Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności

Aneta Maj
rozwiń więcej
Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności. / Fot. Fotolia / Fotolia
Jak w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniać premie z przesuniętym terminem płatności? Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku premię za dany miesiąc należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku zgodnie z datą wypłaty?

PROBLEM

Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Wszyscy nasi pracownicy otrzymują oprócz wynagrodzenia zasadniczego również premię regulaminową. Wynagrodzenia są płatne do 30. dnia każdego miesiąca, a premia za dany miesiąc z następnym wynagrodzeniem. Do tej pory przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku premię za dany miesiąc uwzględnialiśmy w podstawie wymiaru zasiłku zgodnie z datą wypłaty, tj. premia za luty była wypłacana w marcu, zatem uwzględnialiśmy ją w podstawie wymiaru zasiłku w marcu. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe? Jeśli nie, to co powinniśmy zrobić?

Autopromocja

RADA

Nie. Państwa postępowanie nie jest prawidłowe, w związku z tym konieczna będzie korekta ustalonych podstaw wymiaru zasiłków.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłków stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Za wynagrodzenie pracownika uważa się jego przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczonego na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe (13,71%).

Produkt polecany przez redakcję: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ustalając okres, z którego wynagrodzenie powinno zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłków, należy do podstawy wymiaru zasiłku doliczyć wszystkie inne przychody pracownika wypłacone za okres, z którego ustalana jest podstawa wymiaru, bez względu na datę wypłaty.

Wynagrodzenie należy doliczyć do podstawy wymiaru według miesiąca, którego dotyczy.

Przez pojęcie „wypłacone za” należy rozumieć wypłacenie wynagrodzenia i innych jego składników za konkretne, ustalone miesiące, bez względu na datę ich wypłaty. Oznacza to, że gdy wynagrodzenie za kwiecień 2014 r., uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku przysługującego w kwietniu 2014 r., jest wypłacane zgodnie z zasadami przyjętymi przez pracodawcę w kwietniu 2014 r., wówczas to wynagrodzenie należy przyjąć do podstawy wymiaru w tym miesiącu. Wynagrodzenie za kwiecień 2014 r., które zostało wypłacone np. 10 maja 2014 r., również należy przyjąć do podstawy wymiaru jako wynagrodzenie za kwiecień. Tak trzeba postępować także z wynagrodzeniem wypłaconym za kolejne miesiące. Przykładowo wynagrodzeniem wypłaconym za ostatni miesiąc uwzględniany w podstawie wymiaru, tj. za marzec 2015 r., będzie wynagrodzenie wypłacone 10 kwietnia 2015 r.

Taka sama zasada obowiązuje, gdy wynagrodzenie jest wypłacane pracownikowi w miesiącu, za który przysługuje, a inne składniki wynagrodzenia – z przesunięciem miesięcznym.

Zadaj pytanie: FORUM

Pracownik jest niezdolny do pracy od 1 do 31 marca 2015 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2014 r. do lutego 2015 r. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego oraz od stycznia 2015 r. do premii regulaminowej, która jest wypłacana do 10. dnia następnego miesiąca. W podstawie wymiaru zasiłku oprócz wynagrodzenia zasadniczego należy uwzględnić:

Premia za okres

Termin wypłaty

Należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku za:

styczeń 2015 r.

10 lutego 2015 r.

styczeń 2015 r.

luty 2015 r.

10 marca 2015 r.

luty 2015 r.

W przypadku gdy pracodawca przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków postępował odmiennie od podanej wyżej zasady, tj. gdy przyjmował wynagrodzenie za dany miesiąc wypłacone w tym miesiącu, a premię za dany miesiąc wypłaconą za ten miesiąc w miesiącu następnym, konieczne jest zweryfikowanie tak ustalonych podstaw wymiaru i w zależności od ustalonych różnic wyrównanie świadczeń pracownikom albo dopłata składek na ubezpieczenia społeczne.

Zasadą jest, że gdy niewypłacenie zasiłku w całości lub w części jest następstwem błędu płatnika składek uprawnionego do wypłaty zasiłków, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat. Korekta podstaw wymiaru świadczeń w rozpatrywanym przypadku powinna zatem dotyczyć okresu 3 lat wstecz i jeśli po tej weryfikacji zostanie ustalone, że pracownikom należą się wyrównania, trzeba te wyrównania wypłacić i rozliczyć w deklaracji rozliczeniowej w miesiącu ich wypłaty.

Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku - 4 najczęstsze błędy w praktyce

Jeżeli natomiast powstałe różnice wskazują na zawyżenie podstawy wymiaru zasiłku, płatnik składek powinien dopłacić składki na ubezpieczenia społeczne na kwotę ustalonych różnic, ponieważ bezpodstawnie dokonał potrącenia tych kwot ze składek na ubezpieczenia społeczne w poprzednich okresach na skutek błędnie ustalonej podstawy wymiaru. Ze składek należnych na ubezpieczenia społeczne płatnik składek ma prawo do potrącenia wypłaconych w danym miesiącu zasiłków, jednak z wyjątkiem zasiłków bezpodstawnie wypłaconych. Za bezpodstawnie wypłacone świadczenia uważa się m.in. świadczenia zawyżone przez płatnika składek.

Podstawa prawna:

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...