Obowiązki informacyjne ubezpieczonego wobec płatnika składek

Piotr Kostrzewa
rozwiń więcej
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się za pośrednictwem płatnika składek. Zanim to jednak nastąpi, ubezpieczony powinien poinformować płatnika, że ma członków rodziny, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, oraz podać ich dane.

Obowiązek rozliczania, opłacania i przekazywania składek do ZUS spoczywa na płatniku składek. Płatnik składek realizuje również wiele innych obowiązków, które bezpośrednio bądź pośrednio wiążą się z rozliczaniem i opłacaniem składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS (np. obowiązek przechowywania kopii dokumentów ubezpieczeniowych). Wykonywanie niektórych obowiązków przez płatnika składek wymaga jednak współpracy ze strony ubezpieczonego, polegającej na przekazywaniu płatnikowi składek określonych informacji. Stąd też obowiązujące przepisy nakładają na ubezpieczonego określone obowiązki informacyjne wobec płatnika składek.

Autopromocja

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym

Przebywanie na urlopie wychowawczym wiąże się z podleganiem obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ale tylko wówczas, gdy osoba korzystająca z tego urlopu nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innego tytułu powodującego obowiązek ubezpieczeń społecznych. Z tego też względu art. 36 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada na osobę przebywającą na urlopie wychowawczym obowiązek poinformowania płatnika składek o posiadaniu ustalonego prawa do emerytury lub renty albo o podleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż przebywanie na urlopie wychowawczym.

Dwóch lub więcej płatników składek

Płatnik składek jest zobowiązany zaprzestać obliczać i przekazywać do ZUS składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po przekroczeniu przez ubezpieczonego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W rocznej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się wszystkie kwoty, które stanowią podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia w danym roku kalendarzowym. Jeżeli więc do rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonego jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek, w rocznej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy uwzględnić kwoty, do których wszyscy płatnicy składek w danym roku kalendarzowym opłacili składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponieważ poszczególni płatnicy składek mogą nawet nie wiedzieć o tym, że za danego ubezpieczonego także inny płatnik składek rozlicza i opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, art. 19 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zobowiązuje ubezpieczonego do zawiadomienia wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Za skutki błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiada ubezpieczony.

Gdy kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe pochodzą z różnych źródeł (np. z dwóch stosunków pracy), obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia. W takim przypadku płatnik składek również może nie mieć wiedzy, że za danego ubezpieczonego składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozlicza również inny płatnik składek. Z uwagi na to art. 104 ust. 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje, że ubezpieczony, który osiąga kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe z różnych źródeł, spoczywa na nim obowiązek złożenia każdemu pracodawcy stosownego oświadczenia w tym zakresie (ubezpieczony, który sam opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, takie oświadczenie składa w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS).


Status studenta lub ucznia

Zleceniobiorca, który jest studentem lub uczniem i nie ukończył 26 lat, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, nie podlega ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu (z wyjątkiem niań świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej). Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie przewidują jednak, że taki zleceniobiorca ma obowiązek poinformować płatnika składek o tym, że utracił status studenta lub ucznia. W praktyce zdarza się, że płatnicy składek przy okazji zatrudniania zleceniobiorcy będącego studentem lub uczniem odbierają od niego oświadczenie na piśmie, w którym zobowiązuje się on do niezwłocznego zawiadomienia płatnika składek o tym, że przestał być studentem lub uczniem. Studenci lub uczniowie podejmujący zatrudnienie na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług powinni o tym pamiętać. Nie jest bowiem wykluczone, że w przypadku niewywiązania się z takiego zobowiązania zleceniodawca będzie dochodził od zleceniobiorcy pokrycia strat powstałych w następstwie tego zaniechania (np. odsetek za zwłokę od nieopłaconych w terminie składek).

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczonymi w NFZ są m.in. członkowie rodzin osób, które obowiązkowo lub dobrowolnie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się za pośrednictwem płatnika składek, który przekazuje do ZUS odpowiednio wypełniony formularz ZUS ZCNA. Zanim jednak płatnik składek przekaże do ZUS formularz ZUS ZCNA, ubezpieczony musi poinformować go o tym, że ma członków rodziny, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, oraz podać ich dane.

Wśród licznych tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego są tytuły, w przypadku których składka jest finansowana ze środków budżetu państwa (np. przebywanie na urlopie wychowawczym). Z art. 82 ust. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że w przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego składka finansowana z budżetu państwa jest opłacana tylko wtedy, gdy nie ma innego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego. Jednocześnie przepis ten nakłada na ubezpieczonego obowiązek poinformowania płatnika składek, który opłaca składkę finansowaną ze środków budżetu państwa, o tym, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne z innego tytułu opłaca inny płatnik składek.

Podstawa prawna:

● art. 6 ust. 4 i 4a, art. 19 ust. 6 oraz art. 36 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),

● art. 104 ust. 4 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

● art. 68 ust. 3, art. 77 ust. 3 oraz art. 82 ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

 

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...