Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK

Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
rozwiń więcej
Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK - czy będzie podział? / shutterstock
Czy po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa były małżonek uczestnika PPK będzie mieć dostęp do środków zgromadzonych w PPK przez swego byłego małżonka?

Rozwód a środki z PPK

Były małżonek, w związku z podziałem majątku wspólnego, może otrzymać część środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK. Środki gromadzone na rachunku PPK uczestnika tego systemu w czasie trwania małżeństwa co do zasady stanowią majątek wspólny małżonków. Wraz z podziałem tego majątku, podziałowi podlegają także środki w PPK. Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342) przewiduje trzy sposoby przekazania środków, które - po podziale majątku wspólnego - przypadną byłemu małżonkowi uczestnika PPK.

Autopromocja

Wypłata transferowa na rachunek PPK

Pierwszym z tych sposobów jest wypłata transferowa na rachunek PPK byłego małżonka uczestnika. Wypłata transferowa powoduje przeniesienie środków między rachunkami PPK byłych małżonków, w części przypadającej każdemu z nich. W takim przypadku środki są przenoszone na rachunek PPK byłego małżonka i są traktowane jak pozostałe środki zgromadzone na tym rachunku przez uczestnika PPK. Można zatem np. skorzystać z nich w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie na zakup mieszkania czy w razie poważnego zachorowania bądź wypłacić je w innym momencie, zgodnie z wolą uczestnika PPK i ustawą o pracowniczych planach kapitałowych. Inaczej postępuje się w sytuacji, gdy były małżonek nie jest uczestnikiem PPK.

Wypłata transferowa na rachunek terminowej lokaty

Jeżeli były małżonek nie jest uczestnikiem PPK, środki mogą zostać przekazane mu w formie wypłaty transferowej - na wskazany przez niego rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, pod warunkiem wypłaty tych środków po osiągnięciu przez byłego małżonka uczestnika PPK 60. roku życia. Oznacza to, że – w razie skorzystania z tego rozwiązania - wypłata środków ze wskazanej wyżej lokaty będzie mogła nastąpić na zasadach takich, jakie stosuje się do wypłaty środków z PPK po ukończeniu przez uczestnika 60. roku życia. Były małżonek będzie mógł w szczególności wypłacić ze wskazanej wyżej lokaty jednorazowo 25% środków, a pozostałe 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach, dzięki czemu uniknie konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli wypłata tych środków nastąpi przed ukończeniem przez niego 60. roku życia, zastosowanie będą miały zasady opisane poniżej.

Skutki zwrotu - przed 60. rokiem życia

Innym dopuszczalnym sposobem przekazania środków byłemu małżonkowi w sytuacji, gdy nie jest on uczestnikiem PPK, jest „zwrot w formie pieniężnej”. Oznacza to, że przysługująca mu kwota zostanie przekazana na jego rachunek bankowy z możliwością swobodnego dysponowania.   

W takim przypadku, jeśli były małżonek nie ukończył 60. roku życia i ma konto ubezpieczonego w ZUS, na rachunek wskazany przez ZUS zostanie przekazane 30 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę uczestnika PPK (w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego), a pozostałe 70 proc. zostanie pomniejszone o należny podatek dochodowy od osób fizycznych. Informacja o tych 30 proc. zostanie zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego w ZUS. Jeśli były małżonek nie posiada konta ubezpieczonego w ZUS, środki w wysokości 30 proc. z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy.

Również środki z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka uczestnika PPK, zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy.

Natomiast - oprócz 70 proc. środków z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę - środki z wpłat sfinansowanych przez uczestnika PPK, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku dochodowego od osób fizycznych, zostaną przekazane byłemu małżonkowi uczestnika PPK na rachunek bankowy. Kwota zwrotu zostanie pomniejszona o 19% podatku od zysków kapitałowych, wypracowanych przez zwracane środki.

Potrącenia, o których mowa powyżej, nie będą miały miejsca w przypadku, gdy były małżonek uczestnika PPK, uprawniony do otrzymania zwrotu, nabył prawo do emerytury.

Opisane wyżej zasady dotyczące podziału środków z PPK po ustaniu małżeństwa stosuje się odpowiednio w razie ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa uczestnika PPK albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej między uczestnikiem PPK a jego małżonkiem. Są to jedyne sytuacje, gdy małżonek uczestnika PPK może otrzymać zwrot środków lub wypłatę transferową z PPK swego małżonka w czasie trwania małżeństwa.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

PFR Portal PPK Sp. z o.o.
rozwiń więcej
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...