Emerytura częściowa dla pracownika

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownika urodzonego we wrześniu 1949 r. Zamierzał on przejść na emeryturę po ukończeniu 65 lat we wrześniu 2014 r. Jednak w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2013 r. nowych przepisów, wiek, w którym będzie mógł uzyskać to świadczenie, wyniesie 65 lat i 7 miesięcy. Słyszeliśmy, że dla osób, które będą miały wydłużony wiek emerytalny, zostały przewidziane emerytury częściowe. W jakim wieku będzie można uzyskać to świadczenie i czy z tej możliwości może skorzystać również nasz pracownik?

Możliwość uzyskania tzw. emerytury częściowej jeszcze przed ukończeniem wydłużonego wieku emerytalnego przewiduje nowelizacja ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw. Świadczenie to będzie mogło być przyznane pod warunkiem osiągnięcia wieku wynoszącego co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego odpowiednio co najmniej 35 i 40 lat.

Autopromocja

Ze względu na to, że podwyższony wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w I kwartale 1959 r. wyniesie 62 lata i 1 miesiąc – kobiety urodzone w tym kwartale jako pierwsze będą mogły ubiegać się o emeryturę częściową, po ukończeniu 62 lat w I kwartale 2021 r. Znacznie wcześniej świadczenie to będą mogli uzyskać pierwsi mężczyźni. Podwyższony wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych w I kwartale 1949 r. wyniesie 65 lat i 5 miesięcy, stąd już po ukończeniu wieku 65 lat w okresie od stycznia do marca 2014 r. będą oni mogli uzyskać prawo do emerytury częściowej.

Przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego wymaganego do przyznania emerytury częściowej (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) ZUS będzie uwzględniał przede wszystkim okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w art. 6 i 7 ustawy emerytalnej. Okresy nieskładkowe nie będą mogły przekraczać 1/3 uwzględnionych okresów składkowych.

Jeśli okresy składkowe i nieskładkowe będą krótsze od wymaganych 35 i 40 lat, ZUS uwzględni również wymienione w art. 10 ustawy emerytalnej tzw. okresy rolne, które nie zostały zaliczone przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty rolniczej.

W praktyce emerytura częściowa będzie przysługiwała:

  • kobietom urodzonym po 31 grudnia 1958 r. (dla których podwyższony wiek emerytalny wynosi co najmniej 62 lata i 1 miesiąc),
  • wszystkim mężczyznom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. (dla nich podwyższony wiek emerytalny zawsze będzie wyższy niż 65 lat).

Obliczając emeryturę częściową, ZUS ustali w pierwszej kolejności wysokość pełnej emerytury. Wysokość emerytury częściowej będzie wynosiła 50% obliczonego świadczenia i nie będzie objęta gwarancją najniższej emerytury.

Emerytura częściowa będzie mogła być wypłacana przez ZUS bez względu na kontynuowanie przez osobę uprawnioną zatrudnienia z dotychczasowym pracodawcą. Nowelizacja z 11 maja 2012 r. przewiduje również możliwość wypłaty emerytury częściowej bez względu na wysokość przychodu z działalności zarobkowej uzyskiwanego przez osobę uprawnioną. Oznacza to, że nawet jeśli przychód ten przekroczy niższy lub wyższy próg zarobkowy (70% lub 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale), emerytura częściowa nie będzie podlegała zmniejszeniu lub zawieszeniu.

 

Kadry
Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy
08 maja 2024

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala bowiem na bezkarne działania odwetowe pracodawcy i doprowadzi do niezgłaszania naruszeń prawa. Opinia doktora Jakuba Rzymowskiego na temat procedowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów wyraża potrzebę debaty publicznej. Pilne prace nad ustawą z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy nie mogą rzutować na jakość prac nad projektem.

Bon energetyczny i cena maksymalna prądu. Rząd uruchamia program osłon przed podwyżkami cen energii w Polsce. Od kiedy i na jak długo?
08 maja 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Jej celem jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kto zostanie objęty działaniami osłonowymi?

Rząd: 39 000 emerytów ma limit emerytury 3271,84 zł brutto. Czy i kiedy zniesienie limitu?
08 maja 2024

Kiedy uchylenie ustawa dezubekizacyjnej? Bo niej mowa. Obowiązuje od października 2017 r. W efekcie około 39 000 funkcjonariuszom służb PRL ma obniżone emerytury i renty. Nie mogą być one wyższe od średniej wypłacanej przez ZUS. Dla maja 2024 r. to 3271,84 zł brutto.

pokaż więcej
Proszę czekać...