Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Elżbieta Sadło
rozwiń więcej
Od 1 czerwca 2011 r. w stosunku do osób niepełnosprawnych zatrudnionych m.in. przy pilnowaniu mienia stosowane są kodeksowe normy czasu pracy, a nie te wynikające z ustawy o rehabilitacji.

Od 1 czerwca 2011 r. wszedł w życie art. 20c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm. – zwana dalej ustawą o rehabilitacji) nowelizujący zasady korzystania przez osoby niepełnosprawne z uprawnień w niej określonych.

Autopromocja

Przepisy, do których odnosi się art. 20c, dotyczą następujących kwestii:

  • czasu pracy, w tym zatrudniania w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych,
  • przerwy w pracy,
  • urlopów wypoczynkowych,
  • zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Czas pracy osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Uprawnienie to przysługuje wszystkim osobom, bez względu na stopień niepełnosprawności. Natomiast na podstawie art. 15 ust. 2 czas pracy osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Normy czasu pracy z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o rehabilitacji obowiązują od dnia następującego po przedłożeniu pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Przepisy ustawy przewidują 2 przypadki, w których powyższe normy czasu pracy nie znajdują zastosowania. Dotyczą one:

  • osób zatrudnionych przy pilnowaniu,
  • osób, które uzyskały zgodę lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarza sprawującego opiekę nad takimi osobami.

W odniesieniu do tych osób stosuje się ogólne przepisy Kodeksu pracy w zakresie norm czasu pracy.

Na mocy przepisów ustawy o rehabilitacji pracodawcy nie mogą zatrudniać osób z niepełnosprawnością w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej – zakaz ten nie dotyczy pracowników opisanych powyżej w pkt 1 i 2. Po nowelizacji zakaz ten obowiązuje pracodawców od dnia wliczenia danej osoby do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, co generalnie następuje od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Z kolei przepisy art. 17 ustawy o rehabilitacji przewidują dodatkową przerwę w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek w wymiarze 15 minut, która jest wliczana do czasu pracy. Z uprawnienia tego mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne bez względu na wymiar zatrudnienia czy też stopień niepełnosprawności. Warto zaznaczyć, że jest to dodatkowa przerwa w pracy. A zatem w sytuacji, gdy na mocy art. 134 k.p. osobie niepełnosprawnej przysługuje przerwa w wymiarze co najmniej 15 minut, wówczas pracownik taki dysponuje dwiema przerwami lub jedną łączną.

Z dodatkowej przerwy osoba niepełnosprawna może korzystać dopiero od dnia zaliczenia do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a więc od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na podstawie art. 19 ustawy o rehabilitacji mają także prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.


Korzystanie z tego uprawnienia możliwe jest pod warunkiem, że:

  • osoba przepracowała jeden rok po dniu zaliczenia jej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • osobie niepełnosprawnej nie przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych,
  • osobie nie przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy na mocy odrębnych przepisów, chyba że jego wymiar jest niższy niż 10 dni roboczych.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na ogólnych zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy i przysługuje proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Pracownik nie może się zrzec tego urlopu ani z niego zrezygnować.

Dotychczasowe przepisy nie regulowały momentu, od którego pracownik mógł korzystać z dodatkowego urlopu. W związku z powyższym zdarzały się sytuacje, w których pracownik dopiero po upływie jakiegoś czasu przedstawił pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas urlop przysługiwał mu za cały okres zatrudnienia i pracodawca miał obowiązek udzielenia tego urlopu bądź wypłaty ekwiwalentu w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Aby zapobiec takim sytuacjom (niekorzystnym dla pracodawców), od 1 czerwca 2011 r. obowiązuje art. 20c ustawy o rehabilitacji. Przepis ten stanowi, że niepełnosprawny pracownik korzysta z dodatkowego urlopu wypoczynkowego dopiero od dnia, od którego został wliczony do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych – czyli od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Osoby posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności na podstawie art. 20 ustawy o rehabilitacji mają prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia z powodu:

  • uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym w wymiarze 21 dni roboczych; nie częściej niż raz w roku; z zastrzeżeniem, że łączny wymiar tego zwolnienia oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym,
  • wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeśli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Od 1 czerwca 2011 r. warunkiem korzystania z powyższych zwolnień od pracy jest przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Przepis art. 20c ustawy o rehabilitacji odnosi się do wszystkich uprawnień pracowniczych przysługujących osobom niepełnosprawnym, które zostały określone w rozdziale 4. Dzięki tej zmianie pracownicy niepełnosprawni mają wprost określony termin, od którego mogą korzystać z tych uprawnień. Z kolei pracodawcy wiedzą, od którego momentu są zobowiązani do ich przestrzegania.

Terminem tym jest dzień wliczenia do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, czyli przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Mogą to być następujące orzeczenia o:

  • zaliczeniu do jednego ze stopni niepełnosprawności,
  • niezdolności do pracy (całkowitej bądź częściowej) wydane przez lekarza orzecznika ZUS,
  • niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16. roku życia,
  • zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, jeśli zostały wydane przed 1 stycznia 1998 r. i nie utraciły swojej ważności,
  • niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (stałej lub długotrwałej).

Na podstawie jednego z tych orzeczeń pracodawca może wliczyć pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które warunkuje korzystanie z dodatkowych uprawnień pracowniczych przez osoby niepełnosprawne.

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...