Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych

oprac. Rafał Krzemiński
rozwiń więcej
Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia
Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych został ustanowiony w 2006 w drodze ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Jest to państwowy fundusz celowy, którego zadaniem jest ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Gdy pracodawca sam nie jest w stanie uregulować wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia chorobowego, urlopowego, odprawy czy składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz wypłaca je pracownikom za niego. Dysponentem Funduszu jest Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Autopromocja

Zobacz też: Koszty pracy w 2015 roku

Pracodawcą w myśl ustawy jest:

  • przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • oddział banku zagranicznego,
  • oddział instytucji kredytowej lub oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń,
  • oddział lub przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego.

Ustawa ma zastosowanie do pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej jedną osobę. Ponadto wobec pracodawcy musi być możliwe wszczęcie postępowania upadłościowego.


Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych chronione są osoby fizyczne zatrudnione na podstawy umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Niewypłacalność pracodawcy może mieć miejsce w kilku przypadkach:

  • wszczęcia procedury upadłościowej lub naprawczej,
  • oddalenia wniosku o wszczęcie tej procedury ze względu na niewystarczalność aktywów na zaspokojenie kosztów postępowania,
  • stwierdzenia definitywnego zamknięcie zakładu,
  • likwidacji przedsiębiorstwa państwowego (z wyjątkiem restrukturyzacji, przekształcenia, podziału i połączenia).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM


Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Do opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zobligowany jest pracodawca. Zobowiązany jest do tego w okresie trwania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Podstawę wymiaru składki na Fundusz stanowi podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie stosuje się ograniczenia istniejącego w przypadku ubezpieczeń społecznych - roczna maksymalna wysokość składki na Fundusz może przekraczać trzydziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

Obowiązek opłacania składki jest wyłączony w przypadku osób wykonujących umowę cywilnoprawną, które osiągnęły określony wiek. Dla kobiet granica została ustalona na 55 rok życia, dla mężczyzn na 60. Płatnicy nie są zobowiązani odprowadzać składek za zleceniobiorców, którzy przekroczyli ten wiek.

Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynosi 0,10% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Należy ją opłacać do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a gdy zleceniodawcą jest jednostka budżetowa, zakład budżetowy lub gospodarstwo pomocnicze – do 5 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłaca się łącznie z Funduszem Pracy na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA na rachunek bankowy wskazany przez ubezpieczyciela.

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz na FGŚP i FP w 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...