Składki za pracowników "sezonowych"

Barbara Zabieglińska
rozwiń więcej
Umowa-zlecenie zawarta ze studentem do ukończenia 26. roku życia powoduje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli jest zawarta z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach takiej umowy praca jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

W czasie wakacji pracodawcy często korzystają z możliwości zatrudniania uczniów i studentów przy pracach sezonowych. W takiej sytuacji najczęściej zawiera się umowy-zlecenia, umowy o dzieło lub umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne dla pracodawców z uwagi na okoliczność, że studenci i uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych do ukończenia 26. roku życia z tytułu wykonywania umowy-zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Autopromocja

Umowa-zlecenie

Umowa-zlecenie może być umową odpłatną, jak również nieodpłatną, pod warunkiem że nieodpłatny charakter umowy wynika wprost z postanowień zawartej między stronami umowy. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się je wykonać bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Co do zasady, w sytuacji gdy umowa-zlecenie stanowi wyłączny tytuł do ubezpieczeń społecznych, wynagrodzenie, które zostaje wypłacone na jej podstawie, stanowi podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe (ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku dobrowolne). Nieodpłatna umowa-zlecenie nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych.

W związku z powyższym umowa-zlecenie powinna zawierać oświadczenie zleceniobiorcy o tym, czy ma inne tytuły do objęcia ubezpieczeniami społecznymi oraz czy chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jak już zostało wcześniej zaznaczone, studenci i uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych do ukończenia 26. roku życia z tytułu wykonywania umowy-zlecenia, umowy agencyjnej ani umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, nie są obejmowani ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego >>

Uczniem jest osoba (do 31 sierpnia każdego roku), która kontynuuje naukę w tej samej szkole, ukończyła szkołę i rozpoczyna naukę w szkole, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września, ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki (uczeń po ukończeniu liceum – do 31 sierpnia danego roku posiada status ucznia).

Nie ma przy tym znaczenia, czy szkoła lub uczelnia, do której uczęszcza uczeń lub student, jest szkołą publiczną czy prywatną, nie ma również znaczenia to, czy nauka odbywa się w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym.


Studentem jest osoba kształcąca się:

  • na studiach pierwszego stopnia (studia licencjackie lub inżynierskie kończące się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera),
  • na studiach drugiego stopnia (studia magisterskie kończące się uzyskaniem tytułu magistra lub równorzędnego),
  • na jednolitych studiach magisterskich (studia magisterskie, na które przyjmowani są kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, kończące się uzyskaniem tytułu magistra lub tytułu równorzędnego).

Studenci nie podlegają ubezpieczeniom społecznym także w okresie udzielonego im przez uczelnię urlopu dziekańskiego. Status studenta dana osoba posiada do momentu ukończenia studiów, tj. do daty złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu.

Studentami nie są uczestnicy studiów doktoranckich (studia trzeciego stopnia) oraz uczestnicy studiów podyplomowych (inna niż studia wyższe i studia doktoranckie forma kształcenia).

Ciąża pracownicy zatrudnionej sezonowo >>

Umowa o pracę

Gdy student podejmuje pracę na podstawie umowy o pracę, wówczas podlega oskładkowaniu na zasadach ogólnych. To samo dotyczy sytuacji, gdy student zawiera umowę-zlecenie ze swoim pracodawcą – wówczas przychód uzyskany z tytułu umowy-zlecenia podlega oskładkowaniu tak jak przychód ze stosunku pracy.

Przykład
Spółka X zawarła ze studentem, który ma 25 lat, umowę-zlecenie. Przychód uzyskany z tego tytułu nie stanowi podstawy składek na ubezpieczenia społeczne. Po kilku miesiącach spółka zdecydowała się na zatrudnienie tego studenta na podstawie umowy o pracę – w takiej sytuacji składki na ubezpieczenia społeczne będą należne zarówno od zawartej ze studentem umowy-zlecenia, jak i umowy o pracę.

Ubezpieczenie zdrowotne

Studenci i uczniowie wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania tej pracy. Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają oni jako członkowie rodziny osoby podlegającej temu ubezpieczeniu.

Podstawa prawna:

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...