ZUS czy OFE – Wybór do końca lipca

Marcin Mil
rozwiń więcej
ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny? /Fot. Fotolia / ShutterStock
Do 31 lipca 2014 r. przyszli emeryci mogą zadecydować czy ich składki ostatecznie ulokowane zostaną w ZUS, czy w ZUS i w OFE. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie wiąże się z pewnym stopniem ryzyka, którego charakter zróżnicowany jest w zależności od specyfiki miejsca, do którego ostatecznie trafią pieniądze.

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepszym miejscem na powierzenie swoich składek emerytalnych jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy też któryś z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Powstrzymując się od wartościowania i aprobowania konkretnych opcji warto przywołać zarówno wady, jak i zalety każdego z rozwiązań - zróżnicowane ze względu na specyfikę każdej z instytucji.

Autopromocja

Pobierz: Wzór oświadczenia o przekazaniu składki do OFE

Zasada złotego środka

W myśl często forsowanej strategii inwestycyjnej opartej na tzw. zasadzie złotego środka, im bliżej do emerytury, tym bardziej zasadne jest inwestowanie w instrumenty maksymalizujące bezpieczeństwo zgromadzonych środków. Dlatego też osobom młodszym zaleca się prowadzenie swojej polityki finansowej zorientowanej na maksymalizację zysków (nawet kosztem zwiększonego ryzyka) a starszym opartej na stabilności finansowej.

O ile wzrosły emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

ZUS

Ulokowanie swoich pieniędzy z ZUS, obarczone jest stosunkowo niewielkim ryzykiem w porównaniu z decyzją o przekazaniu składki do OFE. OFE niesie ze sobą duży ładunek niebezpieczeństwa związanego z inwestowaniem pieniędzy na rynkach kapitałowych. Dlatego też osobom, dla których perspektywa emerytury jest stosunkowo bliska zaleca się niekiedy gromadzenie środków na subkontach w ZUS jako rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Często podnosi się jednak, że OFE wiążą się z ryzykiem rekompensowanym perspektywą zysków wyższych niż w przypadku konkurenta.

Równie często wskazuje się, że założenie to jest z góry skazane na porażkę. Stopień prawdopodobieństwa ziszczenia się negatywnych skutków ryzyka jest nieproporcjonalnie wysoki w porównaniu z perspektywą pobierania większych emerytur - głównie z uwagi na fakt, że wraz ze wzrostem ilości osób pobierających pieniądze z OFE, fundusze będą zmuszone wypłacać więcej pieniędzy, co w konsekwencji może doprowadzić do załamania się systemu giełdowego.

Forum Kadry


Ponadto ZUS z założenia ma pełnić funkcję instytucji realizującej konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego, natomiast OFE, jako podmioty prywatne, zorientowane są przede wszystkim na generowanie własnego zysku.

OFE

Zwolennicy OFE konsekwentnie wskazują, że inwestowanie w ramach każdego z filarów (również III) wzmacnia dywersyfikację środków i umożliwia w miarę równomierne rozłożenie ryzyka na trzy segmenty.

Dodatkowo wartość jaką stanowi umożliwienie samodzielnego kształtowania swojego bezpieczeństwa materialnego na zasadach rynkowych wpisuje się w zmieniony w latach 90. model gospodarki.

Podnosi się tu również, że OFE mają szansę wygenerować wyższą stopę zwrotu niż waloryzacja na subkontach w ZUS, głównie z uwagi na faktyczne uczestnictwo w kapitałowej części systemu (z akcjami a nie obligacjami).

Przejście na emeryturę

Realność wyboru między ZUS a OFE

Nie brak jednak głosów, że ponieważ różnica między wysokością emerytur wypłacanych z obu źródeł będzie niemal niezauważalna, wybór między ZUS a OFE ma charakter co najwyżej symboliczny.

Zwolennicy tego stanowiska podnoszą, że przyszły kryzys emerytalny dosięgnie w równej mierze przedstawicieli jednej, jak i drugiej opcji, dlatego też niezbędne jest inwestowanie w ramach III filaru oraz poszukiwanie rozwiązań zapewniających stabilność poza systemem emerytalnym.

Zapisz się na nasz newsletter

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...