Treść umowy przedwstępnej o pracę

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
rozwiń więcej
Treść umowy przedwstępnej o pracę/fot.Fotolia / Fotolia
Dla skuteczności umowy przedwstępnej o pracę konieczne jest wskazanie w jej treści istotnych warunków umowy przyrzeczonej. Istotnymi warunkami umowy przyrzeczonej są: rodzaj umowy, rodzaj umówionej pracy, termin rozpoczęcia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz inne istotne warunki zatrudnienia.

Porozumienie stron co do zawarcia określonych warunków zatrudnienia odbywa się poprzez podpisanie jednej z funkcjonujących w polskim prawie umów. Najczęściej występującą formą porozumienia co do warunków zatrudnienia są: umowa o pracę oraz umowa cywilnoprawna.

Autopromocja

Rzadziej stosowaną formą umowy między pracownikiem, rozumianym jako osoba zatrudniana, mająca świadczyć pracę niezależnie od formy zatrudnienia a zatem niezależnie od tego czy jest pracownikiem czy np. zleceniobiorcą jest umowa przedwstępna.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna funkcjonuje na mocy przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 389 § 1 Kc umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Zawarcie umowy przedwstępnej stanowi zobowiązanie stron (osoby zatrudniającej i zatrudnianego) co do zawarcia w przyszłości, umowy na warunkach wskazanych w umowie przedwstępnej. Umowa przedwstępna jest często wykorzystywana, gdy do zawarcia umowy nie może dojść w najbliższej przyszłości, np. ze względu na to że pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia. Pracodawcy zatrudniający wysokiej klasy specjalistów często decydują się na podpisanie umowy przedwstępnej, która ma stanowić swoiste zobowiązanie pracownika do podjęcia pracy w określonym terminie. Zawarcie umowy z osobą gotową świadczyć pracę na rzecz zatrudniającego ciąży oczywiście na przyszłym pracodawcy, który powinien wywiązać się z warunków określonych w umowie przedwstępnej.

Umowa ta najczęściej ma charakter umowy dwustronnej, jednak warto zaznaczyć w treści umowy, że zobowiązanie zawarcia konkretnej umowy w określonym terminie dotyczy obu stron zawartego porozumienia.

Treść umowy przedwstępnej

Aby umowa przedwstępna była skuteczna konieczne jest wskazanie w treści umowy przedwstępnej istotnych warunków umowy przyrzeczonej. Istotnymi warunkami umowy przyrzeczonej są: rodzaj umowy, rodzaj umówionej pracy, termin rozpoczęcia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz inne istotne warunki zatrudnienia. Natomiast szczegóły treści umowy przedwstępnej będą wynikały z rodzaju zawartej umowy, w zależności czy będzie to umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna.

Warto aby w treści umowy przedwstępnej została wskazana planowana data zawarcia przyrzeczonej umowy. Jeśli data ta nie zostanie wskazana, obie strony zawartego porozumienia mogą wskazać dowolny termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Może zdarzyć się tak, że obie strony wskażą odmienny termin; wiążący będzie termin wyznaczony wcześniej. Ważne jest aby dla celów dowodowych umowa przedwstępna była zawarta w formie pisemnej. Ma to szczególnie istotne znaczenie w sytuacji gdy jedna ze stron będzie uchylać się od zawarcia ustalonej umowy przyrzeczonej.

Polecamy serwis: Urlop rodzicielski

Konsekwencje

Konsekwencją nie wywiązania się z zobowiązań określonych w umowie przedwstępnej przez jedną ze stron jest możliwość dochodzenia odszkodowania. Natomiast jeśli to osoba zatrudniająca uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy, to istnieje możliwość przymusowego dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej przez pracownika. W tej sytuacji pracownik ma możliwość dokonania wyboru czy dochodzić odszkodowania czy też zawarcia umowy przyrzeczonej.

Dochodzenie odszkodowania oczywiście odbywa się na drodze sądowej. „Niedoszły” pracownik może wystąpić o odszkodowanie od „niedoszłego” pracodawcy, a wysokość odszkodowania będzie uzależniona od okoliczności indywidualnego przypadku.

Wysokość odszkodowania w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy przyrzeczonej może być wskazana w treści umowy przedwstępnej.

Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.2014.121 j.t.).

Zadaj pytanie na Forum Kadry!

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...