Jak ustala się okres nieprzerwanego pobierania renty

Jacek Kozłowski
rozwiń więcej
Straciłam prawo do renty 31 sierpnia br., ponieważ zostałam uznana za zdolną do pracy. Przed przyznaniem tej renty pobierałam rentę szkoleniową przez 12 miesięcy. Rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierałam przez 4,5 roku, tj. do 31 grudnia 2004 r., gdy została ona zawieszona, bo za dużo zarabiałam. Przez ostatnie pół roku znów pobierałem rentę, bo przestałam pracować. Chciałabym ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, ale nie wiem, czy ZUS uzna, że pobierałam rentę przez 5 lat. Czy liczy się tutaj okres pobierania renty szkoleniowej i okres, gdy miałam prawo do renty, ale była ona zawieszona?
RADA
ZUS uwzględni okres, kiedy renta z tytułu niezdolności do pracy była Pani wypłacana. Okres ten można uzupełnić okresem pobierania renty szkoleniowej. Zatem łącznie będzie Pani posiadała nieprzerwany 5-letni okres pobierania renty.

UZASADNIENIE
Wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego może Pani złożyć dopiero po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Osoba, która utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez 5 lat, może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, jeśli spełnia określone warunki dotyczące głównie wieku i stażu pracy. Powinna jednak zachować również termin do zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy, tj. zgłosić się w urzędzie w terminie 30 dni od utraty uprawnień do renty.

Warunki wieku i stażu pracy sprawdza się na dzień ustania uprawnień do renty. Świadczenie to przysługuje kobiecie, jeśli w tym dniu miała ukończone 55 lat i posiadała co najmniej 20 lat stażu emerytalnego. W przypadku mężczyzny warunki wieku i stażu są wyższe o 5 lat.

WAŻNE!
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje, jeśli w dniu ustania uprawnień renta nie jest zawieszona.

Ustalając okres, przez jaki była pobierana renta, ZUS bierze pod uwagę każdy rodzaj renty przysługującej na podstawie ustawy emerytalnej, ustawy wypadkowej, ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach, w tym również renty szkoleniowej, a także renty przyznanej na podstawie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin bądź ustawy kombatanckiej. Zatem w Pani przypadku okres 12 miesięcy, przez który pobierała Pani rentę szkoleniową, może zostać uwzględniony przez ZUS.

Jednak okres ten może zostać uwzględniony w Pani przypadku tylko dlatego, że bezpośrednio po nim nabyła Pani prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Gdyby między tymi okresami wystąpiła przerwa, ZUS nie mógłby uznać, że renta była pobierana nieprzerwanie.

Bieg nieprzerwanego okresu pobierania renty przerywa również zawieszenie tej renty ze względu na osiąganie zbyt wysokiego przychodu lub wstrzymanie jej wypłaty z innych przyczyn.

Jednak ustalając 5-letni okres nieprzerwanego pobierania renty nie wymaga się, aby 5 lat pobierania renty przypadało bezpośrednio przed rejestracją w urzędzie pracy. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne była nieprzerwanie uprawniona do renty przez okres dłuższy niż 5 lat, a w okresie tym występowały przerwy w jej pobieraniu z uwagi na zawieszenie renty, warunek nieprzerwanego pobierania renty przez okres co najmniej 5 lat uważa się za spełniony, jeżeli przypada on w jakimkolwiek okresie nieprzerwanych uprawnień do tej renty.

Zatem w Pani przypadku ZUS może zaliczyć 4,5 roku pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie pobierała jej Pani bezpośrednio przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy. Po doliczeniu do tego 12 miesięcy pobierania renty szkoleniowej spełni Pani warunek nieprzerwanego pobierania renty przez 5 lat.


Podstawa prawna:
• art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252).
Kadry
W fabrykach zadowoleni z warunków pracy są tylko pracownicy biurowi, a co mówią zatrudnieni przy produkcji
15 maja 2024

Zarówno pracownicy biurowi jak i zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji w dużych fabrykach mają zbliżone oczekiwania wobec pracodawców. W praktyce jednak łatwiej jest je spełnić względem pracowników biurowych niż zaangażowanych bezpośrednio w procesy technologiczne. Czym to jest spowodowane?

Kobiety do prac fizycznych i "męskich". Polacy są podzieleni na ten temat
15 maja 2024

Kobiety do prac fizycznych i "męskich" - Polacy są podzieleni na ten temat. Część uważa, że to stereotypy, część że ma miejsce dyskryminacja płacowa kobiet, a jeszcze inni podkreślają, że pracodawcy powinni być bardziej otwarci na zatrudnianie kobiet w branżach takich, jak: produkcyjna, logistyczna czy budowlana. Czy kobiety nadają się do tzw. prac "męskich"? A mężczyźni do tzw. prac "damskich"

Dni wolne w 2025 r. Jak korzystnie brać urlop
15 maja 2024

Ustawowe dni wolne od pracy umożliwiają zaplanowanie urlopów w szczególny sposób. Kosztem niewielu dni urlopu można nieproporcjonalnie wydłużyć sobie okresy odpoczynku. Jak zatem będzie można zaplanować wolne w przyszłym roku?

Wniosek o urlop macierzyński 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Jak, gdzie i do kogo złożyć wniosek o urlop macierzyński? Czy można korzystać z urlopu macierzyńskim jeszcze przed porodem i jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego. Jest kilka zagadnień, o których należy pamiętać - szczególnie, jeżeli z części urlopu macierzyńskiego korzysta ojciec dziecka czy członek rodziny. Wzór wniosku jest wówczas bardziej skomplikowany.

Urlop macierzyński przed porodem 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Zdarza się tak, że kobieta chce lub potrzebuje skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Częściej kobiety korzystają ze zwolnień lekarskich, ale jak najbardziej można wykorzystać część urlopu przed porodem. Poniżej wyjaśnienie ile tygodni takiego urlopu przysługuje i co najważniejsze jaki wniosek złożyć oraz co powinien zawierać.

Wymiar urlopu macierzyńskiego 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego 2024 i 2025 r.? Ile tygodni macierzyńskiego można wykorzystać przed porodem? Czy mogę zrezygnować z urlopu macierzyńskiego? To najczęstsze wątpliwości kobiet spodziewających się potomstwa czy, tych co już urodziły.

Zasiłek rodzinny. Dodatek do 800 plus. Kto otrzyma?
15 maja 2024

Rodzina może uzyskać, m.in.: świadczenie wychowawcze 800+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu w żłobku, program Dobry Start 300+. Nie można zapominać o procedowanych programach: „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe), „aktywnie w żłobku”, „aktywnie w domu”. Oprócz powyższych, niektórzy rodzice mają prawo do zasiłku rodzinnego. Kto otrzyma takie świadczenie jako dodatek do 800+?

Ciąża w 2024 r. a koniec umowy o pracę. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?
15 maja 2024

Co się dzieje, gdy pracownica jest w ciąży, a jej umowa o pracę zbliża się do końca? Czy pracodawca może wypowiedzieć, rozwiązać umowę o pracę w okresie ciąży? Co z okresem urlopu macierzyńskiego pracownicy? 

ZUS: Coraz mniej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej
15 maja 2024

Zbliża się termin złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Rozliczenie roczne trzeba przekazać do ZUS w dokumencie za kwiecień 2024 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Rewolucyjna zmiana zasad ustalania stażu pracy – nie tylko umowy o pracę będą wliczane!
15 maja 2024

To będzie prawdziwa rewolucja! Rząd szykuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Do stażu pracy wliczane będą okresy wykonywania pracy na innej podstawie niż umowa o pracę.

pokaż więcej
Proszę czekać...