Jeśli jedziesz na święta czy na sylwestra za granicę, to jest niezbędne!

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
święta / Jeśli jedziesz na święta czy na sylwestra za granicę, to jest niezbędne! / shutterstock

Święta Bożego Narodzenia za granicą - pamiętaj o EKUZ. W tym intensywnym czasie przygotowań do Świąt i gorączkowych zakupów, nie trudno o wypadek czy inne nieszczęśliwe zdarzenie. Szczególnie jeżeli jest się za granicą warto pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Czym jest EKUZ? Co obejmuje EKUZ? Czym jest EKUS?

rozwiń >

Święta Bożego Narodzenia czy Sylwester 2025 za granicą - pamiętaj o tym!

Komisja Europejskie alarmuje: wyjeżdżasz za granicę na Boże Narodzenie? Nie zapomnij o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyjazdy za granicę na Święta czy wakacje mogą być ekscytujące, ale wypadki również się zdarzają. Podczas podróży Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do niezbędnych usług medycznych w Europie.

Autopromocja
Ważne
EKUZ cieszy się popularnością

Jak podaje Komisja Europejska, według najnowszych dostępnych danych kartę EKUZ posiada około 235 mln Europejczyków, co stanowi ponad połowę populacji UE.

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ to dokument unijny, który ma na celu potwierdzenie prawa do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE lub EFTA, niż to z którego dana osoba pochodzi. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny. Każdy członek rodziny otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.

Karta EKUZ jest ważna we wszystkich krajach UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, a także w Wielkiej Brytanii.

Co obejmuje EKUZ?

W ramach EKZU ma się tylko prawo do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego - karta EKUZ obejmuje wszelkie niezbędne zabiegi opieki zdrowotnej świadczone przez państwo, których nie można odłożyć do czasu powrotu z pobytu za granicą.

  • w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,

  • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i np. Polak za granicą musi za to zapłacić).

Ważne

Należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróżnego. Nie obejmuje prywatnej opieki zdrowotnej ani kosztów, takich jak lot powrotny do kraju ojczystego lub zagubione/skradzione mienie

Czy EKUZ jest wydawany za darmo?

Tak, kartę EKUZ można otrzymać za darmo. 

EKUZ może zostać wydana wyłącznie oso­bom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.

Jak uzyskać EKUZ?

Wniosek o EKUZ można złożyć:

1. Osobiście w oddziale NFZ, wysłać e-mailem lub pocztą tradycyjną;

2. Przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP);

3. Przez Internetowe Konto Pacjenta.

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują:

  • kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA (np. górskich akcji ratunkowych). Jeżeli więc planujesz spędzić Święta Bożego Narodzenia np. na włoskich czy francuskich stokach narciarskich - warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków;

  • kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu). EKUZ nie pokrywa kosztów podróży w celu uzyskania pomocy medycznej oraz nie gwarantuje bezpłatnych usług. Ponieważ system opieki zdrowotnej w każdym kraju jest inny, usługi, które nic nie kosztują w kraju, mogą nie być bezpłatne w innym kraju

Ważne

EKUZ TO NIE EKUS

Czym jest European Social Security Pass - Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego (EKUS)

W planie działania Europejskiego filaru praw socjalnych w marcu 2021 r. rozpoczęto pilotażowy projekt mający na celu zbadanie do 2023 r. wykonalności wprowadzenia europejskiego zabezpieczenia społecznego. W założeniu EKUS przyczyniłaby się do poprawy możliwości przenoszenia praw do zabezpieczenia społecznego ponad granicami poprzez cyfrową weryfikację ubezpieczenia społecznego i uprawnień obywateli przez właściwe podmioty i instytucje. Działanie EKUS byłoby skoordynowane z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.

Kadry
Praca tylko taka, którą da się dopasować do własnego stylu życia, na pewno nie na odwrót. Zetki w swoich wyborach w kwestii pracy nie idą na kompromisy
16 gru 2024

Zetki, nowe pokolenie mają bardzo radykalne oczekiwania co do pracy.według raportów, to ona musi się dostosować do życia prywatnego. Co drugi kandydat z tego pokolenia odrzucił pracę, która nie zgadzała się z osobistymi wartościami lub uniemożliwiałaby zachowanie równowagi między pracą, a życiem osobistym. Według raportów to praca  musi się dostosować do życia prywatnego Zetki, a nie na odwrót.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika młodocianego. Zasady jego udzielania są inne niż w przypadku zwykłych pracowników
16 gru 2024

Pracownik młodociany ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ten jest udzielany młodocianemu na innych zasadach niż urlop należny pozostałym pracownikom.

4 dni urlopu na żądanie do końca 2024 roku i co dalej?
16 gru 2024

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Nie każdy pracownik wie, czym właściwie jest ten urlop. Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym, a może to dodatkowy urlop? Czy niewykorzystany przepada wraz z końcem roku?

Godziny pracy 2025 [Tabela]
16 gru 2024

Godziny pracy w 2025 roku - ile wynosi roczny wymiar czasu pracy i dla poszczególnych miesięcy? Artykuł zawiera tabelę do druku i kalendarz 2025 roku. Najwięcej pracowaliśmy w lipcu i będziemy pracować w październiku 2025 roku.

Komunikat ZUS: Wydłużone czasy dostępu do strony internetowej ZUS oraz usług elektronicznych
16 gru 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o wydłużonym czasie dostępu do strony www.zus.pl oraz usług elektronicznych.

Czy w 2025 r. osoba, która nigdy nie pracowała może dostać rentę?
16 gru 2024

Czy w 2025 r. osoba, która nigdy nie pracowała może dostać rentę albo inne świadczenie? Wprawdzie przepisy ubezpieczeń społecznych do nabycia emerytury czy renty wymagają minimalnego okresu składkowego i przepracowania chociaż jednego dnia, ale jest jedna możliwość na otrzymanie świadczeń z ZUS, gdy nie spełnia się kryteriów. Zobacz jaki to wyjątek.

Wysoka liczba ubezpieczonych w ZUS. Coraz więcej cudzoziemców pracuje legalnie
16 gru 2024

Na rynku pracy nadal utrzymuje się dobra sytuacja. Do końca września 2024 r. ponad 16 mln osób było objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w ZUS. Z tej liczby w ZUS zarejestrowanych było blisko 1,2 mln cudzoziemców, co stanowi ok. 7 proc. ubezpieczonych.

Jakie praktyczne zmiany w sprawach kadrowych wprowadzi nowy dzień wolny w Wigilię? Co trzeba będzie zmienić?
16 gru 2024

6 grudnia 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta. Jeżeli zostanie podpisana, wejdzie w życie 1 lutego 2025 r. Co się w praktyce zmieni?

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym przed zwolnieniem z pracy w 2025 r.
16 gru 2024

Najczęstsze pytania osób, które zbliżają się już do emerytury to: Ile jest okresu ochronnego przed emeryturą? Czy pracownik po 50 jest chroniony? Kiedy nie obowiązuje ochrona przedemerytalna? Co przysługuje pracownikowi w okresie ochronnym przed emeryturą? Za co można zwolnić pracownika w okresie ochronnym? Co w 2025 r.?

Dni wolne od pracy 2025 [KALENDARZ]
15 gru 2024

Dni wolnych od pracy w 2025 roku będzie więcej. Do katalogu 13 dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy dodana zostanie Wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia). Oto nowy kalendarz dni wolnych od pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...