Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy

Katarzyna Kołodziej
rozwiń więcej
Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce rozpoczął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie ta forma aktywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Przy okazji poruszania tematu wolontariatu warto zadać sobie pytanie, dlaczego coraz więcej firm decyduje się na tego typu działalność oraz na jakich regulacjach prawnych powinna się opierać tego typu działalność firmy.

Autopromocja

Korzyści i zobowiązania płynące z wolontariatu

Firmy, często we współpracy z organizacjami pozarządowymi, realizują projekty, w których wkład polega nie tylko na wsparciu finansowym dla organizacji, ale również zaangażowaniu w pomoc pracowników w ramach wolontariatu pracowniczego. Jest to forma działalności wolontariackiej, którą organizuje pracodawca najczęściej w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Ma to związek wyłącznie ze strategią firmy i celami, jakie sobie stawia.

Nie ma żadnych regulacji prawnych nakazujących organizowanie przez pracodawcę tego typu działalności. Jednak dzięki tej formie aktywności niewątpliwie wzrasta prestiż firmy i jej pozycja na rynku. Przedsiębiorstwo, które nie jest obojętne wobec potrzeb drugiego człowieka, wzbudza zaufanie i odpowiada na potrzeby społeczności lokalnej oczekującej coraz większego zaangażowania na terenie prowadzonej działalności. Jest to doskonały sposób na budowanie swojej marki. Poza tym również pracownik, który angażuje się w pracę społeczną, jest dla firmy bardziej wartościowy.

Wolontariat w Unii Europejskiej

W krajach Unii Europejskiej obowiązują normy wprowadzone przez organy Wspólnoty oraz regulacje wewnętrzne z modyfikacjami wynikającymi z umów międzynarodowych między poszczególnymi państwami.

Prawo Unii Europejskiej nie nakłada na państwa człnkowskie dodatkowych regulacji w zakresie wolontariatu. Wprowadzone zostały jedynie:

  • zalecenie z 1985 r. dotyczące ochrony socjalnej wolontariuszy pracujących dla rozwoju,
  • zalecenie z 2001 r. dotyczące przemieszczania się wolontariuszy.

Jak wynika z zalecenia z 2001 r., państwa członkowskie Unii Europejskiej co 2 lata powinny składać raporty do Komisji Europejskiej z podjętych działań i problemów dotyczących wolontariatu w swoich krajach. Rada Europejska pracuje również nad stworzeniem dokumentu zawierającego konkluzje dotyczące funkcjonowania wolontariatu w krajach Unii Europejskiej. Ostateczny jego kształt będzie opublikowany w ostatnim kwartale 2011 r.

Znaczenie wolontariatu zostało szczególnie podkreślone ustanowieniem przez Komisję Europejską roku 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu.

Prawo do swobodnego poruszania się na terytorium Wspólnoty oznacza nieskrępowane prawo obywateli wszystkich państw członkowskich do poruszania się w ramach całego terytorium Unii Europejskiej. Regulacje te obejmują również wolontariuszy i wiążą się z zakazem dyskryminacji, czyli zapewnieniem takich samych warunków wolontariuszom migrującym. Zatwierdzona w lipcu 2001 r. rekomendacja Unii Europejskiej w sprawie swobodnego przemieszczania się we Wspólnocie studentów, osób kształcących się, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy zachęca członków Unii do uznania określonego charakteru aktywności wolontariackiej oraz do usunięcia prawnych lub administracyjnych przeszkód związanych z tą aktywnością.

WAŻNE!

Zagadnienia wolontariatu nie zostały jednoznacznie uregulowane przez przepisy unijne, dlatego każdy kraj kształtuje dowolnie regulacje w tym zakresie.


Obecnie 8 państw Unii Europejskiej posiada regulacje dotyczące wolontariatu. Na forum europejskim coraz częściej podnoszona jest potrzeba zapewnienia odpowiednich ram prawnych, w szczególności służących eliminacji barier podatkowych, zapewnieniu podstawowych ubezpieczeń, bezpieczeństwa i higieny wykonywanych świadczeń oraz zwrotu niezbędnych kosztów ponoszonych przez wolontariuszy.

W tym względzie polskie przepisy mogą stanowić wzór dla innych państw Unii Europejskiej, które – mimo że wolontariat jest w nich dobrze rozwinięty i głęboko zakorzeniony w kulturze (np. Wielka Brytania) – nie posiadają uregulowań prawnych w tym zakresie.

Podstawa wolontariatu pracowniczego w Polsce

W przypadku wolontariatu pracowniczego pracownik nie musi zawierać umowy wolontariackiej z organizacją non-profit, w której pomaga. To pracodawca w ramach umowy z korzystającym deleguje do niego swoich pracowników. Należy podkreślić, że zarówno korzystający, jak i pracodawca powinni współpracować ze sobą w zakresie zapewnienia wolontariuszom bezpieczeństwa i higieny wykonywanych przez nich świadczeń.

WAŻNE!

Na podstawie regulacji Kodeksu pracy pracodawca zatrudniający mniej niż 20 osób powinien zawrzeć w umowie o pracę ustalenia dotyczące wolontariatu pracowniczego. Natomiast firmy zatrudniające powyżej 20 osób zasady wolontariatu pracowniczego mogą określić w regulaminie pracy.

W regulaminie tym ustalana jest organizacja i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników. W przypadku podjęcia decyzji o ustaleniu zasad wolontariatu pracowniczego w zakładzie pracy warto określić w szczególności, czy wolontariat będzie odbywał się w godzinach pracy i czy pracodawca będzie rekompensował pracownikowi poświęcanie czasu wolnego np. dniem wolnym od pracy. Należy również podkreślić, że na pracodawcy ciążą obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy wynikające nie tylko z Kodeksu pracy, ale również z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu w firmie wolontariatu pracodawca musi brać pod uwagę podstawowe zasady prawa pracy. Jedną z nich jest zasada równego traktowania w zatrudnieniu. W związku z tym pracodawca nie może uzależniać awansów ani podwyżek od zaangażowania pracownika w wolontariat. Wolontariuszami mogą być wszyscy pracownicy firmy bez względu na to, czy są Polakami czy cudzoziemcami. Oczywiście pracodawca nie może w jakikolwiek sposób zmusić do świadczeń wolontarystycznych. Byłoby to całkowicie sprzeczne z ideą wolontariatu, który polega na dobrowolnym i ochotniczym angażowaniu się w pomoc innym. Z przepisów nie wynika, w jaki sposób pracodawca powinien określić zasady wykonywania świadczeń wolontarystycznych przez pracujące u niego osoby. Możliwości są nieograniczone. Może ustalić wykonywanie wolontariatu poza godzinami pracy i dać pracownikowi w zamian dzień wolny od pracy albo ustalić jeden dzień w miesiącu na aktywność wolontariacką. Może również zorganizować np. piknik z okazji dnia dziecka dla rodzin pracowników firmy i jednocześnie zaprosić na uroczystość dzieci z domu dziecka i wspólnie się bawić.

Podstawa prawna:

  • art. 111–113, 104–113, 207–212 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 3, art. 42–49 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2010 r. nr 234, poz. 1536 ze zm.).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...