4 świadczenia z urzędu pracy

Justyna Bilicz
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
rozwiń więcej
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Jakie świadczenia pieniężne z urzędu pracy? / Shutterstock
Świadczenia z urzędu pracy to np. zasiłek dla bezrobotnych. Jakie jeszcze świadczenia pieniężne można otrzymać z urzędu pracy? Kto może je otrzymać i w jakiej wysokości?

Jakie świadczenia?

Osoby bezrobotne rejestrując się w powiatowych urzędach pracy, mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, stypendium i świadczenie dla rolników zwalnianych z pracy są wsparciem pieniężnym oferowanym przez urzędy pracy osobom bezrobotnym.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Zasiłek dla bezrobotnych

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych ustalane jest na podstawie dokumentacji, jaką osoba bezrobotna przedkłada w celu rejestracji. Urząd rozpatruje pod tym kątem ostatnie 18 miesięcy. W tym czasie należy uzbierać łączne co najmniej 365 dni uprawniających do zasiłku. Najczęściej dotyczy to okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. Aby urząd pracy zaliczył je do okresów uprawniających do zasiłku, należy osiągać wynagrodzenie co najmniej minimalne, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

Do okresów uprawniających  nabycie prawa do zasiłku zalicza się także czas prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem, że składki były naliczane od co najmniej minimalnego wynagrodzenia (czyli opłacany był pełny ZUS). Pobieranie zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia również będzie uwzględnione, jeśli podstawą do ich naliczenia było co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Standardowo zasiłek dla bezrobotnych przyznawany jest na 6 miesięcy. W przypadkach uzasadnionych ustawą czy  w sytuacji wystąpienia wysokiej stopy bezrobocia w danym powiecie, może on być wypłacany przez rok. Wysokość zasiłku jest zależna od stażu pracy (tabela poniżej).

Sprawdź wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2021 r.

Dodatek aktywizacyjny

Jeśli osoba mająca prawo do zasiłku podjęła zatrudnienie, przysługuje jej dodatek aktywizacyjny. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć w urzędzie pracy wniosek o jego przyznanie oraz dołączyć dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia (umowa o pracę) lub innej pracy zarobkowej (umowa cywilnoprawna).

Jeśli osoba bezrobotna z własnej inicjatywy podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, wtedy urząd pracy przyznaje dodatek aktywizacyjny w wysokości do 50 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Pobiera się go przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek.

Jeśli osoba bezrobotna otrzyma skierowanie z urzędu pracy i podejmie zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy (z wynagrodzeniem niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę), wtedy kwota dodatku aktywizacyjnego liczona jest jako różnica między minimalnym a otrzymywanym wynagrodzeniem. Dodatek aktywizacyjny nie przekracza wtedy 50 proc. zasiłku dla bezrobotnych i jest  wypłacany przez cały okres, w jakim przysługiwałby zasiłek dla bezrobotnych.

O tym, kiedy nie należy się dodatek aktywizacyjny, przeczytacie w naszym artykule -> www.zielonalinia.gov.pl/-/dodatek-aktywizacyjny-32206 

Stypendium

Zarejestrowane osoby bezrobotne, zależnie od wybranej formy wsparcia, mogą liczyć na stypendium z urzędu pracy:

  • w okresie odbywania szkolenia – 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych;
  • w okresie kontynuowania nauki – 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych (20 proc. zasiłku dla bezrobotnych, jeśli w trakcie nauki bezrobotny podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą);
  • w okresie odbywania stażu – 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych;
  • w okresie odbywania przygotowania zawodowego dorosłych – 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Świadczenia dla rolników zwalnianych z pracy

Osobie podlegającej ubezpieczeniu społecznemu rolników, z którą stosunek pracy (lub stosunek służbowy) został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy i która nie jest uprawniona do zasiłku przysługuje:

  • pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne rolników w okresie pierwszych czterech kwartałów po rozwiązaniu stosunku pracy (lub stosunku służbowego);
  • stypendium w okresie odbywania szkolenia;
  • odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, powstałych w związku z odbywaniem szkolenia na zasadach przewidzianych dla bezrobotnych.

Świadczenia przysługują, jeśli dana osoba spełniła łącznie następujące warunki:

  • przepracowała 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku;
  • we wskazanym okresie osiągała co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy;
  • została zwolniona z przyczyn dotyczących zakładu pracy;
  • opłacany przez tę osobę podatek od gospodarstwa rolnego (lub działu specjalnego) nie przekracza kwoty podatku rolnego z 5 ha przeliczeniowych albo, w przeliczeniu na 1 członka gospodarstwa domowego niemającego stałych pozarolniczych źródeł dochodu, nie przekracza kwoty podatku rolnego z 1 ha przeliczeniowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...