Zasiłek dla bezrobotnych po urlopie macierzyńskim

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Zasiłek dla bezrobotnych po urlopie macierzyńskim. /Fot. Fotolia / Fotolia
Kobieta pobierająca zasiłek macierzyński nie może zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Czy po urlopie macierzyńskim przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Na jakie formy wsparcia z urzędu pracy można liczyć?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja

Zasiłek dla bezrobotnych po macierzyńskim

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, co mogę zrobić w mojej sytuacji: umowę o pracę miałam ważną do końca 2014 r., w 2014 roku zaszłam w ciążę – urodziłam 4 stycznia, więc umowa została przedłużona do dnia porodu. Obecnie pobieram zasiłek macierzyński z ZUS. Kiedy mogę zarejestrować się w urzędzie pracy i czy przysługuje mi zasiłek dla osób bezrobotnych? Z jakich form wsparcia mogę skorzystać?

Rejestracja w urzędzie pracy

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego z ZUS uniemożliwia rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Rejestracja będzie możliwa dopiero po zakończeniu pobierania świadczenia. Należy pamiętać, iż wśród dokumentów wymaganych przy rejestracji powinno znaleźć się również zaświadczenie z ZUS-u o okresie pobierania świadczenia z podstawą wymiaru. Jest ono niezbędne do naliczenia okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku.

Zasiłek dla bezrobotnych 2015

Komu przysługuje zasiłek?

Zasiłek z urzędu pracy przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Do 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku zaliczany jest również m.in. okres pobierania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia. Ważne, aby był on naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Prawo do zasiłku nabędzie Pani z datą rejestracji. Okres przysługiwania zasiłku uzależniony jest od kilku czynników. W Pani przypadku: od stopy bezrobocia w powiecie bądź od tego czy małżonek jest osobą bezrobotną lub czy samotnie wychowuje Pani dziecko. Zasiłek może zostać przyznany na 180 lub 365 dni. Jego wysokość uzależniona jest od posiadanego stażu pracy.

Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży

Profil pomocy

Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu instrumentów oferowanych przez urząd pracy, dotyczących podniesienia kwalifikacji lub wsparcia zatrudnienia. Po rejestracji zostanie określony dla Pani profil pomocy oraz przygotowany indywidualny plan działania, w którym zostaną wyszczególnione formy wsparcia, z których będzie Pani mogła skorzystać, aby jak najszybciej wrócić na rynek pracy.

Grant na telepracę

Jedną z interesujących form wsparcia może okazać się grant na telepracę. W ramach grantu pracodawca otrzymuje dofinansowanie za zatrudnienie bezrobotnego rodzica, posiadającego co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, na okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy.

Świadczenie aktywizacyjne

Interesującą propozycją  dla pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, mającą wpływ na zatrudnienie, może być również wsparcie zatrudnienia z urzędu pracy w ramach świadczenia aktywizacyjnego. Pracodawcy zatrudniający bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka w ramach tej formy mogą otrzymać świadczenie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie w przypadku zatrudnienia przez 12 miesięcy lub jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie przy zatrudnieniu przez 18 miesięcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...