Czy pracownik stowarzyszenia, który jest zatrudniony tylko na część etatu, powinien otrzymać dofinansowanie do wypoczynku proporcjonalnie do wymiaru etatu? Jak wartościować wysokość dofinansowania poszczególnym pracownikom?
Nie – co do zasady wysokość dofinansowania do wypoczynku uzależniona jest jedynie od sytuacji materialnej pracownika.
Zobacz także: Czy prawidłowe jest przyznanie świadczeń z zfśs na podstawie rozmowy z pracodawcą
Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie (art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).
W regulaminie funduszu, poza ogólnymi – socjalnymi warunkami przyznawania uprawnionym pomocy – można wprowadzić również dodatkowe kryteria. Pracodawca może stworzyć tzw. progi dochodowe pracowników, które uprawniają ich do pomocy socjalnej w określonej wysokości (np. dopłat do wypoczynku).
Podstawowym kryterium, jakim należy kierować się przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS, jest zatem zawsze sytuacja życiowa, rodzinna i materialna uprawnionych osób.
Zdaniem Sądu Najwyższego, pracodawca administrujący środkami ZFŚS nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚŚ (zob. wyrok SN z 20 sierpnia 2001 r., sygn. akt I PKN 579/00; patrz: http://administracja3.inforlex.pl).
Przyznawanie świadczeń z ZFŚS musi być zawsze uzależnione od sytuacji materialnej uprawnionych osób.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Oceniając sytuację życiową i materialną pracowników i ich rodzin, należy brać pod uwagę zarówno wysokość pobieranego w danym zakładzie pracy wynagrodzenia (np. według wprowadzonych w regulaminie progów), jak również dochód przypadający na jednego członka rodziny. Istotne jest, aby świadczenia z tego funduszu trafiały do osób faktycznie potrzebujących pomocy – czyli znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Bez wpływu na te kryteria pozostaje natomiast wymiar etatu, w jakim pracownik świadczy pracę. Podobnie jest z innymi elementami stosunku pracy pracowników – takimi jak np. rodzaj czy godziny wykonywanej pracy.
Podstawa prawna:
- art. 2 ust. 1, art. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 592; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 747)
Zadaj pytanie na: Forum Kadry