Uprawnienia rodzicielskie na stanowisku kierowniczym

Ewa Łukasik
rozwiń więcej
Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikom – rodzicom, należącym do kadry kierowniczej, prawo m.in. do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego czy ochrony stosunku pracy.

Kodeks pracy obejmuje rodzicielstwo szczególną ochroną, począwszy od okresu ciąży pracownicy, gwarantując stabilność zatrudnienia i odpowiednie warunki pracy, aż po okres urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Przepisy Kodeksu pracy gwarantują wszystkim pracownikom takie same uprawnienia wynikające z rodzicielstwa. Często jednak ze względu na szczególne regulacje w zakresie czasu pracy pojawiają się wątpliwości dotyczące uprawnień rodzicielskich pracowników zarządzających zakładem pracy.

Autopromocja

Uprawnienia rodzica na stanowisku kierowniczym

Nie ulega wątpliwości, że kodeksowy zakaz wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy z pracownicą w okresie ciąży dotyczy wszystkich pracownic, niezależnie od zajmowanego stanowiska w strukturze firmy. A zatem ochrona ta przysługuje zarówno pracownicom zarządzających zakładem pracy, jak i tym, które należą do pozostałej kadry kierowniczej. Pracownice te podlegają także na zasadach ogólnych ochronie przed wypowiedzeniem warunków pracy i płacy. Na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy ulegają przedłużeniu do dnia porodu umowy zawarte na okres próbny, czas określony lub czas wykonania określonej pracy. Na ogólnych zasadach pracownicy należący do kadry zarządzającej mają prawo do urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego oraz wychowawczego, a także ochrony trwałości stosunku pracy w okresie korzystania z tych uprawnień.

WAŻNE!

Uprawnienia rodzicielskie wynikające z przepisów Kodeksu pracy przysługują wyłącznie kadrze kierowniczej zatrudnionej na podstawie stosunku pracy. W przypadku wykonywania takich obowiązków na podstawie umów cywilnoprawnych, np. kontraktu menedżerskiego, nie przysługują uprawnienia gwarantowane przez Kodeks pracy, a o ewentualnych uprawnieniach związanych z rodzicielstwem strony powinny rozstrzygnąć w zawieranej umowie.

Czas pracy rodzica na stanowisku kierowniczym

W związku ze szczególnymi regulacjami w zakresie czasu pracy pracowników zarządzających zakładem pracy często pojawiają się wątpliwości dotyczące czasu pracy rodziców zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych. Pojawiają się m.in. pytania, czy taki pracownik może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, czy ma prawo do przerw na karmienie piersią.

Czytaj także: Opieka nad dzieckiem - obniżenie wymiaru czasu pracy >>

Wbrew utartym poglądom, że pracownicy zarządzający zakładem pracy oraz niższa kadra kierownicza samodzielnie organizują sobie pracę, obowiązują ich te same normy czasu pracy jak pozostałych pracowników, czyli 8-godzinna norma dobowa i przeciętnie 40-godzinna norma tygodniowa (art. 129 § 1 k.p.). Wymiar czasu pracy tych pracowników również ustala się według ogólnych zasad określonych w art. 130 k.p. Pogląd ten potwierdził także Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 1998 r., stwierdzając, że pracownicy zajmujący stanowiska kierownicze, tak jak inni pracownicy, objęci są obowiązującymi normami czasu pracy. Stąd też wszystkie przepisy ograniczające ich czas wolny i prawo do wypoczynku należy wykładać ściśle (I PKN 122/98). Nie ma zatem żadnego przepisu, który wyłączałby pracowników będących kadrą kierowniczą z regulacji kodeksowych dotyczących czasu pracy. Tym samym brak jest podstaw do uznania, że czas pracy kadry zarządzającej jest nienormowany. Niemniej jednak ze względu na specyfikę pracy kadry kierowniczej przepisy Kodeksu pracy zawierają szczególne uregulowania dotyczące odpoczynku dobowego i tygodniowego (art. 132 § 2 pkt 1, art. 133 § 2 k.p.), pracy w godzinach nadliczbowych (art. 131 § 2, art. 1514 k.p.) oraz ewidencji czasu pracy (art. 149 § 2 k.p.).

WAŻNE!

Szczególne regulacje dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych kadry zarządzającej nie mają wpływu na bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych pracownicy w ciąży wynikający z ogólnych przepisów Kodeksu pracy.


Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa pracy, jeżeli pracownik jest pracownikiem zarządzającym lub kierującym wyodrębnioną komórką organizacyjną, to w razie konieczności może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych pracy bez prawa do normalnego wynagrodzenia i dodatku z tego tytułu (...). Z powyższych unormowań nie wynika jednak, że wymienionych pracowników nie dotyczą obowiązujące normy czasu pracy, i że świadczenie pracy poza normalnymi godzinami pracy jest stałym elementem związanym z zajmowaniem określonego stanowiska kierowniczego (stanowisko Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z 5 grudnia 2008 r. w sprawie nadgodzin kierowników).

Z powyższego wynika, że pracownikom zarządzającym zakładem pracy w związku z rodzicielstwem przysługują jednakowe uprawnienia dotyczące organizacji ich czasu pracy jak pozostałym pracownikom. Ciężarna pracownica nie może więc pracować dłużej niż 8 godzin na dobę, bez względu na system czasu pracy, w jakim jest zatrudniona. W konsekwencji oznacza to m.in. bezwzględny zakaz zatrudniania takiej pracownicy w godzinach nadliczbowych. Ciężarna pracownica zatrudniona na stanowisku kierowniczym nie może być również zatrudniana w porze nocnej ani delegowana bez jej zgody poza stałe miejsce pracy.

Czytaj także: Ciąża pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy na zastępstwo >>

Ustalając czas pracy ciężarnej pracownicy należącej do kadry kierowniczej, pracodawca musi pamiętać o:

  • obowiązku zmiany rozkładu czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, przeniesienia do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej (lub zwolnienia na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy),
  • zakazie zlecenia pracy w godzinach nadliczbowych,
  • zakazie zatrudniania w systemie przerywanego czasu pracy bez zgody pracownicy,
  • przestrzeganiu 8-godzinnej normy dobowej wobec pracownicy zatrudnionej w systemie równoważnego czasu pracy, pracy w ruchu ciągłym, skróconego tygodnia pracy i pracy weekendowej.

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy, tak jak pozostałych pracowników, jest normowany. Różnice dotyczą jedynie zakresu prowadzenia ewidencji czasu pracy. Należy więc uznać, że pracownica zatrudniona na stanowisku kierowniczym ma prawo do przerw w pracy na karmienie piersią na takich samych zasadach jak inne pracownice.

Pracownika opiekującego się dzieckiem w wieku do 4 lat nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

WAŻNE!

Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy dotyczy również pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, w tym zarządzających zakładem pracy. Jednak pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy nie ewidencjonuje się godzin pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 129, art. 131 § 2, art. 132, art. 133 § 2, art. 148, art. 149 § 2, art. 1514, art. 177, art. 180–1832, 186–1865 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 14 maja 1998 r. (I PKN 122/98, OSNAP 1999/10/343).
Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...