Ułatwienia w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zenon Waligórski
rozwiń więcej
Od 1 stycznia 2012 r. płatnik składek przekazuje druk RMUA raz w roku w terminie do 28 lutego. Informacje w nim zawarte powinny obejmować rok ubiegły, co oznacza, że pierwsza taka informacja powinna być przekazana za 2012 r. w terminie do 28 lutego 2013 r.

Zmiana przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła krótszy termin przedawnienia składek, co pozwoliło na skrócenie okresu przechowywania dokumentacji rozliczeniowej z ZUS. Taka zmiana przepisów pozwoliła pracodawcom na dodatkowe oszczędności związane m.in. z ograniczeniem wydatków ponoszonych na archiwizację dokumentacji pracowniczej. Zmiany te oraz inne dotyczące obowiązków płatnika składek zostały wprowadzone ustawą z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 232, poz. 1378).

Autopromocja

Termin przedawnienia składek

Zasadą jest, że należności z tytułu składek, do których zalicza się nieopłacone w terminie składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.

Przypomnijmy, że płatnik składek opłaca składki za dany miesiąc nie później niż:

  • do 10. dnia następnego miesiąca – dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
  • do 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
  • do 15. dnia następnego miesiąca – dla pozostałych płatników.

Tak więc, jeżeli płatnik składek powinien opłacić składki do 15. dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni, to bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od 16. dnia tego miesiąca.

Od początku 2012 r. należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. W poprzednim stanie prawnym, obowiązującym do końca 2011 r., okres przedawnienia był dwukrotnie dłuższy i wynosił 10 lat.

Krótszy okres przedawnienia obowiązuje także w stosunku do należności z tytułu składek na rzecz KRUS. Należności te również ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne.

W związku z obowiązującym od 1 stycznia 2012 r. krótszym terminem przedawnienia pojawia się pytanie, co z należnościami, których bieg przedawnienia zaczął się przed tą datą.

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców zawiera przepisy określające zasady liczenia biegu przedawnienia takich należności. Zgodnie z nimi:

  • do przedawnienia należności z tytułu składek, którego bieg rozpoczął się przed 1 stycznia 2012 r., należy stosować 5-letni termin przedawnienia, z tym że bieg przedawnienia rozpoczyna się od 1 stycznia 2012 r.,
  • jeżeli jednak przedawnienie należności z tytułu składek rozpoczęte przed 1 stycznia 2012 r. nastąpiłoby zgodnie z przepisami obowiązującymi wcześniej, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu.

Powyższe zasady należy odpowiednio stosować do nienależnie opłaconych składek.

Oznacza to, że składki te ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia:

  • otrzymania przez płatnika składek zawiadomienia z ZUS o kwocie nienależnie opłaconych składek,
  • opłacenia składek, w przypadku braku zawiadomienia.


Przykład

Jan K. powinien opłacić składki ZUS do 10 maja 2012 r., ale nie zrobił tego. Składki przedawnią się po 5 latach, licząc od 11 maja 2012 r. Oznacza to, że należność ulegnie przedawnieniu 11 maja 2017 r. (oczywiście pod warunkiem że bieg przedawnienia nie ulegnie przerwaniu bądź zawieszeniu).

ZUS RMUA raz w roku

Imienny raport miesięczny ZUS RMUA potwierdza opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i jest dowodem ubezpieczenia zdrowotnego. Do końca 2011 r. każdy płatnik składek był zobowiązany co miesiąc przekazywać ubezpieczonemu informację o kwocie należnych za niego składek. Płatnicy najczęściej wywiązywali się z tego obowiązku przez przekazywanie ubezpieczonym druku ZUS RMUA. Natomiast od 1 stycznia 2012 r. płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu informacje zawarte w złożonych za niego raportach w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły w terminie do 28 lutego roku następnego. Oznacza to, że pierwsza taka informacja będzie przekazana za 2012 r. w terminie do 28 lutego 2013 r. Ubezpieczony otrzyma informację na piśmie lub – za jego zgodą – w formie dokumentu elektronicznego w celu weryfikacji zawartych w niej danych.

Należy podkreślić, że ubezpieczony ma prawo zażądać udzielania mu takich informacji częściej. W takim przypadku obowiązkiem płatnika jest przekazywanie informacji za miesiąc poprzedni, ale nie częściej niż raz na miesiąc.

Przechowywanie dokumentacji rozliczeniowej

Do obowiązków pracodawcy należy przechowywanie kopii dokumentów rozliczeniowych. Od początku bieżącego roku kopie deklaracji rozliczeniowych (ZUS DRA) oraz imiennych raportów miesięcznych (ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RZA), a także dokumentów korygujących te dokumenty płatnik składek jest zobowiązany przechowywać przez okres 5 lat od dnia ich przekazania do wskazanej przez ZUS jednostki organizacyjnej Zakładu.

Do końca 2011 r. płatnik składek musiał przechowywać kopie dokumentów rozliczeniowych przez 10 lat od dnia ich przekazania do ZUS. Na taką długość okresu przechowywania miał wpływ obowiązujący wówczas termin przedawnienia należności z tytułu składek. Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców skróciła termin przedawnienia o 5 lat i w konsekwencji od 1 stycznia 2012 r. uległ również skróceniu  o 5 lat okres przechowywania przez płatników składek kopii ww. dokumentów rozliczeniowych.

Nie zmieniła się natomiast forma przechowywania dokumentacji rozliczeniowej. W zależności od tego, w jaki sposób zostały przekazane do ZUS, dokumenty powinny być przechowywane w formie pisemnej lub elektronicznej.

Powiadamianie OFE

Zawierając umowę z otwartym funduszem emerytalnym, osoba występująca z wnioskiem o przyjęcie do funduszu jest zobowiązana złożyć pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych istniejących między nią a jej małżonkiem. Jeżeli między małżonkami nie istnieje wspólność ustawowa, osoba ta powinna udokumentować także sposób uregulowania tych stosunków. Powyższy obowiązek ciąży także na członku otwartego funduszu, który zawarł związek małżeński po zawarciu umowy z OFE.

Obowiązkiem członka OFE jest zawiadomienie funduszu o każdorazowej zmianie w stosunku do treści powyższego oświadczenia, jeśli zmiana taka obejmuje środki zgromadzone na jego rachunku. Zawiadomienie składa się na piśmie. Jednak od 1 stycznia 2012 r. możliwe jest złożenie zawiadomienia za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Dowód takiej zmiany należy przedłożyć jedynie na żądanie OFE. Należy też pamiętać, że OFE nie odpowiada za szkody powstałe wskutek niedopełnienia lub nienależytego dopełnienia powyższego obowiązku.

Podstawa prawna:

  • art. 24, art. 41, art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 83 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (DzU z 2010 r. nr 34, poz. 189 ze zm.).

 

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...