Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
rozwiń więcej
Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników / Monkey Business Images / Fotolia
Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się, czy prezenty dla pracowników podlegają opodatkowaniu i czy powinny zostać objęte składkami ZUS? Czy udział w spotkaniu wigilijnym będzie generował dla pracownika przychód?

Koniec roku to czas szczególnie sprzyjający spotkaniom w gronie naszych najbliższych. Coraz częściej także przedsiębiorcy decydują się na zwieńczenie tego szczególnego czasu prezentami dla swoich pracowników. Poświęcają także swój czas, a spotkanie wigilijne czy noworoczne może być sposobem na podziękowanie pracownikom za cały rok współpracy, na podsumowanie mijającego roku i przedstawienie wizji czy perspektyw na nadchodzący rok.

Autopromocja

Prezenty dla pracowników a podatek dochodowy

Jeśli chodzi o konsekwencje w podatku dochodowym, jakie powstaną po stronie pracownika, prezenty, które otrzymał on od pracodawcy co do zasady stanowią jego przychód ze stosunku pracy. Zwolnieniu z obowiązku podatkowego podlegają jedynie te świadczenia rzeczowe i pieniężne dla pracownika, które zostały sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Łącznie wysokość tak otrzymanych świadczeń nie może przekroczyć w roku kwoty 380 zł.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Należy jednak podkreślić, że zwolnienie, o którym mowa, nie obejmuje bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że pracownik nie zapłaci podatku dochodowego od paczki przygotowanej przez pracodawcę, przy założeniu, że jej wartość łącznie z wartością innych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w danym roku nie przekroczy 380 zł, jednak bon towarowy otrzymany od przedsiębiorcy będzie stanowił przychód pracownika.

Prezenty dla pracowników a składki ZUS

Podobnie jak w przypadku podatku dochodowego, oskładkowanie prezentów dla pracowników zależy od pochodzenia środków, z których sfinansowano prezent. I tak, w sytuacji, gdy prezent został zakupiony ze środków obrotowych, uzyskany w ten sposób przez pracownika przychód będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto, w przypadku prezentów stanowiących świadczenie w naturze, należy pamiętać o szczególnym sposobie ustalania wartości pieniężnej takiego prezentu dla celów ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast świadczenia dla pracownika sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne i to niezależnie od tego, jaka będzie wartość takiego prezentu.

Spotkania wigilijne a podatek dochodowy

Istotną kwestią w zakresie spotkań dla pracowników jest ustalenie, czy udział w takim spotkaniu stanowi przychód pracownika. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 roku, „podstawowym kryterium, które powinno być stosowane przy ustalaniu, czy dane świadczenie nieodpłatne pracodawcy stanowiło przychód ze stosunku pracy, jest wystąpienie po stronie pracownika przysporzenia, czy to w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej, czy to w postaci również wymiernego zaoszczędzenia wydatku”. Udział w spotkaniu przygotowanym przez pracodawcę nie powoduje po stronie pracownika wymiernej korzyści czy też nie oszczędza mu wydatku, ponieważ ten bierze udział w spotkaniu wyłącznie ze względu na łączący go z pracodawcą stosunek pracy. Ponadto, spotkania tego typu mają zazwyczaj charakter motywujący, pełniący rolę nagrody dla pracowników i stanowiący formę docenienia pracy wykonanej w ciągu roku przez pracowników. Biorąc pod uwagę stanowisko Trybunału Konstytucyjnego i powyższą analizę, należy przyjąć, że udział w spotkaniu nie będzie stanowił dla pracownika przychodu ze stosunku pracy. Wobec tego nie będzie także podlegał oskładkowaniu.

Autorzy:

Anna Szkudlarek, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy;

Karolina Durbacz, prawnik, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...