Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Andrzej Sidorko
rozwiń więcej
Osoby podlegające zarówno obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak i dobrowolnie są zobowiązane zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Kształcące się dzieci (wnuki) mogą być zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny jedynie wówczas, gdy nie przekroczyły 26. roku życia. Jeżeli zatem np. student ukończył 26 lat, to nawet mimo dalszego kształcenia się powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny (jako datę wyrejestrowania z ubezpieczenia należałoby wskazać datę ukończenia 26. roku życia). Jednak student, który kształci się, ale ukończył już 26 lat, podlega zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię jako student niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Spośród dzieci kształcących się po ukończeniu 26. roku życia jako członkowie rodziny mogą być jedynie zgłoszone te dzieci osób ubezpieczonych, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne orzeczenie traktowane na równi.

Autopromocja

Jeżeli student został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako małżonek osoby odprowadzającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne - to fakt ukończenia przez niego 26. roku życia w trakcie odbywania studiów nie powoduje utraty statusu członka rodziny (i tym samym konieczności wyrejestrowania go z ubezpieczenia zdrowotnego przez małżonka). Wiek osoby kształcącej się (jak i sam fakt kształcenia się) odgrywa jedynie rolę wówczas, gdy wspomniana osoba zgłaszana jest do ubezpieczenia zdrowotnego jako zstępny, czyli dziecko lub wnuk, a nie jako małżonek osoby objętej obowiązkowym bądź dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Tylko dziecko, które jest niepełnosprawne w znacznym stopniu (tzn. posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi), zachowuje status członka rodziny mimo ukończenia 26 lat. Nie daje natomiast takich uprawnień orzeczenie o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności.

Uzyskiwanie przychodu przez członka rodziny

Osoba najbliższa, aby uzyskać status członka rodziny, nie musi pozostawać na wyłącznym utrzymaniu osoby opłacającej składkę na obowiązkowe lub dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. W związku z powyższym jako członek rodziny może zostać zgłoszony np. współmałżonek osiągający przychody z tytułu umowy o dzieło (oczywiście, jeżeli umowa o dzieło nie jest wykonywana w ramach pozarolniczej działalności). Uzyskiwanie przychodu z tytułu umowy o dzieło nie wiąże się z odprowadzaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne. W rezultacie może nawet dochodzić do sytuacji, że jako członek rodziny będzie zgłaszana osoba, która w rzeczywistości utrzymuje osobę opłacającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgłoszenie członka rodziny

Osoba podlegająca zarówno obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jak i osoba, która zawarła umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego - są zobowiązane zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Dopiero po takim zgłoszeniu członek rodziny uzyskuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Narodowy Fundusz Zdrowia ma zatem prawo odmówić sfinansowania świadczenia zdrowotnego udzielonego członkowi rodziny osoby objętej ubezpieczeniem zdrowotnym, który nie został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego. Wypada nadmienić, że jeżeli wbrew ww. obowiązkowi osoba ubezpieczająca się dobrowolnie nie zgłosi do ubezpieczenia członka rodziny - podlega karze grzywny.

Zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia należy dokonać wraz ze zgłoszeniem osoby objętej obowiązkowym (lub dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym, która zgłasza danego członka rodziny. Jednak równoczesne (tj. od tej samej daty) zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego zarówno osoby objętej obowiązkowym (dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym, jak i członka jej rodziny jest możliwe tylko wówczas, gdy już w dniu objęcia obowiązkowym (dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym osoba najbliższa dla ubezpieczonego spełnia warunki do uznania jej za członka rodziny.

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego kierowane do ZUS ma formę formularza ZUS ZCNA - Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku osób, które są zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego za pośrednictwem płatnika - wspomniany formularz przesyła do ZUS płatnik tych osób. Natomiast osoby, które samodzielnie odprowadzają składkę na ubezpieczenie zdrowotne i w konsekwencji nie korzystają z pośrednictwa płatnika przy zgłoszeniu do ubezpieczenia (np. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą) - samodzielnie kierują wspomniany formularz do ZUS. Na pracowniku i innej osobie zgłaszanej do ubezpieczenia zdrowotnego za pośrednictwem płatnika spoczywa obowiązek poinformowania płatnika o konieczności zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia.

Wyrejestrowanie członka rodziny

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny następuje za pośrednictwem podmiotu, który pośredniczył w zgłoszeniu danej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego. A zatem np. wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny pracownika dokonuje pracodawca (oczywiście na wniosek pracownika), natomiast członek rodziny osoby prowadzącej pozarolniczą działalność jest wyrejestrowywany z ubezpieczenia przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność. Członkowie rodziny są wyrejestrowywani z ubezpieczenia zdrowotnego przez wypełnianie formularza ubezpieczeniowego o symbolu ZUS ZCNA.

W sytuacji gdy ubezpieczony zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, to w przypadku ustania jego ubezpieczenia zbędne jest wypełnianie formularza służącego do wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Skoro ubezpieczenie tych osób uzależnione jest od posiadania ubezpieczenia przez osobę odprowadzającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne - to wspomniani członkowie rodziny przestają być ubezpieczeni automatycznie z dniem wyrejestrowania z ubezpieczenia osoby, która zgłosiła ich do ubezpieczenia zdrowotnego.

Po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego ustaje prawo do świadczeń zdrowotnych z ubezpieczenia zdrowotnego osoby objętej obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, jak też członków jej rodziny. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wygasa natomiast z dniem ustania stosunku pracy (w przypadku pracowników), z dniem zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności (w przypadku osoby prowadzącej taką działalność) czy z dniem utraty prawa do renty (w przypadku osoby pobierającej rentę).

Z kolei osoba ubezpieczająca się w Narodowym Funduszu Zdrowia dobrowolnie przestaje być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym z dniem rozwiązania umowy dobrowolnego ubezpieczenia lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego tej osoby oraz zgłoszonych do funduszu członków jej rodziny wygasa po upływie 30 dni od dnia ustania dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z ww. przyczyn.

Andrzej Sidorko

radca prawny

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...