Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Izabela Nowacka
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy?

Zaliczki od umowy zlecenia należy potrącać w wysokości 18% bez względu na wysokość dochodów osiągniętych z pracy na etacie. Do celów obliczania zaliczek na podatek, dochodów z obu tych źródeł nie łączy się w trakcie roku podatkowego. Dochód z umowy o pracę płatnik opodatkuje również według stawki 18%, jeżeli jego wysokość od początku roku nie przekroczyła górnej granicy pierwszego przedziału skali.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca może, obok umowy o pracę, zawrzeć z pracownikiem dodatkową umowę cywilnoprawną, np. zlecenia na wykonywanie innego rodzaju czynności niż wynikające z obowiązków na etacie. Na potrzeby podatku dochodowego, wynagrodzenia ze stosunku pracy i ze zlecenia to dwa różne źródła przychodów. Przychód z umowy zlecenia należy zakwalifikować jako działalność wykonywaną osobiście, jeśli wykonawca uzyskał go od:

  • osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  • właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której wynajmowane są lokale, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie na potrzeby związane z tą nieruchomością

– z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Mimo że wynagrodzenie uzgodnione w ramach umowy zlecenia jest zaliczane do innego źródła przychodów niż stosunek pracy, na pracodawcy ciąży obowiązek w zakresie poboru zaliczek na podatek od tych dochodów. Płatnik, będący jednocześnie pracodawcą i zleceniodawcą, dokonujący wypłat należności z tytułu umów zleceń, jest zobowiązany pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 18% należności pomniejszonej najpierw o przychody zwolnione z opodatkowania, a następnie o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w przepisach podatkowych, właściwej przy tego rodzaju przychodach (norma procentowa 20% lub 50%), a także pomniejszonej o potrącone w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Zaliczkę pomniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale oczywiście maksymalnie o 7,75% podstawy jej wymiaru.

Z kolei dochód ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu według skali, tzn. dopóki dochód pracownika uzyskany od początku roku w danej firmie nie przekroczy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali – zaliczka wynosi 18%, a za następne miesiące – 32%. Zaliczka ulega też pomniejszeniu o tzw. kwotę wolną (1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej przy złożonym PIT-2).

Tak więc sposoby ustalania zaliczek od umów zleceń i od dochodów z pracy różnią się od siebie, dlatego muszą być rozliczane oddzielnie. Mimo to, płatnik zatrudniający pracownika – zleceniobiorcę wykazuje pobrane zaliczki z obu źródeł w jednej rocznej deklaracji PIT-4R i wpłaca je w tym samym obowiązującym terminie, tj. do 20. dnia miesiąca następującego po ich pobraniu.

Zaliczkę z tytułu zlecenia w wysokości 18% należy potrącać bez względu na wysokość dochodów ze stosunku pracy. Oznacza to, że jeżeli od początku roku dochód z zatrudnienia na etacie przekroczył pierwszy próg i pracodawca odprowadził zaliczkę według stawki 32%, to od należności wypłaconej w tym czasie z realizacji umowy cywilnej i tak pobiera zaliczkę w wysokości 18%.

W trakcie roku płatnik odprowadza zaliczki z tytułu zlecenia w wysokości 18%. Jeśli jednak podatnik osiąga wysokie dochody i przewiduje, że po zakończeniu roku podatkowego będzie musiał dopłacić podatek, może skorzystać z rozwiązania, jakie przewiduje ustawa podatkowa. Mianowicie, podatnik może złożyć płatnikowi pisemny wniosek, aby ten już w trakcie roku naliczał i pobierał większe zaliczki. Jednak podatnik nie może dowolnie, według własnego uznania wybrać stawki. Przepisy wskazują bowiem, aby zamiast zaliczki 18% stosować kolejną z tabeli skali podatkowej, a więc 32%. Takie wyjście może okazać się dla podatnika korzystniejsze, co pozwoli mu uniknąć wysokiej dopłaty podatku wynikającej z rocznego rozliczenia, gdyż fiskus otrzymuje więcej już w chwili uzyskania należności.

Co prawda, w ciągu roku podatkowego przychodów z obu źródeł nie łączy się, ale po jego zakończeniu w zeznaniu rocznym bądź rocznym rozliczeniu dokonywanym przez pracodawcę podlegają one zsumowaniu. W rozliczeniu są więc wykazywane wszystkie zarobki podatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, a podatek jest płacony w zależności od wysokości jego dochodów według odpowiedniej stawki ze skali podatkowej.

Wyższe zaliczki może pobierać nie tylko płatnik – zleceniodawca od dochodów z działalności wykonywanej osobiście, ale także pracodawca – od dochodów ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 10 ust. 1 pkt 1, pkt 2, art. 13 pkt 8, art. 32, art. 41, art. 41a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...