Odszkodowanie zamiast przywrócenia do pracy

Przemysław Ciszek
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy o pracę nawet sprzeczne z prawem i wadliwe nie jest nieważne. Jeżeli pracownik nie uruchomi procedury odwoławczej przed sądem pracy, to po upływie terminu na złożenie stosownego pozwu wadliwa decyzja pracodawcy pozostanie w mocy.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę, jest objęty ochroną przed wadliwym wypowiedzeniem umowy o pracę. Jednak taka ochrona jest uruchamiana jedynie na wniosek pracownika. Pracownik może wystąpić z powództwem do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia umowy za bezskuteczne bądź o przywrócenie do pracy, bądź o odszkodowanie.

Autopromocja

Sąd pracy prowadzi postępowanie i bada zasadność wypowiedzenia. Jeśli stwierdzi wątpliwości dotyczące zasadności wypowiedzenia, a umowa jeszcze się nie rozwiązała, to zgodnie z żądaniem pracownika orzeknie o bezskuteczności wypowiedzenia umowy. Natomiast jeśli umowa o pracę już się rozwiązała, to alternatywnie może orzec o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu.

Sądem pracy właściwym do rozpatrzenia odwołania pracownika do sądu jest sąd pracy, w którego okręgu znajduje się zakład pracy, bądź sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana.

Termin do wniesienia odwołania

Termin do wniesienia odwołania od wypowiedzenia wynosi 7 dni, liczony od dnia otrzymania wypowiedzenia. Termin ten biegnie od momentu, w którym wypowiedzenie doszło do pracownika w sposób pozwalający zapoznać się z treścią oświadczenia pracodawcy.

Termin do wniesienia odwołania może być przywrócony na wniosek pracownika, jeżeli ten nie ze swojej winy nie zachował terminu 7-dniowego. Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu (art. 265 k.p.). Jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2000 r., „brak pouczenia pracownika przez pracodawcę o prawie odwołania się od wypowiedzenia oraz o terminie dokonania tej czynności może stanowić okoliczność usprawiedliwiającą jego przekroczenie”.

Sąd może zdecydować za pracownika

Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.

Przykład

Pracownik nieprawidłowo zwolniony z pracy jednocześnie pozostawał w dużym konflikcie z zespołem, którego był członkiem. Mimo błędów pracodawcy przy wypowiadaniu jego umowy sąd pracy zdecydował się zasądzić na rzecz pracownika jedynie odszkodowanie.

Można zwrócić tu uwagę na pogląd Sądu Najwyższego zawarty w uzasadnieniu wyroku z 5 lipca 2011 r., zgodnie z którym „ocena merytoryczna pracy pracownika nie może zdecydować o celowości przywrócenia do pracy. Niezależnie bowiem od wykonywania merytorycznych obowiązków pracownik pozostaje co do zasady członkiem mniejszego lub większego zespołu współpracowników i wymagane są co najmniej poprawne jego relacje z tym zespołem”.


Sąd, uznając wypowiedzenie umowy za wadliwe, zasądzi świadczenie zgodnie z żądaniem pracownika, chyba że uzna, że jest to niemożliwe i zasądzi odszkodowanie.

Opinie pracodawcy w tej kwestii nie mają znaczenia. Potwierdził to Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 9 marca 2011 r., wskazując, że sąd pracy orzeka świadczenie zgodnie z Kodeksem pracy. Nie konsultuje swoich decyzji ze stronami postępowania. Pracodawca nie może wybierać między przywróceniem do pracy a odszkodowaniem. O tym decyduje sąd.

Nie uzasadnia oceny niecelowości przywrócenia pracownika do pracy podjęcie przez niego zatrudnienia u innego pracodawcy, wykonywanie innej pracy na podstawie umów prawa cywilnego lub podjęcie działalności gospodarczej na własny rachunek (wyrok SN z 17 stycznia 2007 r.).

