Jakie kary grożą pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Jakie kary grożą pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych?

Za co pracodawcy czy osobie wykonującej w jego imieniu czynności z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych grożą kary? Jakie to są kary? I kto zajmuje się ściganiem przestępstw przeciwko prawom osób zatrudnionych?

rozwiń >

Co jest przestępstwem?

Przestępstwo jest zbrodnią albo występkiem. Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych albo powyżej 5000 złotych, karą ograniczenia wolności przekraczającą miesiąc albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.

Autopromocja

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138, dalej: KK) w jednym z rozdziałów określa przestępstwa przeciwko osobom wykonującym pracę zarobkową. Niektóre przepisy w tym rozdziale nie odnoszą się tylko do pracowników, zatrudnionych w ramach stosunku pracy. Chodzi ogólnie o osoby zatrudnione – wykonujące pracę zarobkową, która podejmowana jest celem uzyskania korzyści materialnej – zarobku. W pewnych przypadkach KK chroni więc osoby zatrudnione na różnych podstawach prawnych, nawet cywilnoprawnych.

Jaki jest tryb ścigania przestępstw?

Ściganie wszystkich przestępstw ujętych w rozdziale XXVIII KK następuje w trybie publicznoskargowym z urzędu, oznacza to, że postępowania są wszczynane i prowadzone przez organy ścigania (np. policję lub prokuraturę).

Co grozi za złośliwe lub uporczywe naruszanie praw?

Za złośliwe lub uporczywe naruszanie naruszanie praw pracownika wynikających ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego grozi:

  • grzywna,
  • kara ograniczenia wolności,
  • pozbawienie wolności do lat 2.

Kto odpowiada za popełnienie tego przestępstwa? Osoba, która wykonuje czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, może to być np. pracodawca czy osoba, która wykonuje w jego imieniu czynności, menager, kadrowa, główny księgowy.

Czym jest złośliwość a czym uporczywość?

Trafnie określił to SN w wyr. z 17.1.2017 r. (WA 18/16) wskazując, że: "uporczywość uzewnętrznia się natrętnymi, sekwencyjnymi czy powtarzalnymi zachowaniami (…) złośliwość objawia się w niemożliwej racjonalnie do umotywowania woli zaszkodzenia pracownikowi, perfidnym zachowaniu, dokuczeniu mu, poniżeniu, wyrządzeniu krzywdy". Przyjmuje się, że zachowanie jest uporczywe, gdy jest ciągłe i długotrwałe, gdy trwa co najmniej 3 miesiące. Złośliwość może zaś być incydentalna.

Czy jest kara za nieprzyjęcie ponowne do pracy?

Tak, osobie która jest upoważniona w zakładzie pracy do zatrudniania i wykonywania czynność z zakresu prawa pracy i która nie respektuje np. orzeczenia sądu o przywróceniu pracownika do pracy (czyli jeżeli odmawia ponownego przyjęcia do pracy, o którym to orzekł właściwy organ), grozi:

  • grzywna,
  • kara ograniczenia wolności,
  • pozbawienie wolności do roku.

Czy grozi coś pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia czy premii orzeczonych przez sąd?

Tak, osobie, która wykonuje czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, która jest zobowiązana orzeczeniem sądu do wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia ze stosunku pracy (np. premii, wynagrodzenia za nadgodziny, świadczeń socjalnych), a która tego obowiązku nie wykonuje grozi:

  • grzywna,
  • kara ograniczenia wolności,
  • pozbawienie wolności do lat 3.

Praca w handlu pomimo zakazu – jakie kary?

Jeden z przepisów KK stanowi, że kto złośliwie lub uporczywie:

1) wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu,

2) wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14:00 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega:

  • grzywnie,
  • albo karze ograniczenia wolności.

Czy za niezgłoszenie do ZUS jest kara?

Tak, np. za niezgłoszenie do ZUS danych osoby, która została zatrudniona (nawet jeżeli by się na to zgodziła, ponieważ np. chciałaby otrzymywać wyższe wynagrodzenie, bez potrącania składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i chorobowych), sprawca podlega karze. Również jeżeli zgłasza nieprawdziwe dane, które mają wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość, podlega takiej samej karze, czyli:

  • grzywnie,
  • karze ograniczenia wolności,
  • albo pozbawienia wolności do lat 2 lat.

Jaka kara za naruszenie BHP?

