą opinią wśród pracowników. Takie osoby muszą być wyposażone w imienne upoważnienie, wystawione przez płatnika składek według podanego WZORU.

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli zwolnień lekarskich - WZÓR

Miejsce kontroli

Kontrole prowadzone są w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu lub miejscu zatrudnienia osoby kontrolowanej.

Osoby kontrolowane

Kontrolą prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy powinni być objęci przede wszystkim pracownicy, co do których zachodzi podejrzenie niewłaściwego wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, oraz pracownicy korzystający często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich, których stosunek do pracy oraz dyscyplina pracy budzą zastrzeżenia (np. pracownicy karani uprzednio pozbawieniem prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich od pracy, za udział w bójce lub zakłócanie porządku publicznego, pobytem w izbie wytrzeźwień, a także często zmieniający pracę, samowolnie ją porzucający, oraz ci, z którymi uprzednio rozwiązano stosunek pracy bez wypowiedzenia).

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego - protokół

W razie stwierdzenia w trakcie kontroli, że:

  • ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową,
  • ubezpieczony wykorzystywał zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z jego celem,
  • poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę,

osoby kontrolujące sporządzają PROTOKÓŁ, w którym podają, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy. Protokół należy przedłożyć ubezpieczonemu w celu wniesienia przez niego uwag. Sporządzony protokół stanowi podstawę do wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego za cały okres objęty kontrolowanym zaświadczeniem lekarskim o czasowej niezdolności do pracy.

Protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich - WZÓR

Utrata prawa do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem, czy też nie, rozstrzyga właściwa jednostka organizacyjna ZUS. W razie potrzeby ZUS uzyskuje opinię lekarza leczącego i w przypadku sporu wydaje decyzję, od której przysługują określone w odrębnych przepisach środki odwoławcze.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...