Niektórych umów terminowych nie można wypowiedzieć

Danuta Klucz
rozwiń więcej
Dokonując wypowiedzenia umowy terminowej pracodawca nie musi uzasadniać swojej decyzji, ale powinien pamiętać, że nie każdą taką umowę można rozwiązać wcześniej.
Wypowiadanie umów okresowych podlega nieco innym regułom niż ma to miejsce w przypadku kontraktów bezterminowych. Przede wszystkim pracodawca ma ułatwioną sytuację, gdyż jest zwolniony z obowiązku podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie takiej umowy. Wymóg ten dotyczy tylko wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony oraz rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Tylko odszkodowanie

Autopromocja

Zwolnienie pracodawcy z obowiązku wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy terminowej jest niewątpliwie ułatwieniem dla pracodawcy.Ma ono jednak dalsze konsekwencje w sferze uprawnień pracownika w razie wadliwego dokonania tej czynności.

W takiej sytuacji pracodawca nie musi się obawiać, że pracownik zostanie przywrócony do pracy z uwagi na nieuzasadnione wypowiedzenie. W przeciwieństwie bowiem do umowy bezterminowej, pracownik może ubiegać się tylko o odszkodowanie. Wyjątek od tej zasady stanowią przypadki, w których pracodawca wypowiada umowę okresową pracownicy w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego bądź pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania przez niego z urlopu macierzyńskiego.

W zależności od rodzaju umowy

Reguły wypowiadania poszczególnych umów terminowych nie są jednolite. Umowę zawartą na okres próbny lub na czas zastępstwa strony mogą wypowiedzieć w każdym czasie, bez potrzeby zastrzegania takiej możliwości w jej treści.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy strony związane są umową zawartą na czas określony. Generalnie bowiem umowa taka rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki ją zawarto. Jednak i w tym przypadku istnieje możliwość wcześniejszego rozwiązania, ale pod pewnymi warunkami i tylko wówczas, gdy strony same zadbają o to, aby w umowie znalazł się stosowny zapis. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż sześć miesięcy, strony mogą zatem dopuścić wcześniejsze jej rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Na czas wykonania pracy

Możliwości zawarcia klauzuli o wcześniejszym wypowiedzeniu kodeks pracy nie przewiduje natomiast w przypadku umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy. Umowa taka generalnie rozwiązuje się z chwilą wykonania danego zadania, co oznacza, że nie można jej wcześniej rozwiązać.

Ograniczenie to jest zrozumiałe z uwagi na charakter tej umowy, po którą strony sięgają wówczas, gdy żadna z nich nie jest w stanie określić czasu wykonania danej pracy. Niemożność jej wypowiedzenia jest zresztą tym elementem, który różni ją od umowy zawartej na czas określony. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie jest możliwe wcześniejsze rozwiązanie takiej umowy, ale może mieć to miejsce tylko za porozumieniem stron lub w szczególnych sytuacjach.

Ważne!

Co do zasady umowy na czas określony nie podlegają wypowiedzeniu i rozwiązują się z upływem terminu, na jaki zostały zawarte. Można je wcześniej wypowiedzieć tylko w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach

ROZWIĄZANIE UMOWY TERMINOWEJ

Umowę na czas określony i na czas wykonania określonej pracy można wcześniej rozwiązać, gdy:

l u pracodawcy następują zwolnienia grupowe za dwutygodniowym wypowiedzeniem,

l ma miejsce upadłość lub likwidacja pracodawcy, również za dwutygodniowym wypowiedzeniem,

l zachodzą przesłanki bezzwłocznego rozwiązania umowy przez pracodawcę z winy pracownika na mocy art. 52 par. 1 k.p. lub z przyczyn przez niego niezawinionych (art. 53 par. 1 k.p.),

l strony dojdą do porozumienia i rozwiążą umowę za obopólną zgodą.

Danuta Klucz

Podstawa prawna

l Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Kadry
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]
19 maja 2024

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.
19 maja 2024

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

pokaż więcej
Proszę czekać...