Kiedy urząd skarbowy może wyrazić zgodę na odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy

Krzysztof Rustecki
rozwiń więcej
Wystąpienie płatnika z wnioskiem o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników lub osób, z którymi zawarto umowę cywilnoprawną, musi być spowodowane szczególnymi okolicznościami, w jakich znalazł się płatnik, albo interesem publicznym. Decyzja organu podatkowego w tym zakresie ma bowiem charakter uznaniowy, co oznacza, że może on pozytywnie rozpatrzyć wniosek, ale nie ma takiego obowiązku.

Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty (art. 67a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, dalej O.p.). Przepis ten stosuje się odpowiednio do należności przypadających od płatników lub inkasentów (art. 67c § 1 O.p.).

Autopromocja

Ważny interes płatnika lub interes publiczny

Wniosek o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek musi być uzasadniony ważnym interesem płatnika lub interesem publicznym. Przepisy nie definiują jednak tych pojęć. Według organów podatkowych, przez „ważny interes podatnika” należy rozumieć nadzwyczajne zdarzenia i szczególne okoliczności osłabiające zdolności płatnicze podatnika, takie jak długotrwała choroba podatnika lub członka jego rodziny, kradzież bądź utrata majątku z przyczyn niezawinionych. Ważny interes podatnika wystąpi również wtedy, gdy po zapłaceniu podatku nie będzie on dysponował wraz z rodziną środkami na wyżywienie, utrzymanie mieszkania, zakup ubrań oraz inne niezbędne potrzeby życiowe. Przez pojęcie „interes publiczny” należy rozumieć potrzebę (dobro), której zaspokojenie powinno służyć zbiorowości lokalnej (mieszkańcom miasta) lub całemu społeczeństwu. Za „interes publiczny” można uznać sytuację, gdy zapłata zaległości podatkowych spowodowałaby konieczność korzystania przez podatnika z pomocy państwa, np. z opieki społecznej, lub gdy podatnik nie byłby w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb materialnych. Przesłanką zaistnienia interesu publicznego może być również fakt, że skutki nieprzyznania tego rodzaju ulgi dotknęłyby nie tylko podatnika, ale i inne osoby, np. jego rodzinę. Takie stanowisko zostało wyrażone m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 kwietnia 2012 r. (I SA/Po 802/11).

PRZYKŁAD

Anna J. prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zatrudnia 10 pracowników i 5 zleceniobiorców. W grudniu br. z powodu zmniejszonego zapotrzebowania na usługi wykonywane przez jej firmę oraz zalegania z płatnościami przez kontrahentów, a także ciężkiej choroby męża, który wymaga kosztownej rehabilitacji, firma Anny J. utraciła płynność finansową. W związku z tym nie będzie w stanie zapłacić w terminie składek ZUS i zaliczek na podatek za zatrudniane osoby. W tej sytuacji w grudniu br. Anna J. zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek. Sytuacja Anny J. uzasadnia złożenie wniosku o odroczenie płatności podatku ze względu na interes płatnika, a w dalszej perspektywie nawet ze względu na interes publiczny.


Wniosek o odroczenie terminu

Wniosek o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników bądź osób, z którymi zawarto umowę cywilnoprawną, płatnik może złożyć do właściwego organu podatkowego. Takim organem jest naczelnik urzędu skarbowego według:

  • miejsca zamieszkania płatnika lub inkasenta, jeżeli płatnik lub inkasent jest osobą fizyczną;
  • adresu siedziby płatnika lub inkasenta, jeżeli płatnik lub inkasent nie jest osobą fizyczną;
  • miejsca prowadzenia działalności przez płatnika lub inkasenta, jeżeli nie można ustalić właściwości w sposób wskazany w pkt 2 (§ 15 ust. 2 pkt 1 w zw. z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych).

Wniosek powinien zawierać co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności), a także czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych (art. 168 O.p.). We wniosku należy dokładnie wykazać okoliczności uzasadniające odroczenie podatku, mając na uwadze, że jest to niezbędne z punktu widzenia interesu płatnika lub interesu publicznego. Organ podatkowy ma obowiązek potwierdzić wniesienie wniosku, jeżeli wnoszący (płatnik) tego zażąda.

Wniosek o odroczenie terminu płatności zaliczek może dotyczyć tylko tych zaliczek, których termin płatności jeszcze nie minął. Niewpłacona w terminie zaliczka staje się bowiem zaległością podatkową i płatnik może wtedy wnioskować o odroczenie jej zapłaty wraz z odsetkami za zwłokę (art. 67a § 1 pkt 2 w związku z art. 67c § 1 O.p.).

Decyzja organu podatkowego

Naczelnik urzędu skarbowego wydaje uznaniową decyzję w zakresie odroczenia płatności podatku dochodowego. Nawet w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem płatnika lub interesem publicznym może nie przychylić się do wniosku, gdyż nie ma takiego obowiązku. Jak stwierdził WSA w Poznaniu w podanym wyżej wyroku z 12 kwietnia 2012 r. (...), „nawet stwierdzenie, że w sprawie występują okoliczności świadczące o spełnieniu określonych przepisami przesłanek, może lecz nie musi prowadzić do rozstrzygnięcia pozytywnego dla wnioskodawcy (...)”.

WAŻNE!

Naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku przychylić się do wniosku płatnika o odroczenie płatności podatku, nawet gdy jest to uzasadnione ważnym interesem płatnika lub interesem publicznym.

W przypadku wydania decyzji o odroczeniu terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy, nowym terminem płatności jest dzień, w którym zgodnie z decyzją powinna nastąpić zapłata odroczonych zaliczek (art. 49 O.p.). Za przesunięcie terminu płatności urząd pobiera opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę (art. 57 O.p.). Opłatę prolongacyjną należy uiścić w terminie płatności odroczonych zaliczek na podatek dochodowy. W razie niedotrzymania nowego terminu płatności odroczonych zaliczek następuje z mocy prawa wygaśnięcie decyzji urzędu w tej sprawie (art. 259 O.p.).


Wzór wniosku o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy

Warszawa, 1 grudnia 2012 r.

Wnioskodawca

 

Kod.pl Mirosław Kowalski

 

01–458 Warszawa

 

ul. Mglista 15

 

NIP 456–780–000

 

 

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego

 

Urzędu Skarbowego w Warszawie

Wniosek o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców

Na podstawie art. 67a § 1 pkt 1 w zw. z art. 67c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) wnoszę o odroczenie terminu płatności zaliczek od wynagrodzeń pracowników oraz zleceniobiorców i wykonawców z tytułu umów zlecenia i o dzieło za okres od 1 grudnia 2012 r. do 31 stycznia 2012 r.

Uzasadnienie

Przyczyną złożenia wniosku jest ..............................................................................................

..............................................................................................

...............................................................................................

................................................

Podpis wnoszącego wniosek

 Podstawa prawna:

  • art. 3 pkt 3 lit. a, art. 49, art. 57, art. 67a § 1 pkt 1, art. 67c § 1, art. 168, art. 259 Ordynacji podatkowej,
  • § 9 ust. 1, § 15 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 165, poz. 1371 ze zm.).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...