Wielka Brytania - nowe zasady wjazdu do kraju

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
rozwiń więcej
Wielka Brytania - nowe zasady wjazdu do kraju.
Brexit oznacza zamknięcie granic Wielkiej Brytanii. W związku z decyzją władz Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej obowiązują nowe zasady wjazdu do kraju. Od 1 stycznia 2021 roku zostanie wdrożony punktowy system imigracyjny. Jak wyglądają nowe zasady wjazdu do kraju i kogo dotyczą?

Zamknięcie granic Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania oficjalnie opuściła UE 31 stycznia 2020 roku. Dodatkowo, rząd Wielkiej Brytanii miał rok na domknięcie wszelkich niezbędnych formalności, w tym:

Autopromocja
  • przygotowanie odpowiednich ustaw
  • wypowiedzenie wszelkich umów transportowych oraz gospodarczych
  • wprowadzenie nowych zasad wjazdu do kraju

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Od Nowego Roku przed obywatelami Unii Europejskiej faktycznie zamkną się granicy Zjednoczonego Królestwa. Wjazd do kraju będzie możliwy tylko w przypadku spełnienia określonych wymagań. Wymagania te będą jednolite zarówno dla obywateli UE jak i dla obywateli pozostałych państw spoza Unii Europejskiej.

Status obywateli Irlandii pozostaje bez zmian. Nowe ograniczenia nie będą ich dotyczyły.

Punktowy system imigracyjny a otrzymanie wizy

W związku z nowymi zasadami, osoba która wyrazi chęć wjazdu do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia pracy musi spełnić odpowiednie kryteria. Inaczej mówiąc, musi zdobyć odpowiednią liczbę punktów imigracyjnych.

Dodatkowo, straż graniczna ma prawo poddać osobę do kontroli sprawdzenia karalności. Co później, również przekłada się na wyżej wspomniane punkty.

Gdzie złożyć wniosek?

W celu otrzymania wizy należy złożyć odpowiedni wniosek na stronie gov.uk. Wymagana liczba punktów do uzyskania odpowiedniej wizy (turystyczna czy pracownicza) jest dostępna na tej stronie.

Również wkrótce zostanie uruchomiona aplikacja mobilna za pośrednictwem której będzie można składać wnioski. W celu dodatkowej weryfikacji wybrane osoby będą zmuszone stawić się osobiście w Centrach Składania Wniosków Wizowych.

Opłaty

W przypadku, gdy pobyt osoby w Wielkiej Brytanii przekracza 6 miesięcy, dodatkowo należy uiścić opłatę za opiekę zdrowotną. W tym momencie nie opublikowano żadnych informacji na temat opłat wizowych.

Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku

Na stronie gov.uk zostały opublikowane zasady otrzymania wizy pracowniczej dla wykwalifikowanych pracowników. Osoby te muszą spełnić poniższe kryteria:

  • złożyć aplikację na ofertę pracy od sponsora posiadającego licencję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii
  • oferowane wynagrodzenie powinno być na odpowiednim poziomie (ok. 27 000 GBP)
  • znajomość języka angielskiego na poziomie min. B1

W związku z obecną sytuacją na świecie, proces otrzymania wizy dla wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia oraz opieki zostanie maksymalnie uproszczony. Szczegółowe dane na ten temat wkrótce zostaną opublikowane na stronie gov.uk.

Naukowcy, badacze, specjaliści w dziedzinie nauk ścisłych będą mogli dostać wizę w zakresie programu Global Talent. Osobom, których umiejętności wzbogacą wiedzę oraz gospodarkę kraju będzie o wiele łatwiej ubiegać się o wizę.

Oprócz tego, istnieją osobne programy wizowe dla innowatorów oraz młodych przedsiębiorców.

Studia w Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku

Osoba, która ubiega się o studencką wizę w Wielkiej Brytanii musi spełnić poniższe wymagania: 

  • złożyć wniosek do placówki edukacyjnej posiadającej licencję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii
  • umiejętność mówienia oraz pisania w języku angielskim na poziomie min. B1
  • posiadanie wystarczająco dużo środków finansowych

Również zostanie wprowadzony osobny typ wizy dla dzieci w wieku 4-17 lat, które mają zamiar uczyć się w brytyjskiej szkole.

Sytuacja osób mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii

Wszyscy obcokrajowcy, w tym Polacy, mieszkający na stałe w Zjednoczonym Królestwie mają obowiązek złożyć wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej. Termin złożenia wniosku mija 30 czerwca 2021 roku. Wnioski należy składać za pośrednictwem strony gov.uk, aplikacji bądź za pośrednictwem poczty.

Polecamy serwis: Praca za granicą

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...