Zbieg prawa do kilku świadczeń

Katarzyna Wojciechowska
rozwiń więcej
W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń wypłaca się jedno z nich – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Osoba uprawniona do więcej niż jednego świadczenia zachowuje w takim przypadku prawo wyboru świadczenia, które chce otrzymywać.

Zbieg prawa do świadczeń oznacza sytuację, w której jedna osoba spełnia warunki do otrzymania więcej niż jednego świadczenia. Od zbiegu prawa do świadczeń należy odróżnić tzw. zbieg osób do świadczenia, czyli sytuację, w której do jednego świadczenia uprawnione są dwie lub więcej osób. W takim przypadku świadczenie należne ulega podziałowi.

Autopromocja

Świadczenia, które podlegają zbiegowi

Zbieg prawa do kilku świadczeń występuje, gdy ubezpieczony spełnia warunki do równoczesnego poboru:

  • emerytury z rentą z tytułu niezdolności do pracy i rentą rodzinną,
  • emerytury z rentą z tytułu niezdolności do pracy,
  • emerytury z rentą rodzinną,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy z rentą rodzinną.

W orzecznictwie wyodrębniono również zbieg uprawnień do jednego rodzaju świadczenia przyznawanego na podstawie różnych przesłanek prawnych, np. emerytury w obniżonym wieku emerytalnym oraz emerytury w wieku powszechnym (wyrok SN z 5 października 2006 r., I UK 82/06).

W razie zbiegu u jednej osoby prawa do wypłaty kilku świadczeń organ rentowy jest zobowiązany do działania z urzędu do momentu, kiedy sam zainteresowany nie złoży przeciwnego wniosku.

W przypadku zbiegu do kilku świadczeń organ rentowy jest zobowiązany wypłacić tylko jedno z reguły wyższe świadczenie. Jednak to ubezpieczony dokonuje ostatecznej decyzji, które świadczenie chce otrzymywać. Jeżeli zażąda wypłaty niższego świadczenia, żądanie będzie musiało zostać uwzględnione. Jeśli natomiast ubezpieczony nie złoży żadnego oświadczenia w tej kwestii, organ rentowy kontynuuje wypłatę świadczenia wyższego. Ubezpieczony może w każdym czasie zażądać od organu rentowego zamiany świadczenia wypłacanego na inne, również przysługujące.

Nie oznacza to jednak, że organ rentowy powinien z urzędu badać możliwości ewentualnego zbiegu prawa do świadczenia, co do którego istnieje prawo do wypłaty, z innymi świadczeniami. Należy podkreślić, że wstrzymanie świadczenia przysługującego w zbiegu, a nieprzeznaczonego do wypłaty nie następuje od dnia, w którym powstało prawo do świadczenia wyższego (lub wybranego przez ubezpieczonego), lecz od dnia, od którego przysługuje wypłata świadczenia wyższego (lub wybranego przez ubezpieczonego).


Na podstawie obowiązujących przepisów nie jest możliwe pobieranie dwóch świadczeń jednocześnie, jak również łączenie okresów ubezpieczenia osób ubezpieczonych w celu otrzymania wyższego świadczenia emerytalnego.

W sytuacji, w której jedna z osób uprawnionych do renty rodzinnej nabędzie prawo do własnego świadczenia, wniosek złożony do organu rentowego dotyczący podjęcia wypłaty świadczenia z tytułu własnego ubezpieczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych potraktuje jako podstawę do wyłączenia jej z kręgu osób pobierających rentę rodzinną. W praktyce oznacza to, że ZUS dla pozostałych uprawnionych do renty rodzinnej ustali ponownie wysokość świadczenia z pominięciem osoby, która nabyła prawo do świadczenia z tytułu własnego ubezpieczenia.

Świadczenia niepodlegające zbiegowi

Przepisów o zbiegu prawa do świadczeń nie stosuje się, gdy osoba pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe z polskiego systemu, a dodatkowo nabywa prawo do świadczenia zagranicznego. Odstępstwo od tej zasady może jedynie wprowadzać umowa międzynarodowa.

Zbiegiem świadczeń nie jest również nabycie przez emeryta lub rencistę uprawnień do dodatku pielęgnacyjnego, dodatku dla sieroty zupełnej przez osobę uprawnioną do renty rodzinnej, jak również przyznanie zasiłku pogrzebowego.

Ustawodawca przewidział również sytuacje wyjątkowe dotyczące zbiegu prawa do świadczenia emerytalnego lub rentowego ze świadczeniem przysługującym ubezpieczonemu z innego systemu.

Świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych

Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze Policji, UOP, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP, SW oraz członkowie ich rodzin mają możliwość nabycia świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, jeśli nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych.

Renta inwalidy wojennego i wojskowego

Inwalidzie wojennemu oraz temu inwalidzie wojskowemu, którego inwalidztwo powstało w związku ze służbą, który pobiera rentę inwalidzką i jednocześnie nabył prawo do emerytury, wypłaca się w zależności od jego wyboru: rentę powiększoną o połowę emerytury albo emeryturę powiększoną o połowę renty. Jednak w przypadku zbiegu uprawnień do emerytury oraz do renty rodzinnej po inwalidzie wojennym przysługuje tylko jedno świadczenie – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Ubezpieczonemu uprawnionemu do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury wypłaca się, zależnie od jej wyboru, rentę powiększoną o połowę emerytury albo emeryturę powiększoną o połowę renty.


Świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników

W razie zbiegu prawa do emerytury lub renty z FUS z prawem do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników, uprawnionemu wypłaca się jedno wybrane przez niego świadczenie.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego

Nie ma przeszkód prawnych, aby ubezpieczony pobierający emeryturę przyznaną mu w niższym wieku emerytalnym dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze domagał się przyznania emerytury przysługującej mu w normalnym (powszechnym) wieku emerytalnym na podstawie art. 27 tej ustawy, ponieważ ze względu na odmienne przesłanki nabycia prawa do obu tych świadczeń organ ubezpieczeń społecznych powinien wydać decyzje w oparciu o różne podstawy prawne przysługujących ubezpieczonemu świadczeń emerytalnych, a następnie wypłacać świadczenie wyższe lub wybrane przez ubezpieczonego. Jeżeli ubezpieczony nie podlegał dalszemu ubezpieczeniu po nabyciu prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym, to do wyliczenia jego emerytury, przysługującej mu po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, przyjmuje się kwotę bazową ostatnio przyjętą do ustalenia podstawy wymiaru emerytury w niższym wieku emerytalnym, a następnie tę «nową» emeryturę podwyższa się w ramach waloryzacji przypadających od dnia nabycia przez ubezpieczonego uprawnień emerytalnych, co sprawia, że bez nowych okresów ubezpieczenia wysokość pobieranej jednej emerytury, którą może wybrać ubezpieczony, nie zmieni się” (wyrok SN z 5 października 2006 r., I UK 82/06).

Podstawa prawna:

  • art. 95–98 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 5 października 2006 r. (I UK 82/06, niepubl.).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...