Układ zbiorowy pracy – wejście w życie

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Wejście w życie układu zbiorowego pracy. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Układ zbiorowy pracy co do zasady wchodzi w życie z dniem zarejestrowania. Stronom układu przysługuje jednak uprawnienie do określenia innej daty, lecz nie może być to data poprzedzająca dzień rejestracji.

Wejście w życie układu

Zgodnie z art. 24112 Kodeksu pracy układ wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania. Strony układu mogą więc ustalić, że układ wejdzie w życie wraz z dniem zarejestrowania, bądź też mogą określić inną datę w sposób bezpośredni lub wskazując, że układ wchodzi w życie np. pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła rejestracja układu.

Autopromocja

Podsumowując, termin wejścia w życie układu determinują uzgodnienia stron. Układ nie wejdzie jednak w życie, gdy strony ustaliły, że termin wejścia układu w życie to dzień wcześniejszy niż dzień rejestracji. W tej sytuacji, pomimo ustalenia przez strony wcześniejszej daty obowiązywania układu, wejście w życie nastąpi z dniem rejestracji.

WAŻNE!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla poszczególnych postanowień układu zostały ustalone różne daty wejścia w życie.

Zobacz również: Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie

Zawiadomienie pracowników

Na pracodawcy ciąży obowiązek zawiadomienia pracowników o wejściu układu w życie, o zmianach dotyczących układu oraz o wypowiedzeniu i rozwiązaniu układu. Kodeks pracy nie przewiduje trybu ani terminu zawiadomienia. Wydaje się, że powinny zostać określone przez strony w układzie zbiorowym pracy. W braku takiego określenia należy dokonać zawiadomienia w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy. Uważa się, iż powinno to nastąpić niezwłocznie po odpowiednio wejściu w życie układu, wprowadzeniu zmian w układzie bądź jego rozwiązaniu.

Dostarczenie egzemplarzy układu organizacji związkowej

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy związanym z wejściem w życie układu zbiorowego pracy jest dostarczenie zakładowej organizacji związkowej niezbędnej liczby egzemplarzy układu. Pracodawca w celu wywiązania się ze wspomnianego obowiązku dostarcza egzemplarze układu wszystkim organizacjom związkowym działającym w zakładzie pracy niezależnie od tego, czy są stronami układu. Nie dotyczy to ponadzakładowych organizacji związkowych. Przy określaniu niezbędnej liczby egzemplarzy należy wziąć pod uwagę potrzeby organizacji związkowej. Co więcej, strony mogą określić liczbę egzemplarzy, które będą przekazane organizacji, już w samym układzie.

Polecamy również serwis: Związki zawodowe

Wgląd pracownika do tekstu układu

Trzecim obowiązkiem pracodawcy jest udostępnianie na żądanie pracownika wglądu do tekstu układu i wyjaśnianie jego treści. Warto zwrócić uwagę na to, że pracownik nie otrzymuje tekstu układu, a jedynie wgląd do niego. Uprawnienie to przysługuje każdemu pracownikowi niezależnie od tego, czy został objęty układem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...