Przestrzeganie i zapewnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest jednym z ważniejszych obowiązków pracowników jak, pracodawcy czy działających u niego służ bezpieczeństwa. Trzeba podejmować działania, które eliminują narażenie zdrowia czy życia pracowników. Jeśli w zakładzie pracy, ktoś, kto będąc odpowiedzialny za BHP, nie dopełnia wynikającego z niego obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega:

  •  karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli działanie nie było świadome, umyślne, celowe, a sprawca działał nieumyślnie i nie chciał popełnić czynu, to wówczas za narażenie pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega:

  • grzywnie,
  • karze ograniczenia wolności,
  • albo pozbawienia wolności do roku.

Ewentualnie, jeżeli takie niebezpieczeństwo narażenia życia czy zdrowia istniało, bo np. w ramach pracy na wysokości, na budowie, nie było odpowiednich balustrad i zabezpieczeń, ale osoba za to odpowiedzialna dobrowolnie uchyliła grożące niebezpieczeństwo (czyli właściwie zabezpieczyła miejsce pracy), nie podlega karze.

Czy za niezawiadomienie o wypadku przy pracy albo chorobie zawodowej grozi kara?

Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie (najszybciej jak to możliwe) zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy. Z kolei właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zgłosić każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej.

Jeżeli pomimo powyższych obowiązków nie dojdzie do zawiadomienia w terminie właściwego organu o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej albo nie dojdzie do sporządzenia lub nie przedstawienia wymaganej dokumentacji, kara, która może być zastosowana to:

  • grzywna do 180 stawek dziennych,
  • albo kara ograniczenia wolności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138)

Kadry
RIO: Jak prawidłowo zatrudnić dyrektora?
14 lis 2024

Dyrektora instytucji kultury nie można zatrudnić na podstawie umowy o pracę. Organizator instytucji powinien powołać dyrektora na okres od trzech do siedmiu lat.

Sukces pracy w systemie hybrydowym mocno zależy od sposobu zarządzania zespołem. Jak z wyzwaniami radzą sobie najskuteczniejsi hybrydowi menadżerowie
14 lis 2024

Polacy pokochali pracę hybrydową. Według badania Pracuj.pl preferuje ją 49 proc. respondentów. W tej grupie 29 proc. chciałaby hybrydy z większą liczbą dni pracy zdalnej niż stacjonarnej. Z kolei badania Colliers Define wskazują, że już 96 proc. firm deklaruje pracę w tym trybie.

Wakacje składkowe a Mały ZUS Plus [Wytyczne ZUS]
14 lis 2024

Są już wytyczne ZUS dotyczące zasad wakacji składkowych dla przedsiębiorców korzystających z ulgi Mały ZUS Plus. Jak ZUS precyzuje sytuację tych osób? Informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska.

Stawka godzinowa 2025 netto [Rozporządzenie]
13 lis 2024

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 30,50 zł brutto. Ile to netto? Jaka będzie kwota netto minimalnej płacy? Jak stawka godzinowa zmieniała się od 2017 roku, kiedy to została ustanowiona po raz pierwszy?

W 2025 r. będą 2 dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę
13 lis 2024

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Zgodnie z kalendarzem na 2025 rok dwukrotnie dojdzie do takiej sytuacji. Kiedy pracownicy będą mieli dodatkowe wolne?

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy
13 lis 2024

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych
13 lis 2024

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Zmęczenie w pracy: najmocniej dokucza najmłodszym pracownikom, zarówno psychiczne jak i fizyczne
13 lis 2024

Szczególnie we znaki młodym pracownikom daje się jednak zmęczenie psychiczne. Głównie wskutek monotonii w pracy, powtarzalności oraz zbyt dużej ilości zadań i obowiązków oraz nadmiernego stresu. Na rynku pracy to coraz większy problem.

Wnioski do końca listopada 2024 roku [Wakacje składkowe ZUS]
13 lis 2024

Nie chcesz płacić składek ZUS za grudzień 2024 roku? Złóż wniosek do końca listopada. Wakacje składkowe 2024 dotyczą tylko grudnia. W przyszłym roku przedsiębiorca wybierze miesiąc, w którym państwo opłaci składki za niego.

Czas pracy w 2025 r. - dni pracy, godziny pracy, święta, okresy rozliczeniowe
13 lis 2024

W 2025 r. będziemy musieli przepracować 250 dni roboczych obejmujących równe 2000 godzin. W przyszłym roku będą dwa święta przypadające w sobotę, które obniżą wymiar czasu pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...