Jakie przerwy przysługują pracownikowi niepełnosprawnemu

Elżbieta Sadło
rozwiń więcej
Pracodawca, zatrudniający pracowników niepełnosprawnych, musi pamiętać o przepisach dających tej grupie pracowników specjalne uprawnienia, np. prawo do dodatkowej przerwy.

Osoby niepełnosprawne to grupa pracowników, która podlega szczególnej ochronie na mocy obowiązujących przepisów.

Autopromocja

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców w tym zakresie jest zapewnienie wszystkim pracownikom prawa do wypoczynku. Odpowiednią regulację zawierają w tej kwestii przepisy dotyczące czasu pracy, w tym także przerw w pracy. W zależności od dobowego wymiaru czasu pracy, rodzaju pracy czy też innych okoliczności wskazanych w przepisach niepełnosprawnym pracownikom przysługują określone przerwy w pracy.

Dodatkowe przerwy od pracy

Przepisy określające dodatkowe uprawnienia w zakresie stosunku pracy przysługujące osobom niepełnosprawnym zostały zawarte w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; zwanej dalej ustawą o rehabilitacji.

Do dodatkowych uprawnień tej grupy pracowników należy zaliczyć m.in. przerwę w pracy (art. 17 ustawy o rehabilitacji). Wymiar przerwy to 15 minut i jest ona wliczana do czasu pracy. Przerwa może być wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub na jakąkolwiek formę wypoczynku. Przepis nie wskazuje szczegółowo dodatkowych warunków, których spełnienie uprawniałoby osoby niepełnosprawne do korzystania z tej przerwy.

Pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy, gdy:

  • jest osobą niepełnosprawną w sensie prawnym – tj. posiada orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność,
  • jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy,
  • przedstawi orzeczenie o niepełnosprawności pracodawcy.

Ani stopień niepełnosprawności, ani wymiar zatrudnienia nie mają wpływu na korzystanie z przerwy przez niepełnosprawnych pracowników. Nabycie prawa do przerwy nie jest także uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Inne przerwy od pracy

Pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, przysługuje prawo do przerwy w pracy w wymiarze co najmniej 15 minut. Przerwę tę wlicza się do czasu pracy (art. 134 k.p.). Jeśli dobowy wymiar czasu pracy danej osoby jest niższy, wówczas pracodawca jest zwolniony z dyspozycji przepisu art. 134 k.p. Należy także zauważyć, że przepis określa minimalny wymiar tej przerwy, a zatem istnieje możliwość, aby była dłuższa. W związku z powyższym nieustanowienie takiej przerwy bądź ustanowienie jej w niższym wymiarze niż 15 minut będzie stanowić naruszenie przepisów prawa pracy.

Wskazanie wymiaru przerwy powinno nastąpić w przepisach wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy (np. w regulaminie pracy) bądź w umowie o pracę (czy też w informacji dodatkowej).

Przepis art. 134 k.p. znajduje zastosowanie do wszystkich osób będących pracownikami w rozumieniu art. 2 k.p., tj. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru, powołania, spółdzielczej umowy o pracę. Dotyczy to także osób niepełnosprawnych, bez względu na stopień niepełnosprawności. Wystarczy, że są oni pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy oraz ich dobowy wymiar czasu pracy wynosi nie mniej niż 6 godzin.


Kolejną przerwę w pracy, z której na zasadach ogólnych mogą korzystać także pracownicy niepełnosprawni, określają przepisy § 7 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Mianowicie, osobom pracującym przy obsłudze monitora ekranowego przysługuje co najmniej 5-minutowa przerwa, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora. Jednak przerwa ta przysługuje jedynie tym pracownikom, którzy wykonują pracę związaną z obsługą monitora ekranowego co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Przerwy te są wliczane do czasu pracy pracownika, ale nie mogą być ze sobą łączone. Oznacza to, że pracownik powinien wykorzystać 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy przy monitorze. Przepis wskazuje minimalny wymiar przerwy, a zatem pracodawca ma możliwość ustanowienia w swoim zakładzie pracy dłuższej przerwy w pracy z tego tytułu.

W sytuacji gdy niepełnosprawna pracownica powróciła do pracy po urodzeniu dziecka i nadal karmi je piersią, może korzystać z przerwy określonej w art. 187 k.p. Przepis ten stanowi, że pracownica, która wykonuje pracę przez co najmniej 4 godziny dziennie oraz karmi piersią jedno dziecko, ma prawo do dwóch 30-minutowych przerw w pracy, a w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka przysługują jej dwie przerwy po 45 minut każda. Przerwy te są wliczane do czasu pracy. Przepis ten pozwala pracownicom na łączenie dwóch przerw w jedną – muszą jednak wystąpić do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem.

Kolejną przerwę przewiduje w art. 202 § 31 k.p. w stosunku do młodocianych, w tym także osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Przepis ten wskazuje, że jeśli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego przekracza 4,5 godziny, wówczas pracodawca ma obowiązek wprowadzić przerwę w wymiarze 30 minut, która jest wliczana do czasu pracy. Przerwa ta jest niepodzielna i jednorazowo musi wynosić 30 minut.

Sposób wykorzystania przerwy

Osoby niepełnosprawne mogą wykorzystać dodatkową przerwę wynikającą z art. 17 ustawy o rehabilitacji łącznie z przerwą przysługującą na podstawie art. 134 k.p. (wówczas przerwa wynosiłaby co najmniej 30 minut) albo oddzielnie, jako dwie przerwy. Jeśli natomiast osoba niepełnosprawna zatrudniona jest w wymiarze czasu pracy wynoszącym 5 godzin dziennie, wówczas będzie mogła korzystać jedynie z przerwy przewidzianej w art. 17 ustawy o rehabilitacji.

Osoby niepełnosprawne, które są pracownikami w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, mogą na zasadach ogólnych korzystać ze wszystkich przerw w pracy przewidzianych w przepisach prawa pracy, lecz na podstawie art. 17 ustawy o rehabilitacji dysponują ponadto dodatkowymi 15 minutami na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Korzystanie z przerw w pracy możliwe jest dopiero po spełnieniu warunków przewidzianych w obowiązujących przepisach.

Przykład

Biuro rachunkowe zatrudnia panią Magdę, która jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku sekretarki. Korzysta ona ze skróconej normy czasu pracy. Z uwagi na to, że warunkiem korzystania z co najmniej 15-minutowej przerwy określonej w art. 134 k.p. jest co najmniej 6-godzinny dobowy wymiar czasu pracy, pani Magda może korzystać z tej przerwy, gdyż jej dobowy wymiar czasu pracy wynosi nie więcej niż 7 godzin. Ponadto jako osobie niepełnosprawnej przysługuje jej dodatkowo 15 minut przerwy z art. 17 ustawy o rehabilitacji. Przerwy te może wykorzystać łącznie bądź każdą z nich oddzielnie. Dodatkowo jako pracownik, którego stanowisko pracy jest wyposażone w monitor ekranowy, korzysta także z 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy monitorze.

Podstawa prawna:

  • art. 2, 134, art. 202 § 31 Kodeksu pracy,
  • art. 17 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.),
  • § 7 rozporządzenia MPiPS z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...