Co przysługuje pracownikowi z tytułu podróży służbowej?

Co przysługuje pracownikowi z tytułu podróży służbowej?/Fot. Fotolia / Fotolia
Pracownikowi, z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonych przez pracodawcę, przysłu­gują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, dojaz­dów środkami komunikacji miejscowej, noclegów, innych niezbędnych udokumentowanych wydat­ków (określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb). W czasie podróży krajowej dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia.

Podróż odbywana przez pracownika, związana z jego obowiązkami służbowymi.

Autopromocja

W wynagrodzeniach

Za nocleg podczas podróży krajowej w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwier­dzonej rachunkiem (nie wyższej za 1 dobę hote­lową niż 20-krotność stawki diety). W razie nieprzedstawienia przez pracowni­ka dokumentu potwierdzającego poniesienie wydatku na nocleg przysługuje mu ryczałt w wysokości 150% diety.

Ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas prze­jazdu oraz jeżeli:

  • pracodawca zapewnił pracownikowi bezpłat­ny nocleg,
  • pracodawca uzna, że pracownik ma możli­wość codziennego powrotu do miejscowo­ści stałego lub czasowego pobytu,
  • nocleg był krótszy niż 6 godzin między godzi­nami 21.00 a 7.00 albo nie przypadał w tych godzinach.

Ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miej­scowej przysługuje w wysokości 20% diety za każdą rozpoczętą dobę podróży. Ryczałt nie przysługuje, jeżeli:

  • pracownik nie ponosi kosztów dojazdów,
  • pracodawca, na wniosek pracownika, wyra­zi zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Pracownikowi przebywającemu w podróży kra­jowej trwającej co najmniej 10 dni przysługu­je zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy środkiem transportu określonym przez pracodawcę do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem. Pracodawca, na wniosek pracownika, przyznaje zaliczkę na niezbędne koszty podróży krajowej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.

Redakcja poleca produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Podczas podróży zagranicznej dieta jest prze­znaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki.

Za nocleg podczas podróży zagranicznej pra­cownikowi przysługuje zwrot kosztów w wyso­kości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego dla poszczególnych państw. Jeżeli pracownik nie przedłoży rachunku za noc­leg, przysługuje mu ryczałt w wysokości 25% tego limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu. Jednak w uzasadnionych przypad­kach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za nocleg, stwierdzonych rachunkiem, w wysokości przekraczającej limit. Zwrot kosz­tów za nocleg nie przysługuje, jeżeli pracodawca lub strona zagraniczna zapewnią pracownikowi bezpłatny nocleg.

Pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 1 diety na pokrycie kosztów dojazdu z i do:

  • dworca kolejowego,
  • dworca autobusowego,
  • portu lotniczego,
  • portu morskiego

w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w któ­rej pracownik korzystał z noclegu. Jeżeli pra­cownik ponosi koszty dojazdu wyłącznie w jedną stronę, przysługuje mu ryczałt w wyso­kości 50% diety. Na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej pracowniko­wi przysługuje ryczałt w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej. Ryczałty te nie przysługują, jeżeli pracownik:

  • odbywa podróż zagraniczną służbowym lub prywatnym samochodem, motocyklem lub motorowerem,
  • ma zapewnione bezpłatne dojazdy,
  • nie ponosi kosztów, na pokrycie których są przeznaczone te ryczałty.

Pracownik otrzymuje zaliczkę na niezbędne koszty podróży zagranicznej w wysokości wyni­kającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.

W podatkach dochodowych

Zwolnione z podatku są diety i inne należności za czas:

  • podróży służbowej pracownika,
  • podróży osoby niebędącej pracownikiem

- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w rozporządzeniu o podróżach służbowych. Warunkiem jest jednak, aby otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przy­chodów i zostały poniesione:

  • w celu osiągnięcia przychodów lub
  • w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie prze­pisów odrębnych ustaw, lub
  • przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzo­rowane, lub
  • przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5 updof, w związ­ku z wykonywaniem tych funkcji.

Kosztów uzyskania przychodów nie stanowią m.in. wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczają­cej wysokość diet przysługujących pracownikom na podstawie rozporządzenia o podróżach służ­bowych.

Dołącz do nas na Facebooku

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...