Służba cywilna

Służba cywilna – to zbiorcze określenie urzędników administracji rządowej. Służbę cywilną ustanowiono w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa.

Autopromocja

Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w:

  • Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
  • urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
  • urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej,
  • komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,
  • Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
  • Biurze Nasiennictwa Leśnego.

W skład korpusu wchodzą też powiatowi i graniczni lekarze weterynarii oraz ich zastępcy.

Wprowadzenie nowej ustawy o służbie cywilnej w 2009 r. zlikwidowało tzw. Państwowy Zasób Kadrowy. Członkowie Zasobu, którzy zdali egzamin lub wygrali konkursu na wysokie stanowisko państwowe, albo w latach 2007–2009 przeszli postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej z wynikiem uprawniającym do mianowania, przez okres 10 lat zwolnieni są z obowiązku poddania się sprawdzianowi kompetencji kierowniczych w przypadku ubiegania się o wyższe stanowisko w służbie cywilnej.

Służbą cywilną kieruje Szef Służby Cywilnej, który jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach służby cywilnej. Podlega bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów, który go powołuje. Jego obsługę merytoryczną oraz organizacyjno-logistyczną zapewnia Kancelaria Premiera. Ciałem doradczym jest Rada Służby Cywilnej składająca się z 15 członków.

Kandydat do objęcia funkcji Szefa Służby Cywilnej musi być urzędnikiem służby cywilnej, obywatelem polskim korzystającym z pełni praw publicznych, niekaranym za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, cieszącym się nieposzlakowaną opinią. Musi posiadać wykształcenie wyższe, znać co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej oraz mieć co najmniej 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letnie na stanowisku kierowniczym w sektorze finansów publicznych. Nie może być karany zakazem zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, a także należeć do jakiejkolwiek partii politycznej w okresie ostatnich 5 lat.

Stanowisko dyrektora generalnego jest najwyższym w hierarchii urzędu stanowiskiem w korpusie służby cywilnej w ministerstwach, urzędach centralnych oraz urzędach wojewódzkich.

O możliwość zatrudnienia w służbie mogą ubiegać się osoby niemające obywatelstwa polskiego – obywatele państw Unii Europejskiej oraz innych państw, których obywatele mają prawo zatrudnienia na terenie RP. Nie mogą jednak zajmować stanowisk związanych z bezpośrednim lub pośrednim wykonywaniem władzy publicznej ani ochroną generalnych interesów państwa.

Z osobą pierwszy raz podejmującą pracę w służbie cywilnej zawierana jest umowa o pracę na czas określony 12 miesięcy z możliwością rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem (z pewnymi wyjątkami). Kandydaci muszą odbyć służbę przygotowawczą, która kończy się egzaminem.

Postępowanie kwalifikacyjne prowadzi Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.

Ustawa wprowadza obowiązkowe oceny okresowe dla wszystkich członków korpusu służby cywilnej, która będzie sporządzana co 24 miesiące.

Kadry
W fabrykach zadowoleni z warunków pracy są tylko pracownicy biurowi, a co mówią zatrudnieni przy produkcji
15 maja 2024

Zarówno pracownicy biurowi jak i zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji w dużych fabrykach mają zbliżone oczekiwania wobec pracodawców. W praktyce jednak łatwiej jest je spełnić względem pracowników biurowych niż zaangażowanych bezpośrednio w procesy technologiczne. Czym to jest spowodowane?

Kobiety do prac fizycznych i "męskich". Polacy są podzieleni na ten temat
15 maja 2024

Kobiety do prac fizycznych i "męskich" - Polacy są podzieleni na ten temat. Część uważa, że to stereotypy, część że ma miejsce dyskryminacja płacowa kobiet, a jeszcze inni podkreślają, że pracodawcy powinni być bardziej otwarci na zatrudnianie kobiet w branżach takich, jak: produkcyjna, logistyczna czy budowlana. Czy kobiety nadają się do tzw. prac "męskich"? A mężczyźni do tzw. prac "damskich"

Dni wolne w 2025 r. Jak korzystnie brać urlop
15 maja 2024

Ustawowe dni wolne od pracy umożliwiają zaplanowanie urlopów w szczególny sposób. Kosztem niewielu dni urlopu można nieproporcjonalnie wydłużyć sobie okresy odpoczynku. Jak zatem będzie można zaplanować wolne w przyszłym roku?

Wniosek o urlop macierzyński 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Jak, gdzie i do kogo złożyć wniosek o urlop macierzyński? Czy można korzystać z urlopu macierzyńskim jeszcze przed porodem i jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego. Jest kilka zagadnień, o których należy pamiętać - szczególnie, jeżeli z części urlopu macierzyńskiego korzysta ojciec dziecka czy członek rodziny. Wzór wniosku jest wówczas bardziej skomplikowany.

Urlop macierzyński przed porodem 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Zdarza się tak, że kobieta chce lub potrzebuje skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Częściej kobiety korzystają ze zwolnień lekarskich, ale jak najbardziej można wykorzystać część urlopu przed porodem. Poniżej wyjaśnienie ile tygodni takiego urlopu przysługuje i co najważniejsze jaki wniosek złożyć oraz co powinien zawierać.

Wymiar urlopu macierzyńskiego 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego 2024 i 2025 r.? Ile tygodni macierzyńskiego można wykorzystać przed porodem? Czy mogę zrezygnować z urlopu macierzyńskiego? To najczęstsze wątpliwości kobiet spodziewających się potomstwa czy, tych co już urodziły.

Zasiłek rodzinny. Dodatek do 800 plus. Kto otrzyma?
15 maja 2024

Rodzina może uzyskać, m.in.: świadczenie wychowawcze 800+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu w żłobku, program Dobry Start 300+. Nie można zapominać o procedowanych programach: „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe), „aktywnie w żłobku”, „aktywnie w domu”. Oprócz powyższych, niektórzy rodzice mają prawo do zasiłku rodzinnego. Kto otrzyma takie świadczenie jako dodatek do 800+?

Ciąża w 2024 r. a koniec umowy o pracę. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?
15 maja 2024

Co się dzieje, gdy pracownica jest w ciąży, a jej umowa o pracę zbliża się do końca? Czy pracodawca może wypowiedzieć, rozwiązać umowę o pracę w okresie ciąży? Co z okresem urlopu macierzyńskiego pracownicy? 

ZUS: Coraz mniej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej
15 maja 2024

Zbliża się termin złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Rozliczenie roczne trzeba przekazać do ZUS w dokumencie za kwiecień 2024 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Rewolucyjna zmiana zasad ustalania stażu pracy – nie tylko umowy o pracę będą wliczane!
15 maja 2024

To będzie prawdziwa rewolucja! Rząd szykuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Do stażu pracy wliczane będą okresy wykonywania pracy na innej podstawie niż umowa o pracę.

pokaż więcej
Proszę czekać...