Badania lekarskie i szkolenia bhp pracowników młodocianych

Jan Pióro
rozwiń więcej
Czy pracownicy młodociani muszą mieć badania lekarskie i szkolenia bhp?

Pracownicy młodociani muszą przejść badania lekarskie (wstępne, okresowe, kontrolne). Natomiast pracodawca nie musi im zapewniać szkoleń bhp w takim zakresie jak pozostałym pracownikom.

Autopromocja

Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość nawiązywania stosunku pracy z osobami młodocianymi, czyli osobami, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 18 lat, na warunkach określonych szczególnymi uregulowaniami.

Dopuszczenie do wykonywania pracy młodocianego wymaga uprzedniego uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy, wydanego po przeprowadzeniu wstępnych badań lekarskich. Na pracodawcy ciąży także obowiązek kierowania na wstępne badania lekarskie młodocianych przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Celem tych badań jest zapobieżenie zatrudnianiu przy pracach, których rodzaj stwarzałby ze względu na właściwości psychofizyczne lub stan zdrowia szczególne zagrożenie dla młodocianego lub innych pracowników.

Rodzaje badań

Pracodawca nie może dopuścić do pracy młodocianego, który nie legitymuje się aktualnym orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku. Młodociani podlegają także badaniom kontrolnym wykonywanym w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badaniom tym podlegają młodociani, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwała dłużej niż 30 dni. Czasem może zdarzyć się, że młodociani podlegają ponownym wstępnym badaniom lekarskim, w przypadku gdy mają być przeniesieni do wykonywania innego rodzaju pracy, pracy na innym stanowisku.

Młodociani nie mają możliwości odmówienia poddania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim, muszą także stosować się do wskazań lekarskich.

WAŻNE!

W przypadku gdyby pracodawca zwlekał z rozwiązaniem z młodocianym stosunku pracy, młodociany, a także jego ustawowy przedstawiciel mogą:

● rozwiązać umowę w trybie art. 55 § 11 k.p., kwalifikując zachowanie pracodawcy jako ciężkie naruszenie względem młodocianego obowiązków pracowniczych,

● domagać się wypłacenia odszkodowania za okres wypowiedzenia.

Odszkodowanie za okres wypowiedzenia oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.


Szkolenia bhp

Przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku poddania młodocianych szkoleniom w dziedzinie bhp na zasadach obowiązujących pracowników. Pracodawca został zobligowany natomiast do zapewnienia młodocianym opieki i pomocy niezbędnej dla przystosowania się do właściwego wykonywania pracy.

Biorąc w szczególności pod uwagę ryzyko wynikające z ich braku doświadczenia, braku świadomości istniejących lub potencjalnych zagrożeń oraz niepełnej dojrzałości fizycznej i psychicznej, pracodawca powinien w szczególności:

  • poprzedzić dopuszczenie młodocianego do pracy oceną ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą. Ocena ryzyka zawodowego powinna być sporządzona z uwzględnieniem w szczególności:

– oceny wyposażenia oraz organizacji miejsc pracy i stanowisk pracy młodocianych,

– organizacji procesów pracy oraz ich powiązania,

– charakteru, stopnia i okresu narażenia na czynniki: fizyczne, w szczególności: hałas, drgania, promieniowanie (jonizujące, laserowe, podczerwone), pole elektromagnetyczne, ciśnienie (podwyższone, obniżone), mikroklimat (zimny, gorący); pyły – będące zawiesiną ziaren substancji stałych w powietrzu pochodzenia organicznego lub nieorganicznego powstałych z surowców mineralnych i syntetycznych; chemiczne – toksyczne substancje występujące w postaci: gazów, aerozoli, par, dymów, cieczy, roztworów, ciał stałych biologiczne, w szczególności: bakterie, wirusy, grzyby, drożdże, pasożyty, drewno i pył drzewny, pierwotniaki,

– formy, zakresu i sposobu korzystania z wyposażenia miejsc pracy, w tym z maszyn, narzędzi i sprzętu,

– instrukcji udzielanych młodocianym;

  • zapewnić wykonywanie pracy i zajęć przez młodocianych na stanowiskach pracy i w warunkach niestwarzających zagrożeń dla ich bezpieczeństwa i zdrowia;
  • zapewnić informowanie młodocianych o możliwych zagrożeniach i o wszelkich podjętych działaniach w celu ich usunięcia;
  • zapewnić nadzór nauczycieli, instruktorów praktycznej nauki zawodu lub innych osób uprawnionych do prowadzenia praktycznej nauki zawodu nad wykonywaniem pracy przez młodocianych.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22, 190, 201, art. 229 § 1 pkt 2, § 2 i § 4 k. p.,
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 z późn. zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...