Przedawnienie zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki z zfśs

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Kilka lat temu udzieliliśmy pracownikowi pożyczki na zakup mieszkania. Nie wprowadziliśmy w umowie żadnego zabezpieczenia spłaty, tymczasem pracownik po odejściu z naszej firmy zaprzestał jej spłacania. Jaki termin przedawnienia obowiązuje przy tego rodzaju roszczeniach? Czy będą tu miały zastosowanie terminy przedawnienia z prawa pracy, czy z prawa cywilnego?
RADA
W przedstawionej sytuacji do umowy pożyczki zawartej przez Państwa z pracownikiem, w zakresie przedawnienia wynikających z niej roszczeń, będą miały zastosowanie przepisy prawa cywilnego. Okres przedawnienia tego roszczenia będzie więc wynosił 10 lat od dnia, w którym pracownik powinien spłacić zaciągniętą w zakładzie pożyczkę.

UZASADNIENIE
Przedawnienie roszczenia oznacza, że objętego nim świadczenia nie można już dochodzić przed sądem. Nie znaczy to jednak, że zobowiązanie (np. do spłaty pożyczki) mimo upływu terminu przedawnienia wygasa. Istnieje ono nadal mimo upływu tego terminu i w dalszym ciągu może być przez dłużnika wykonane.

Roszczenia wynikające ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Zgodnie z tymi przepisami przedawniają się one z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne.

O wymagalności roszczenia decyduje chwila, od której uprawniony mógł żądać jego spełnienia. Na przykład przedawnienie roszczenia pracownika o wypłatę należnego wynagrodzenia za pracę rozpoczyna bieg od dnia wskazanego w regulaminie pracy jako dzień wypłaty wynagrodzenia. Termin trzyletni przedawnienia odnosi się do wszystkich roszczeń ze stosunku pracy, dla których szczególne przepisy nie przewidziały innego terminu.

Nie wszystkie jednak zobowiązania powstałe między pracodawcą a pracownikiem będą podlegały przepisom prawa pracy, a co za tym idzie terminom przedawnienia wynikającym z tych przepisów. Zgodnie z utrwalonymi poglądami w tym zakresie, terminy przedawnienia roszczeń uregulowane w odpowiednich przepisach Kodeksu pracy nie dotyczą roszczeń, które są wprawdzie związane ze stosunkiem pracy, jednak nie mają podstawy w przepisach prawa pracy. 

Chodzi tu o takie roszczenia, które nie wynikają bezpośrednio lub pośrednio z zawartej umowy o pracę. Zatem niewątpliwie roszczenia z innych umów zawieranych przez pracodawcę z pracownikiem będą się przedawniały na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Taką umową dodatkową będzie właśnie zawarta przez Państwa z pracownikiem umowa pożyczki określonej kwoty pieniężnej na zakup mieszkania. Nie ma ona bowiem żadnego związku z roszczeniami, jakie posiada pracodawca i pracownik w związku z łączącym ich stosunkiem pracy.

Umowa pożyczki zawarta między nimi jest dodatkowym stosunkiem zobowiązaniowym łączącym te strony, co jednak nie ma wpływu na zawartą między pracodawcą a pracownikiem umowę o pracę. Dlatego wszelkie aspekty łączącej Państwa z pracownikiem umowy pożyczki, w tym również terminy przedawnienia, należy rozstrzygać na podstawie obowiązujących przepisów prawa cywilnego.

Podstawowy termin przedawnienia roszczeń w prawie cywilnym wynosi 10 lat. Natomiast dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą wynosi 3 lata.

Wprawdzie Państwa zakład pracy jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, to jednak obowiązującym terminem przedawnienia roszczenia o zwrot udzielonej kwoty pożyczki będzie 10 lat. Wynika to z faktu, że 3-letni okres przedawnienia ma zastosowanie do roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie do roszczeń przysługujących jedynie podmiotom prowadzącym taką działalność.

Główną działalnością Państwa zakładu pracy nie jest z pewnością udzielanie pożyczek mieszkaniowych, dlatego do roszczenia o jej zwrot będzie miał zastosowanie właśnie 10-letni okres przedawnienia liczony od dnia wymagalności roszczenia, tj. od terminu spłaty określonego w umowie.

Jeżeli on jeszcze nie upłynął, to mogą Państwo wystąpić do właściwego sądu cywilnego z powództwem o zwrot udzielonej pracownikowi pożyczki. Postępowanie w tym zakresie będzie mogło być prowadzone w związku z cywilnym charakterem tych roszczeń właśnie przed sądem cywilnym, a nie sądem pracy.


Podstawa prawna:
• art. 291 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
• art. 118 Kodeksu cywilnego.

 
Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...