Zaliczkowy urlop młodocianego

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Urlop młodocianego. /Fot. Fotolia / ShutterStock

Młodociani, czyli osoby, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 18 lat, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają na innych zasadach niż pracownicy pełnoletni. Przysługuje im ponadto prawo do zaliczkowego urlopu w okresie ferii.

Prawo w sposób szczególny chroni ludzi młodych. Kodeks pracy przewiduje odrębne warunki zatrudniania młodych pracowników. Jednym z przykładów ochrony jest wyjątkowa, w stosunku do pracowników pełnoletnich, regulacja prawa do urlopu.

Autopromocja

Wymiar urlopu pracownika pełnoletniego

Na podstawie art. 154 Kodeksu pracy pracownikom pełnoletnim należy się urlop w wymiarze:

  1. 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  2. 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Zobacz: Urlopy

Podjęcie pracy po raz pierwszy

Natomiast pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywa się w każdym następnym roku kalendarzowym.

Wymiar urlopu młodocianego

Zgodnie z art. 205 Kodeksu pracy młodociany podejmujący pierwszą pracę uzyskuje prawo do urlopu z upływem 6 miesięcy w wymiarze 12 dni roboczych. Dodatkowo z upływem 1 roku pracy uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Łącznie w całym roku pracownik młodociany nabywa prawo do dwóch urlopów wypoczynkowych. Będzie przysługiwało mu więc 38 dni roboczych urlopu.

Rok ukończenia 18 lat

Jednak w roku kalendarzowym, w którym młody pracownik kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli uzyskał je przed ukończeniem 18 lat. W tym przypadku dochodzi do obniżenia wymiaru urlopu przysługującego po upływie roku i zamiast 26 dni wynosi 20 dni. Łącznie w całym roku pracownik nabędzie prawo do 32 dni urlopu.

Zobacz: Procedura zatrudniania pracownika młodocianego

Okres ferii

Jeśli młodociany uczęszcza do szkoły, należy udzielić mu urlopu w okresie ferii szkolnych. Problem w tym, że uczniowie podejmujący pracę wraz z rozpoczęciem roku szkolnego prawo do urlopu w wymiarze 12 dni uzyskują z końcem lutego (6 miesięcy licząc od września). Ferie trwają w okresie stycznia i lutego. Jeśli pracownik nie nabędzie do tej pory prawa do urlopu, pracodawca może udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych. Udziela się go tylko na wniosek młodocianego pracownika. Konsekwencją udzielenia urlopu zaliczkowego będzie odpowiednie pomniejszenie wymiaru urlopu, do którego pracownik nabędzie prawo po upływie 6 miesięcy pracy.

Zobacz: Urlop pracownika młodocianego rozpoczynającego rok szkolny

Plan urlopów

Pracodawca ustalający na początku roku plan urlopów powinien wziąć pod uwagę zatrudnienie młodocianych i udzielić im urlopu w okresie ferii. Gdy w zakładzie pracy nie sporządza się planu urlopów, pracodawca powinien ustalić termin urlopu w przerwie zimowej po porozumieniu z pracownikiem. Jeśli młodociani, którzy uczęszczają do szkół, składają wnioski o urlop w czasie ferii, podmiot zatrudniający zobowiązany jest do ich uwzględnienia. Wiąże go zarówno termin jak i wymiar proponowany przez pracownika.

Urlop bezpłatny

Jeśli pracodawca zatrudnia młodocianego, który jest uczniem szkoły dla pracujących, ciąży na nim obowiązek udzielenia mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego. Wymiar urlopu nie może przekraczać łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Czas urlopu bezpłatnego zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...