Zwolnienie pracownika - odwołanie do sądu

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Odwołanie pracownika do sądu pracy. /Fot. Fotolia / Fotolia
W razie rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę można odwołać się do sądu pracy. Uchybienie terminu nie zamyka pracownikowi drogi do sądu. Istnieje możliwość jego przywrócenia. Jak pracownik skutecznie może odwołać się do sądu pracy?

Wadliwe wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Autopromocja

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony może być nieuzasadnione albo może naruszać przepisy o wypowiadaniu tych umów. Pracownik ma prawo wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Sąd orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Wadliwe wypowiedzenie umowy na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy.

Jeżeli jednak wypowiedzenie naruszające przepisy o wypowiadaniu umów dotyczy umów na czas określony lub umów zawieranych na czas wykonywania określonej pracy, sąd orzeka jedynie o odszkodowaniu.

Wadliwe rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Jeśli pracodawca rozwiązał umowę łączącą go z pracownikiem bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów, sąd orzeka o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Pouczenie

Pracodawca ma obowiązek pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy. Określa sąd i termin, w którym można złożyć odwołanie. Informacje te powinny być zamieszczone w dokumentach powiadamiających o wypowiedzeniu umowy bądź rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia.

Zobacz: Zatrudnianie i zwalnianie

Przywrócenie terminu do odwołania

Zgodnie z art. 265 Kodeksu pracy jeżeli pracownik nie dokonał (bez swojej winy) w terminie określonych czynności, sąd pracy na jego wniosek postanowi o przywróceniu uchybionego terminu.

Do tych czynności należy:
- możliwość wystąpienia z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od otrzymania; w razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy;
- wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę;
- wniesienie żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę;
- wniesienie żądania nawiązania umowy o pracę do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.

Termin

W przypadku dokumentów zawiadamiających o wypowiedzeniu umowy termin na wniesienie odwołania wynosi 7 dni od ich doręczenia, a dokumentów świadczących o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia- 14 dni od doręczenia lub od dnia wygaśnięcia umowy.

Prawo nie przewiduje terminu końcowego na wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie terminu. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 22 listopada 2001 r. (I PKN 660/00) stwierdził, że znaczne przekroczenie siedmiodniowego terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę mogą usprawiedliwiać jedynie szczególne okoliczności trwające przez cały czas opóźnienia.

Natomiast w wyroku z dnia 5 września 1997 r. (I PKN 285/97) Sąd Najwyższy uznał, iż pracownik nie może uzasadniać uchybienia terminu do wniesienia odwołania brakiem swojej winy, jeżeli trwa ono około 3 lata. Dotyczy to także sytuacji niepowiadomienia przez pracodawcę o możliwości wniesienia odwołania do sądu.

Zobacz: Odszkodowanie i odprawa dla pracownika

Okoliczności uzasadniające

Przywrócenie terminu uzależnione jest od podania okoliczności uzasadniających uchybienie. Należy uprawdopodobnić je we wniosku. Ważne, aby uchybienie nie było zawinione przez pracownika.

Wnioskodawca może korzystać w zasadzie z wszelkich środków dowodowych, które podlegają ocenie sądu.

Sąd dokonuje oceny, biorąc pod uwagę czynniki subiektywne (wiek, wykształcenie, wiedza prawnicza) i obiektywne (staranność).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...