PPK – Jak ustalić liczbę osób zatrudnionych?

Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
rozwiń więcej
PPK – Jak ustalić liczbę osób zatrudnionych? / fot. Shutterstock / fot.Shutterstock
Co do zasady, to kiedy należy wprowadzić PPK, zależy od stanu zatrudnienia. Ustawa wprowadza własną definicję osoby zatrudnionej. Jak obliczyć stan zatrudnienia na potrzeby określenia wielkości podmiotu zatrudniającego?

Stosowanie ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych następuje stopniowo w stosunku do podmiotów zatrudniających w zależności od wielkości ich zatrudnienia w określonej dacie.

Autopromocja

W pierwszej fazie wdrożyć PPK zobowiązane były podmioty, które na dzień 31.12.2018 r. zatrudniały co najmniej 250 osób. Maksymalny termin wdrożenia PPK dla podmiotów drugiej i trzeciej fazy został zrównany z uwagi na pandemię COVID-19. Powoduje to, że do 27 października 2020 roku umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada 2020 roku umowę o prowadzenie PPK powinny zawrzeć podmioty zatrudniające, które na dzień 30 czerwca 2019 r. zatrudniały co najmniej 50 osób zatrudnionych oraz podmioty zatrudniające, które na dzień 31 grudnia 2019 r. zatrudniały co najmniej 20 osób zatrudnionych. Jednostki sektora finansów publicznych, bez względu na wielkość zatrudnienia, umowę o zarządzanie powinny zawrzeć do 26 marca 2021 r. Pozostałe podmioty zatrudniające powinny zawrzeć umowę o zarządzanie do 23 kwietnia 2021 r.

Jak wynika z powyższego, podstawową kwestią jest ustalenie przez zainteresowanych pracodawców liczby osób zatrudnionych.

Ustawa o PPK w art. 2 ust. 1 pkt 18 definiuje osobę zatrudnioną. Do takich osób wg ustawy zalicza się:

a) pracowników, o których mowa w art. 2 Kodeksu pracy, z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 Kodeksu pracy;

Osobami zatrudnionymi wg powyższego przepisu będą osoby zatrudnione na podstawie powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, a więc mogą to być np. także burmistrz (wybór) czy zastępca wójta (powołanie).

b) osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 303 § 1 Kodeksu pracy;

c) członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, o których mowa w art. 138 i art. 180 ustawy Prawo spółdzielcze;

d) osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 ustawy Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

e) członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,

f) osoby wskazane w lit. a-d przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

- które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tak więc za osoby zatrudnione nie są uznawani np. zleceniobiorcy, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym dobrowolnie, a także osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo, ale z innego tytułu niż wymienione w wyliczeniu powyżej.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania

Przedsiębiorca przez cały 2019 rok, w tym na dzień 31 grudnia 2019 r., zatrudniał 9 osób na umowie o pracę na pełen etat oraz 11 osób zatrudniał na podstawie umowy zlecenia (podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym). Z uwagi na to, że ustawa o PPK uznaje osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, za osoby zatrudnione liczba osób zatrudnionych na dzień 31 grudnia 2019 r. wynosi 20. Z uwagi na powyższe, ustawę o PPK stosuje się do niego od 1 lipca 2020 r., powinien zawrzeć do 27 października 2020 roku umowę zarządzanie PPK, a do 10 listopada umowę o prowadzenie PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

PFR Portal PPK Sp. z o.o.
rozwiń więcej
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...