Umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę

Agencja zatrudnienia, eksperci z zakresu HR Jobs Plus
rozwiń więcej
Dziadkowiec Aneta
rozwiń więcej
Umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę. / Fot. Fotolia
Nie wszyscy wiedzą, że umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę. Pracownik tymczasowy nabywa prawo do urlopu, a pracodawca płaci za niego składki ZUS i ubezpieczenie chorobowe. Okres zatrudnienia tymczasowego wlicza się do stażu pracy i strony umowy obowiązuje okres wypowiedzenia.

Praca tymczasowa

W sezonie wakacyjnym oferty pracy tymczasowej wyrastają jak grzyby po deszczu. Nie wiesz, czy to propozycje dla ciebie? Sprawdź, jakie korzyści płyną z podjęcia tego typu współpracy, jakie masz prawa i przywileje jako pracownik tymczasowy. Oto 5 rzeczy, które koniecznie musisz wiedzieć.

Autopromocja

To dobry sposób, by sprawdzić się lub zdobyć doświadczenie w nowej branży. Dopiero zaczynasz swoją karierę? Praca tymczasowa może być rozwiązaniem dla ciebie. Dzięki elastycznemu zatrudnieniu możesz sprawdzić, jak odnajdziesz się w nowym zawodzie, zdobyć cenne doświadczenie i poznać funkcjonowanie branży „od środka”. Możliwość pracy tymczasowej jest dobrym rozwiązaniem także dla osób powracających po przerwie na rynek pracy, po bezrobociu czy urlopie rodzicielskim.   

Elastyczna forma zatrudnienia

Pracę tymczasową możesz łączyć z innymi zajęciami. Elastyczne godziny to jedna z najbardziej cenionych zalet pracy tymczasowej. Jest optymalnym rozwiązaniem na przykład dla studentów, łączących pracę z nauką - dlatego właśnie ludzie młodzi stanowią ok. 40% wszystkich pracowników tymczasowych. To również szansa dla osób wychowujących dziecko czy szukających dodatkowego źródła zarobku. Nie trzeba rezygnować z innych zobowiązań – wystarczy dopasować do nich grafik, wybierając np. pracę w określone dni lub na część etatu - przekonuje Marta Wojdyr z agencji pracy Jobs Plus.

Polecany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Obowiązki agencji i pracodawcy użytkownika

Twoim formalnym pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej. Umowę podpisujesz z certyfikowaną agencją, a ona deleguje cię do pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. To oznacza, że na agencji spoczywają obowiązki formalno-prawne, jak np. wypłata wynagrodzenia w imieniu pracodawcy użytkownika, natomiast na firmie, w której pracujesz – m.in. prowadzenie ewidencji czasu pracy czy szkolenia BHP.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Umowa tymczasowa to umowa o pracę

Nie pracujesz na „śmieciówce”. W przypadku pracy tymczasowej, podpisujesz z agencją umową o pracę na czas określony lub na czas wykonania konkretnego zadania. Zatem jest to przeciwieństwo tzw. umów śmieciowych: nabywasz prawo do płatnego urlopu (w wymiarze do 2 dni za każdy miesiąc pracy). Twój pracodawca odprowadza składki ZUS, ubezpieczenie chorobowe, a czas trwania tej umowy jest zaliczany do stażu pracy. Ponadto obowiązuje okres wypowiedzenia: 3 dni, gdy umowa została zawarta na okres do 2 tygodni lub tydzień, jeśli podpisano ją na okres dłuższy niż dwa tygodnie. Na zakończenie otrzymasz też świadectwo pracy.

Szansa na stałe zatrudnienie

Praca tymczasowa może być szansą na stałe zatrudnienie. Coraz częściej pracodawcy traktują tę formę zatrudnienia jako doskonały okres próbny. Jeśli pracownik odnajdzie się w branży (patrz: punkt 1) i współpraca spodoba się obu stronom, istnieje szansa, że zostanie na stałe. Jako pracownik tymczasowy możesz być związany z jednym pracodawcą przez maksymalnie 18 miesięcy na przestrzeni 3 lat. Potem, w wielu przypadkach, możliwa jest stała współpraca bezpośrednio z daną firmą.

Umowa o pracę tymczasową a standardowa umowa o pracę

Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...