Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o dzieło

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
rozwiń więcej
Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o dzieło, której przedmiotem będzie napisanie tekstów na stronę internetową naszej firmy (opisy usług, opracowanie oferty) i przygotowanie szablonu oferty firmowej w wersji graficznej i tekstowej. Czy do wynagrodzenia z tego tytułu możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Jeżeli wszystkie wymienione przez Państwa czynności będą miały indywidualny i niepowtarzalny charakter oraz wykonawca będzie dysponował prawami autorskimi do stworzonego dzieła, będą Państwo mogli zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia za wykonane dzieło.

Autopromocja

Umowa o dzieło jest umową rezultatu i wymaga, aby działanie przyjmującego określone zamówienie doprowadziło do konkretnego, w przyszłości indywidualnie oznaczonego efektu (dzieła). Przez taką umowę przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania umówionego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Przy jego rozliczaniu strony mogą niekiedy zastosować koszty uzyskania przychodów (dalej Kup) w wysokości 50%.

Preferencyjna stawka Kup przysługuje, jeżeli:

  • wykonywana przez wykonawcę praca jest twórcza oraz spełnia przesłanki utworu określone w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
  • uzyskanie przychodu przez wykonawcę wynika z korzystania przez niego z praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami (art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Za utwór uznaje się każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), architektoniczne, audiowizualne (w tym filmowe).

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2005 r. (sygn. DF/415–437/05/FW), stwierdził, że: „(...) określenie >>przejaw działalności twórczej<< oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnie nowym wytworem intelektu. Cecha indywidualności przejawia się w samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność. Tylko w przypadku łącznego spełnienia ww. przesłanek twórcy przysługują zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, w szczególności zaś wynagrodzenie za korzystanie z utworu (...)”.


Rozstrzygnięcie, czy efektem pracy w konkretnym przypadku jest utwór w rozumieniu prawa autorskiego, nie zależy od woli stron umowy, lecz od ustaleń faktycznych i rzeczywistego stanu rzeczy (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 października 2005 r., FSK 2253/04).

WAŻNE!

Możliwość zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu zależy od faktycznych okoliczności towarzyszących powstawaniu umówionego dzieła.

Ustalenie, czy dana umowa o dzieło może zostać rozliczona z zastosowaniem 50% Kup wymaga indywidualnej analizy każdego przypadku. Przykładowo, witryna internetowa może zostać stworzona zgodnie z twórczym, autorskim projektem lub na podstawie gotowego szablonu, z wykorzystaniem ogólnodostępnych rozwiązań i wzorców. To samo dotyczy opisów czy tekstów na stronę internetową, a także szablonu oferty firmowej w wersji graficznej i tekstowej. Jeżeli teksty i projekt oferty będą nacechowane oryginalnością, kreatywne, ciekawe i zachęcające do odwiedzin firmowej witryny internetowej lub zakupu konkretnych produktów firmy, wówczas należałoby uznać je za utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Tym samym do wynagrodzenia twórcy można zastosować 50% Kup. Jeżeli wynik pracy wykonawcy byłby pozbawiony tych cech, wtedy stosowanie preferencyjnej stawki kosztów nie miałoby uzasadnienia.

Należy pamiętać, że to płatnik ponosi odpowiedzialność za zastosowanie w nieprawidłowej wysokości Kup, a tym samym za naliczenie podatku. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2008 r. (sygn. ITPB2/415–391/08/PS), w której stwierdził, że: „(...) zakwalifikowanie, czy wykonywana praca w ramach umowy o dzieło jest przedmiotem prawa autorskiego, jest obowiązkiem płatnika, który dokonuje świadczeń z tego tytułu. Fakt korzystania przez zleceniobiorcę z prawa autorskiego powinien wynikać wyraźnie z treści zawartej umowy o dzieło. Trzeba mieć również na uwadze, że o charakterze prawnym danej umowy decyduje zasadniczo jej treść (...)”.

Przy stosowaniu do wynagrodzenia wykonawcy dzieła Kup w wysokości 50% treść umowy, na podstawie której ma powstać oznaczony indywidualnie utwór, powinna stwierdzać, że twórca rozporządza majątkowymi prawami autorskimi do stworzonego utworu (wtedy, gdy przechodzą one na zlecającego dzieło) lub udziela licencji na korzystanie z tych praw w określonym zakresie.

Należy mieć na uwadze, że interpretacja przepisów ustawy o prawie autorskim nie należy do kompetencji organów podatkowych. Organy podatkowe nie są uprawnione do orzekania, czy określony rezultat pracy jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Takiego ustalenia może dokonać Departament Prawno-Legislacyjny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WAŻNE!

Organy podatkowe nie są uprawnione do orzekania, czy określony rezultat pracy jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 1, art. 4 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...