Emerytury dla tancerzy i muzyków. Ministerstwo kultury proponuje rozszerzenie uprawnień i emerytury pomostowe

Rozszerzenie uprawnień emerytalnych niektórych zawodów artystycznych proponuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / shutterstock

Rozszerzenie uprawnień emerytalnych niektórych zawodów artystycznych proponuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zawody sceniczne wymagające bardzo dużej wydolności oddechowej lub koordynacji i sprawności ruchowej miałyby uzyskać status pracy w szczególnych warunkach. Niektóre grupy artystów otrzymałyby prawo do emerytur pomostowych, a w pewnych przypadkach obniżenie wieku wymaganego do otrzymania tego świadczenia.

Procedowany w lipcu 2023 r. projekt nowelizacji ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych nie trafił do uzgodnień do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nie był w żaden sposób z nim konsultowany. Resort kultury niezwłocznie po uzyskaniu informacji o procedowaniu dokumentu opracował projekt poprawki odnoszący się do uprawnień artystów wykonujących zawody w warunkach szczególnie trudnych. Poprawka nie została jednak włączona do prac nad ustawą, która we wrześniu 2023 r. weszła w życie.

Autopromocja

Jakie uprawnienia dla tancerzy i muzyków proponuje ministerstwo

Zgodnie z przygotowaną przez MKiDN poprawką, do pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej włączeni byliby muzycy grający na instrumentach dętych wykonujący prace wymagające wysokiej wydolności oddechowej, a także muzycy grający na instrumentach strunowych, perkusyjnych i klawiszowych wykonujący prace wymagające bardzo wysokiej precyzji, koordynacji i sprawności ruchowej.

Emerytury pomostowe dla artystów

Ponadto przygotowany projekt przewiduje zmiany w zakresie prawa do emerytury pomostowej i wieku koniecznego do jej otrzymania:

  • tancerze zawodowi – co najmniej 40 lat dla kobiet i co najmniej 45 lat dla mężczyzn (dotychczas objęci ustawowym wiekiem – 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn);
  • soliści wokaliści oraz muzycy grający na instrumentach dętych – co najmniej 50 lat dla kobiet i co najmniej 55 lat dla mężczyzn (dotychczas bez prawa do emerytur pomostowych);
  • muzycy grający na instrumentach strunowych, perkusyjnych i klawiszowych – co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn (dotychczas bez prawa do emerytur pomostowych).

Opracowana w MKiDN poprawka pozostaje gotowa do wdrożenia przez nowo wybrany Sejm.

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Szykują się zmiany w urlopach rodzicielskich. Jakie?
21 maja 2024

W najbliższy piątek zostanie zaprezentowany projekt ustawy, który ma wydłużyć urlopy rodzicielskie dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśliła, że to rozwiązanie dotyczy zarówno matek, jak i ojców.

40 proc. czasu nie skupiamy się na tym, co aktualnie wykonujemy. Do czego przydaje się błądzenie myślami?
21 maja 2024

Przez ok. 40 proc. czasu nie jesteśmy skupieni na tym, co aktualnie wykonujemy i nasza uwaga zdaje się pracować mniej efektywnie. Moje badania wskazują, że błądzenie myślami wspiera kreatywne myślenie - powiedział PAP dr Marcin Leszczyński z Katedry Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2024 r. emeryci poczekają na czternastą emeryturę
21 maja 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Kiedy pracodawca może nie udzielić urlopu
20 maja 2024

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Mimo to możliwe są liczne sytuacje, gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego
20 maja 2024

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.

35 tysięcy złotych rocznie kosztuje firmę pracownik, któremu brak motywacji
21 maja 2024

Przedsiębiorcy narzekają, że podwyżki wynagrodzeń mocno wymuszane przez wzrost najniższej krajowej mnożą im koszty działalności i pozbawiają konkurencyjności na rynkach. Tymczasem z badań wynika, że zatrudnianie niezmotywowanych pracowników kosztuje rocznie średnio 35 tys. zł na jednego zatrudnionego.

Ile trzeba przepracować żeby dostać wczasy pod gruszą?
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą – czy musisz mieć określony staż pracy, by otrzymać gruszę?

Wczasy pod gruszą 2024. Kto może skorzystać
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą 2024 - kto może skorzystać i jaka jest kwota gruszy? Oto podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie do urlopu pracownika.

Wysokie temperatury w pracy. Obowiązki pracodawcy. Prawa pracownika
20 maja 2024

Pracodawca jest zobowiązany do utrzymania właściwej temperatury w miejscu pracy. Jednak maksymalna dopuszczalna temperatura w pomieszczeniach pracy nie jest precyzyjnie określona w przepisach. Ile zatem powinna wynosić temperatura w miejscu pracy? Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z wysokimi temperaturami? Jakie uprawnienia przysługują pracownikom?

Czy można wysłać pracownika na przymusowy urlop?
20 maja 2024

Przymusowy urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może bez zgody pracownika wysłać go na urlop? Czy prawo pracy przewiduje takie sytuacje?

pokaż więcej
Proszę czekać...