Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Umowa o pracę tymczasową została uregulowana ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Polega na wykonywaniu zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Czy wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową jest dopuszczalne i korzystne dla pracownika?

PROBLEM

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. W umowie o pracę tymczasową zawartą na 3 miesiące chcemy wprowadzić 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Autopromocja

RADA

Państwa postępowanie będzie prawidłowe, jeżeli pracownik tymczasowy wyrazi zgodę na wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy i takie uregulowanie będzie dla niego korzystne.

UZASADNIENIE

Możliwość wydłużenia okresów wypowiedzenia umów terminowych była wielokrotnie przedmiotem rozważań w doktrynie prawa pracy i w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Interpretacje dotyczące umów okresowych, zawartych na podstawie Kodeksu pracy, zachowują aktualność również w odniesieniu do umów o pracę tymczasową. Liberalizacja stanowisk zarówno sądownictwa, jak i ekspertów w tym zakresie nie przekreśla kategorycznie możliwości wydłużenia okresów wypowiedzenia umów terminowych. Wszystko bowiem zależy od korzyści, jakie płyną z tego dla pracownika. Ta korzyść musi być każdorazowo rozpatrywana indywidualnie i nie można jednoznacznie stwierdzić, że dłuższy okres wypowiedzenia umowy terminowej zawsze jest korzystny dla zatrudnionego. 

Polecamy: Prace sezonowe - formy zatrudnienia

Może się bowiem zdarzyć, że to pracownik z powodu niekorzystnych warunków pracy będzie chciał jak najszybciej odejść z zakładu, a umownie będzie wiązał go dłuższy okres wypowiedzenia, niż wynika to z powszechnie obowiązujących przepisów. W takim przypadku postanowienia umowy o pracę byłyby sprzeczne z zasadami kodeksowymi. Dlatego należy przyjąć, że wydłużenie okresu wypowiedzenia terminowej umowy o pracę będzie zgodne z przepisami, jeżeli obie strony umowy wyrażają na to zgodę i wydłużenie to dotyczy wyłącznie okresu wypowiedzenia stosowanego przez pracodawcę. Natomiast wprowadzenie do umowy dłuższego okresu wypowiedzenia, który będzie obowiązywał obie strony, należy uznać za zgodne z przepisami, jeżeli nie powoduje to konfliktu między stronami.

W przypadku sporu o prawidłowości wydłużenia okresu wypowiedzenia będzie decydował ostatecznie sąd pracy na podstawie wszystkich okoliczności sprawy. Mogą zatem Państwo wprowadzić 2-tygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową, jeżeli pracownik wyraża na to zgodę i jest to dla niego korzystne, biorąc pod uwagę 1-tygodniowy okres wypowiedzenia właściwy dla takiej umowy (art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

(!)

Pracodawca może wprowadzić do umowy o pracę tymczasową dłuższy niż 1-tygodniowy okres wypowiedzenia, jeżeli jest to korzystne dla pracownika.

Zobacz również: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w umowie o pracę tymczasową zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość jej wcześniejszego rozwiązania przez każdą ze stron:

  • za 3-dniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni;
  • za 1-tygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie (art. 13 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Klauzula ta, podobnie jak w przypadku umów o pracę na czas określony, ma charakter fakultatywny i strony mogą nie określać w umowie o pracę tymczasową możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. W przypadku gdy takie rozwiązanie zostało przewidziane w umowie i strony określiły 3-dniowy lub 1-tygodniowy okres wypowiedzenia, do liczenia tych terminów będzie konieczne posiłkowanie się przepisami Kodeksu pracy. Tygodniowy okres wypowiedzenia upłynie zatem w sobotę (art. 30 ust. 21 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik agencji pracy tymczasowej został zatrudniony od 1 stycznia 2013 r. na podstawie umowy o pracę tymczasową na okres 6 tygodni. Strony przewidziały możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 1-tygodniowym okresem wypowiedzenia. 6 lutego br. agencja pracy tymczasowej wypowiedziała umowę pracownikowi tymczasowemu z zachowaniem 1-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, okres ten upłynie 16 lutego (w sobotę).

Podstawa prawna:

● art. 13 ust. 2 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...