Sąd może zasądzić odszkodowanie zamiast przywrócenia do pracy np.:

  • gdy przywrócenie do pracy jest niecelowe lub niezasadne – podwładny, który został bezprawnie zwolniony z pracy nie może domagać się przed sądem przywrócenia, jeśli jednocześnie lekarz stwierdził, że jest niezdolny do zajmowania dotychczasowego stanowiska; sąd może zasądzić wtedy tylko odszkodowanie (wyrok SN z 13 lipca 2011 r.),
  • gdy przywrócenie do pracy jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego – dopuszczalne jest zasądzenie odszkodowania wyłącznie na podstawie sprzeczności wybranego przez pracownika roszczenia z zasadami współżycia społecznego na mocy art. 8 k.p. i art. 4771 k.p.c. (wyrok SN z 8 listopada 2006 r.),
  • gdy wypowiedzenie jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa – sprzeczna ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa przywrócenia do pracy jest próba uczynienia z tego prawa użytku w sytuacji, gdy zainteresowany nie może wykonywać dotychczasowej pracy (wyrok SN z 12 stycznia 2011 r.),
  • gdy istnieje konflikt między pracodawcą a pracownikiem

– w przypadku poważnego i długotrwałego konfliktu między pracodawcą a pracownikiem, który działa negatywnie na pozostałych pracowników, a także na wizerunek zakładu pracy, wątpliwa jest celowość orzekania o przywróceniu tego pracownika do pracy (wyrok SN z 4 stycznia 2008 r.),

  • gdy umowa była zawarta na okres próbny (art. 50 § 1 k.p.),
  • gdy umowa była zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy (art. 50 § 3 k.p.),
  • gdy istnieje uzasadniona ekonomicznie i organizacyjnie niemożność dalszego zatrudniania pracownika.

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego upływu miała trwać umowa.

Zaliczenie okresu pozostawania bez pracy

Pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie (art. 51 § 2 k.p.).

Podsumowując, sąd pracy nie jest do końca związany żądaniem pozwu pracownika. W wyjątkowych okolicznościach może zdecydować, że przywrócenie go do pracy byłoby bezcelowe.

Podstawa prawna:

  • art. 8, 39, art. 45 § 1 i 2, art. 471, art. 50, art. 51 § 2, art. 177, art. 265 Kodeksu pracy,
  • art. 461 § 1, art. 4771 Kodeksu postępowania cywilnego.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 23 listopada 2000 r. (I PKN 117/00, OSNP 2002/13/304),
  • wyrok SN z 5 lipca 2011 r. (I PK 21/11, niepubl.),
  • wyrok SN z 9 marca 2011 r. (II PK 225/10, niepubl.),
  • wyrok SN z 13 lipca 2011 r. (I PK 8/11, M.P.Pr. 2011/10/506),
  • wyrok SN z 17 stycznia 2007 r. (I PK 259/06, OSNP 2008/11–12/156),
  • wyrok SN z 8 listopada 2006 r. (I PK 115/06, M.P.Pr. 2007/5/258),
  • wyrok SN z 12 stycznia 2011 r. (II PK 89/10, niepubl.),
  • wyrok SN z 4 stycznia 2008 r. (I PK 179/07, M.P.Pr. 2008/5/250).

 

Kadry
Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego
06 maja 2024

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić”, nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 KP. Czy jednak ZUS może żądać zwrotu zasiłku chorobowego?

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego
06 maja 2024

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić”, nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 KP. Czy jednak ZUS może żądać zwrotu zasiłku chorobowego?

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego
06 maja 2024

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego. Okazuje się, że udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić”, nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 KP. Czy jednak ZUS może żądać zwrotu zasiłku chorobowego?

Czy 26 maja 2024 to niedziela handlowa?
06 maja 2024

Czy 26 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy przed Bożym Ciałem jest niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

pokaż więcej
Proszę czekać...