Zatrudnianie pracowników przez związek zawodowy

Ewa Podgórska-Rakiel
Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.
rozwiń więcej
Pracodawca, u którego działa związek zawodowy, ma obowiązek udostępnienia pomieszczeń i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej. Nie ma on jednak obowiązku zatrudniania pracowników organizacji związkowej.

Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Nie oznacza to jednak, że związek zawodowy nie może zatrudniać pracowników.

Autopromocja

Co do zasady, to sami działacze obsługują wszystkie sprawy związkowe, ponieważ korzystają ze zwolnień od pracy. Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej może przysługiwać jednemu lub kilku związkowcom (art. 31 ustawy o związkach zawodowych).

W zależności od liczby członków można żądać od pracodawcy:

  • częściowego zwolnienia jednego działacza – gdy liczba członków jest mniejsza od 150,
  • pełnego zwolnienia jednego działacza – gdy liczba członków wynosi od 150 do 500,
  • pełnego zwolnienia dla dwóch osób – gdy liczba członków wynosi od 501 do 1000 członków,
  • pełnego zwolnienia dla trzech pracowników – gdy liczba członków wynosi od 1001 do 2000 członków.

Na każdy kolejny 1000 członków powyżej 2000 członków organizacji związek może uzyskać dodatkową osobę zwolnioną z obowiązku świadczenia pracy. Poza tym ustawodawca pozwala dzielić zwolnienie między kilku pracowników, jeżeli jest ono udzielane w niepełnym wymiarze.

Bywa jednak, że działacze związkowi z wyboru prowadzą intensywną działalność związkową. Wówczas do bieżącej obsługi członków związku mogą zatrudniać pracowników.

Obowiązki pracodawcy wobec związku

Pracodawca, u którego działa związek, ma określone obowiązki wynikające z ustawy o związkach zawodowych. Najważniejszym jest udostępnienie zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy (art. 33 ustawy o związkach zawodowych). Wyraźnie mowa jest o pomieszczeniu i urządzeniach, do których należą najczęściej biurko, krzesła, szafka, komputer, telefon, kartki, przybory do pisania. Co konkretnie uzyska organizacja związkowa, zależy od indywidualnych rozmów z pracodawcą.

Pracodawca nie ma jednak obowiązku zatrudniania pracowników organizacji związkowej.

Przykład

Międzyzakładowa organizacja związkowa zatrudniła na 1/2 etatu w swoim związkowym biurze osobę do prowadzenia rejestru korespondencji i spraw członków. Następnie organizacja wystąpiła do pracodawców o zwrot kosztów osobowych obsługi swojego biura. Pracodawca nie zgodził się. Nie ma w przepisach obowiązku opłacania przez pracodawcę pracowników związku zawodowego. Takie postanowienia może zawierać umowa, jaką strony zawierają na mocy art. 33 ustawy o związkach zawodowych. Nie jest to jednak zobowiązanie obligatoryjne pracodawcy.


Jednostka organizacyjna związku pracodawcą

Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (art. 3 k.p.). Zakładowe i międzyzakładowe organizacje związkowe są jednostkami organizacyjnymi i jako takie mogą zatrudniać pracowników, np. do obsługi biura związkowego. Przewodniczący organizacji związkowej występuje wówczas w roli pracodawcy. Definicja pracodawcy zawarta w Kodeksie pracy skupia się na strukturze zarządzania pracą, zakładem pracy w znaczeniu przedmiotowym. Odchodzi natomiast od powiązania tego pojęcia z podmiotowością cywilnoprawną. Ponadto posiadanie osobowości prawnej wystarcza samo przez się do uznania danej jednostki organizacyjnej za zdolną do zatrudniania pracowników.

Statut związku zawodowego określa, które z jednostek organizacyjnych związku posiadają osobowość prawną. Co do zasady związek zawodowy oraz jego jednostki organizacyjne wskazane w statucie nabywają osobowość prawną z dniem zarejestrowania (art. 15 ustawy o związkach zawodowych). Sąd Najwyższy w wyroku z 16 lutego 2007 r. precyzuje powyższy przepis, stwierdza, że art. 15 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych rozstrzyga jedynie o tym, od jakiego momentu nabywają osobowość prawną jednostki organizacyjne wskazane w statucie jako posiadające odrębną od samego związku osobowość prawną, a nie o tym, że wszystkie jednostki organizacyjne związku podlegają rejestracji przez sąd. Kwestia, od kiedy jednostka uzyskuje osobowość prawną, zależy od treści statutu. Może to być moment rejestracji jednostki lub akceptacji i rejestracji danej nowo utworzonej jednostki organizacyjnej przez zwierzchnie władze związku zawodowego. Jeżeli związek zawodowy decyduje się na przyznanie osobowości swoim jednostkom organizacyjnym już po uchwaleniu statutu i zarejestrowaniu związku w sądzie, to o chwili nabycia osobowości przez te jednostki rozstrzyga decyzja związku znajdująca wyraz w treści statutu i jego zmianach (wyrok SN z 16 lutego 2007 r., II PK 196/06).

Jeżeli nawet konkretna zakładowa organizacja związkowa nie posiada osobowości prawnej, to nie ma to znaczenia dla uprawnienia w zakresie zatrudniania pracowników, ponieważ ustawodawca wyraźnie postanowił, że jednostka organizacyjna nie musi posiadać osobowości prawnej do uzyskania przymiotu pracodawcy.

Rejestr związku zawodowego w KRS

Związek zawodowy podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (art. 14 ustawy o związkach zawodowych). Pojęcia „związek zawodowy” i „zakładowa organizacja związkowa” nie zawsze oznaczają to samo.

WAŻNE!

Związek zawodowy może być zakładową organizacją związkową, ale może też oznaczać strukturę, która ma wiele jednostek organizacyjnych o statusie zakładowych bądź międzyzakładowych organizacji związkowych. Wobec tego, że ustawa wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, pracowników może zatrudniać struktura związkowa zarejestrowana.

Rejestracja następuje w rejestrze stowarzyszeń i innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej (art. 1 w związku z art. 49 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym). Nie każda jednak zakładowa organizacja związkowa podlega rejestracji w KRS. Niektóre są rejestrowane w sposób określony w statucie związku zawodowego (uchwała SN z 25 marca 1993 r., I PZP 73/93). Bywa więc tak, że w Krajowym Rejestrze Sądowym wpisany jest związek jako całość, a jego wewnętrzne struktury zakładowe i międzyzakładowe są wpisane w rejestrach prowadzonych przez właściwe struktury regionalne. Fakt, że konkretna zakładowa organizacja związkowa nie jest wpisana do KRS, nie ma więc znaczenia dla możliwości zatrudniania pracowników.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 1, art. 13 pkt 7, art. 14, art. 31 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),
  • art. 3 Kodeksu pracy,
  • art. 1 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 49 ust. 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 16 lutego 2007 r. (II PK 196/06, OSNP 2008/7–8/94).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...